Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Tak wspólnie obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego

Tysiące mieszkańców Piły, pozostałych gmin powiatu pilskiego, a także spoza naszego regionu przybyło na stadion przy Okrzei na II Piknik Rodzinny z Okazji Święta Wojska Polskiego. Przy sprzęcie wojskowym ustawiały się długie kolejki. Dzieci wsiadały do rosomaka, wozów patroli saperskich, łączności, a wszyscy robili pamiątkowe zdjęcia. Ze sceny płynęła muzyka na żywo, tego dnia patriotyczna. Było to z pewnością wyjątkowe wydarzenie 2018 roku.
Tak wspólnie obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego

Organizatorem obchodów był Starosta Pilski, Dowódca Garnizonu Piła oraz Proboszcz Parafii Wojskowo-Cywilnej w Pile. Zaczęły się od mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Podchorążych w intencji żołnierzy i ich rodzin.  Wcześniej jednak przedstawiciele władz powiatu ze starostą Pilskim Eligiuszem Komarowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem na pl. Zwycięstwa.

Zanim rozpoczął się piknik na stadion już od samego rana zjeżdżał sprzęt wojskowy. W organizacji święta z Powiatem Pilskim współpracowało aż 8 jednostek z terenu działań 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu, która swoim zasięgiem obejmuje obszar całej północno-zachodniej Polski. Dlatego też prezentacja sprzętu polskiej armii była nadzwyczaj bogata.

Gościliśmy żołnierzy z 12. Brygady Zmiechaniowanej ze Szczecina, która zaprezentowała wóz bojowy rosomak, taki sam, jaki służył podczas wojny w Afganistanie. Żołnierze z warsztatu Techniki Morskiej z Gdyni zbudowali basen, w którym później pokazali możliwości pojazdu obrony przeciwminowej typu OPM Głuptak., żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania zaprezentowali samochód rozpoznawczy HMMWV. Żołnierze z Mirosławca przyjechali z bezzałogowym systemem powietrznym ORBITER-2, 100 Batalion Łączności w Wałczu z pojazdem sanitarnym z instruktorami. Było tego naprawdę sporo, a do tego karabiny, pistolety, granatniki, umundurowanie i kilkudziesięciu żołnierzy w polowych mundurach….

Ale to nie koniec atrakcji. Swoje  stoiska zbudowały grupy paramilitarne, policjanci i strażacy, którzy również zjechali ciężkim sprzętem. Na dużej płycie nowoczesnym śmigłowcem do przewozów cywilnych wylądował Andrzej Hałasa. Helikopter budził potem ogromne zainteresowanie. Niedaleko stanęły armaty. Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki, stoiska z lodami, watą cukrową. W centralnym miejscu ustawiono scenę, na której po południu zaczęły się koncerty na żywo „Dla Niepodległej”. 

Mieszkańców przywitali: płk. Cezary Balewski, komendant 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu oraz starosta pilski Eligiusz  Komarowski. 

-   To duży szczyt, być razem z Państwem w tak ważny dla nas dzień, w Święto Wojska Polskiego. Dziękuję za liczne przybycie. Żołnierze są dzisiaj do Waszej dyspozycji – zameldował płk Cezary Balewski.

- Dzisiaj na pewno towarzyszy nam refleksja, czy jesteśmy bezpieczni, czy żyjemy w bezpiecznym miejscu. Mamy jednak pełną świadomość, że żołnierze są gotowi oddać życie za nasze bezpieczeństwo, za naszą wolność. I za to im dziękujemy – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Wspaniałego świętowania życzył również mjr Maciej Gumowski, dowódca Garnizonu Piła. 

Wszyscy dowódcy przybyłych do Piły jednostek otrzymali z kolei grawerowane dyplomy.

 

Mieszkańcy zaczęli przybywać na stadion już w samo południe. 

 - Jest fantastycznie. Często bywamy na takich piknikach, to frajda przede wszystkim dla dzieci. Dzisiaj jestem jednak pod dużym wrażeniem sprzętu wojskowego, super że była okazja tyle zobaczyć - wyznał pan Adam z Piły, który przyszedł na stadion z żoną Karoliną, córką Marysią i synem Jasiem. Cała rodzina podziwiała właśnie skoki spadochronowe.

Pan Mirosław i jego syn Maks robili zdjęcia przy wozie saperskim, który zaprezentowali żołnierze  z 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach.

- Już oglądaliśmy karabiny, granatnik, byliśmy przy kucykach i idziemy dalej – wyznał.

Pan Sławomir przyjechał z rodziną aż spod Szczecinka. Zachwycony był bronią strzelecką 12. Brygady  Zmechanizowanej ze Szczecina.

- Mam słabość do wojska, wyszukałem najbliższe imprezy o tej tematyce i znalazłem Piłę. Bawimy się doskonale – wyznał.

 

Przed sceną mieszkańcy biesiadowali zasłuchani w artystów, którzy wykonywali znane szlagiery o tematyce żołnierskiej, patriotycznej i biesiadnej. Wystąpili soliści ze studia piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, zespół Węże z Poligonu, Orkiestra Wojskowa w Koszalinie,  a na koniec Lech Makowiecki z zespołem Zayazd, który zresztą wielokrotnie bisował.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

emajka 25.08.2018 14:04
"Mamy jednak pełną świadomość, że żołnierze są gotowi oddać życie za nasze bezpieczeństwo, za naszą wolność. I za to im dziękujemy" Tradycja wojskowa w Pile niech trwa jak najdłużej

wojskowy 18.08.2018 22:24
W Pile nie ma już parafii wojskowo-cywilnej. Jedynie proboszcz cywilnej parafii został poproszony o opiekę nad rodzinami wojskowymi z Piły. Parafia cywilna powstała w wniku nieudolnej umowy bpa Guzdka, który oddał diecezji koszalińskiej kościół garnizonowy ( na własność ) a w zamian otrzymał ( w dzierżawę na 10 lat ) kościół w Czarnem.

emajka 25.08.2018 14:08
w Pile wciąż jest Parafia wojskowo - cywilnej. I niech tak zostanie. Amen

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama