Jak wygląda Naukobus? W Pile przybrał raczej kształt naukowego laboratorium. Stworzono liczne stanowiska z eksponatami gotowymi do przeprowadzenia naukowych eksperymentów. Zjawiska, jakie dzięki nim można obserwować, dotykają takich dziedzin jak fizyka, biologia czy matematyka. Zagadki dźwięku, fali, koloru, szybkości i pędu, magia burzy, czy fenomen echa – to wszystko jest do wyjaśnienia i w zasięgu naszego wzroku, słuchu czy nawet ręki. Wystarczy odczytać prezentowaną na wielkich planszach instrukcję, by samemu przeprowadzić proste doświadczenie, które wprowadzi nas w tajemniczy świat nauki.
Co więcej – w naukobusie można także zobaczyć jak wyglądamy w środku! – czyli podejrzeć narządy niezbędne do życia, a nawet spróbować złożyć samemu jamę brzuszną, przekonać się, jak połączone są ze sobą przełyk, żołądek, dwunastnica, gdzie naprawdę leży wątroba, co jest większe: trzustka czy nadnercza, w końcu czym różni się płuco prawe od lewego…
We wszystkim pomagają oglądającym edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik – wyjaśniają zachodzące zmiany, pomagają zrozumieć efekty eksperymentów, opowiadają o niespodziankach, jakie kryją natura i świat.
Ale wizyta w Naukobusie to – jak się okazuje – dla dzieci i młodzieży, a nawet dla ich rodziców – przede wszystkim zabawa. Siadają np. na wirującym krześle i doświadczają, jak działa teoria zachowania momentu pędu i szybko opanowują trójwymiarowy model ciała ludzkiego. Przy stołach z łamigłówkami spędzają najwięcej czasu. A opuszczając Naukobus otrzymują „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.
Wstęp jest bezpłatny. Jednak by wejść do środka konieczna była wcześniejsza rejestracja telefoniczna. (informacja: 212 69 70 oraz 67 349 19 54, a także mailowo: [email protected].).
Napisz komentarz
Komentarze