Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

POWIAT PILSKI BĘDZIE WSPÓŁFINANSOWAŁ IN VITRO?

Rodzicielstwo jest jedną z najwyższych wartości i każdy – jeżeli jest to zgodne z jego sumieniem – powinien mieć taką szansę stworzoną. Dlatego współfinansowanie leczenia niepłodności z budżetu powiatu to nasza powinność - powiedział podczas spotkania z mieszkankami powiatu pilskiego Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
POWIAT PILSKI BĘDZIE WSPÓŁFINANSOWAŁ IN VITRO?

Starosta Pilski jest za współfinansowaniem zabiegów in vitro ze środków publicznych, w tym Powiatu Pilskiego i innych gmin powiatu. 9 maja ze Starostą Pilskim spotkały się uczestniczki Międzynarodowego Strajku Kobiet, mieszkanki naszego regionu aby przekazać apel z prośbą o rozpoczęcie kolejnego programu profilaktyki zdrowotnej w Gminie Piła i Powiecie Pilskim, który polegałby na finansowaniu procedury in vitro. Pod apelem podpisało się ok. 500 mieszkańców powiatu pilskiego. Teraz sprawa zostanie poddana pod obrady pięcioosobowego Zarządu Powiatu w Pile.

  - Powiat Pilski podejmuje konkretne prace w zakresie promocji zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim poprawy zdrowia mieszkańców. Te odpowiedzialne działania realizowane są dzięki środkom, które przeznaczyliśmy chociażby w ostatnich dwóch latach. 2,4 miliona złotych na program badań profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów sutka, jelita grubego oraz płuc i oskrzeli to pieniądze, które trafiły właśnie na ten cel. Dla porównania Miasto Piła, która ma blisko dwa razy większy budżet planuje przeznaczyć w latach 2016-2018, 350 tys. złotych na szczepienia przeciw wirusowi HPV. To pokazuje nie tylko skalę, ale i efektywność naszych działań. Bardzo dobrze, że z apelem zwróciły się do mnie panie, które przecież reprezentują różne środowiska. Uważam, że rodzicielstwo jest jedną z najwyższych wartości i każdy – jeżeli jest to zgodne z jego sumieniem – powinien mieć taką szansę stworzoną. Dlatego współfinansowanie leczenia niepłodności z budżetu powiatu to nasza powinność. W mojej ocenie jeżeli apel ten miałby przynieść efekt, to powinien trafić do wszystkich włodarzy gmin wchodzących w skład powiatu pilskiego. Takie programy już współfinansują: Częstochowa, Łódź, Sosnowiec, a w maju stosowną uchwałę ma zamiar podjąć Rada Miasta Chojnice. Kiedy do tego grona dołączy Miasto Piła? Dbanie o zdrowie mieszkańców to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Istotne jest to, abyśmy mogli działać w partnerstwie. Myślę, że współpracując uda nam się zrealizować wolę mieszkańców – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

I to właśnie współpraca może być kluczem do powodzenia tego programu, bo jak mówiła jedna z przedstawicielek, która we wtorek odwiedziła Starostwo Powiatowe, starania o takie działania w naszym regionie już były, jednak nie uzyskały aprobaty stosownych gremiów szczebla gminnego - Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył petycję do urzędu miasta, niestety na Radzie Miasta ta petycja, uchwała przepadła. Sprawa jest, naszym zdaniem bardzo ważna, tak jak Pan Starosta powiedział: dzieci to jest wartość nadrzędna – mówiła Izabela Milewska (KOD Piła).

Choć formalna ścieżka do współfinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro przez Powiat Pilski jest długa, to jak zapowiada Starosta Pilski, będzie czynił starania o poparcie tego wniosku przez pozostałych członków Zarządu Powiatu w Pile. Dzięki temu możliwe będzie skierowanie przedmiotowej uchwały pod obrady Rady Powiatu w Pile. Koniecznym będzie też zlecenie przygotowania odpowiedniego programu leczenia niepłodności metodą in vitro na terenie powiatu pilskiego i zagwarantowanie w budżecie odpowiednich środków na ten cel.

  - W mojej ocenie istnieją wszelkie podstawy prawne umożliwiające zarówno gminom jak i powiatom współfinansowanie takich programów, i jeżeli tak by się stało, Powiat Pilski byłby najprawdopodobniej pierwszym samorządem szczebla powiatowego realizującym taki program w Polsce. Mam nadzieję, że gminy z terenu naszego powiatu włączą się w ten program, z gminą Piła na czele - dodaje starosta Eligiusz Komarowski.

Źródło: powiat

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ula 13.05.2017 00:59
Żenada

oko prezesa 11.05.2017 11:11
Fotki nawet z diabłem, aby tylko dostać poparcie na prezydenta

aldona 11.05.2017 01:45
Panie Komarowski, Pan z kodziarami???

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama