Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Frygi na festiwalu w Kielcach

Harcerski Zespół Mandolinowy „Frygi” z Łąkiego gm. Lipka przebywał w dniach 12-22 lipca 2018 r. na 45 Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży szkolnej w Kielcach. To największa imprez kulturalna w Polsce, w której wzięło udział ponad tysiąc młodych artystów: tancerzy, instrumentalistów, wokalistów pochodzących z Polski, Ukrainy, Algierii.
Frygi na festiwalu w Kielcach

Frygi” wystąpiły na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury wykonując „Suitę polskich tańców ludowych” i „Taniec węgierski nr 6” J. Brahmsa. Po przeglądzie ulicami miasta przeszedł na kielecki Rynek barwny korowód, na którym z rąk Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego klucze do bram miasta przejęli harcerze. Następnie przez 5 dni odbywały się warsztaty artystyczne. Mandoliniści ćwiczyli pod okiem profesora Uniwersytetu Jan Kochanowskiego w Kielcach Jerzego Szczyrby.

Młodzi muzycy z Łąkiego wystąpili z koncertami: dwukrotnie dla mieszkańców miasta na kieleckim Rynku, w Domu Pomocy Społecznej na ul. Jagiellońskiej oraz w kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu.

Na najważniejszej imprezie festiwalu, czyli Koncercie Galowym Laureatów odbywającym się na Kadzielni w kategorii- zespoły instrumentalne- Złotą „Jodłę” Harcerskiemu Zespołowi Mandolinowemu „Frygi” wręczył prezydent Kielc.

W chwilach wolnych od muzyki harcerze zamienili się w turystów. Zwiedzili: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, ruiny zamku w Chęcinach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, a w drodze powrotnej do domu Jasną Górę w Częstochowie. Niestety bliższe poznawanie przepięknych zakątków ziemi kieleckiej uniemożliwiały nam ciągle padające deszcze.

Mandoliniści oraz kierownictwo zespołu dziękują darczyńcom, którzy wsparli wyjazd na festiwal: Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu, Urzędowi Gminy w Lipce, Aptece Nowa 1 w Lipce, Boińskiemu Hansowi SSI Schafer Sp. z o.o. w Warszawie, Nadleśnictwu Lipka, Agnieszce i Piotrowi Skrentnym z Kiełpina, Ewie i Norbertowi Gindom z Folwarku Hawaje w St. Wiśniewce, Hufcowi ZHP Złotów.

 

Dyrygent i kierownik zespołu

hm Stanisław Gortat

art. Stanisław Gortat


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama