Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Zapraszamy na wspólne czytanie „Przedwiośnia”

Powiat Pilski już po raz trzeci dołączy do akcji "Narodowego Czytania". Zapraszamy mieszkańców 8 września, na godz. 17.00. na patio do Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Tym razem będziemy czytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Można przyjść posłuchać, czekamy również na chętnych do wspólnego czytania. Mam też wiele niespodzianek.
Zapraszamy na wspólne czytanie „Przedwiośnia”

 

Do wspólnego czytania zapraszają przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego oraz dyrektor BWAiUP w Pile.

- To kolejna już akcja Narodowego Czytania, którą organizujemy. Oczywiście wezmę w niej udział i przeczytam fragment „Przedwiośnia”, zachęcając tym samym mieszkańców do wspólnego czytania – mówi Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Czytanie Przedwiośnia odbędzie się podobnie jak rok wcześniej w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile przy Okrzei. Ale nieco w innym miejscu.

- Tym razem nie na dziedzińcu, tylko na patio, które znajduje się od strony ulicy Rynkowej. Tego lata już odbyło się tu kilka artystycznych imprez i okazało się, że miejsce to znakomicie się sprawdza. Narodowe Czytanie odbędzie się w patriotycznej scenografii i bogatej oprawie, a fragmenty „Przedwiośnia” będzie czytać wiele znanych osób oraz właśnie mieszkańcy. Chętni mogą się już do nas zgłaszać – zachęca Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

Jedną z osób, która będzie czytała „Przedwiośnie” jest Iwona Schulz, radna Powiatu w Pile, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa. 

-Stefan Żeromski w końcu się doczekał, podobnie jak jego Przedwiośnie. Akcja ma propagować  czytelnictwo, ale wybór Przedwiośnia wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i na pewno ma zmusić do refleksji również na ten temat.

Do wspólnego czytania zachęca również Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski, bo odzyskanie niepodległości ma również ogromne znaczenia dla mieszkańców powiatu pilskiego.

Zapraszamy zatem mieszkańców, chętni do czytania, mogą się z nami kontaktować również poprzez FB powiatu pilskiego.

 

SZCZEGÓŁY:

1. Narodowe Czytanie – przedsięwzięcie zainicjowane przez Prezydenta RP. Powiat Pilski dołączył do akcji w 2016 roku. Poprzednie odbyły się w kościele Świętej Rodziny w Pile oraz na dziedzińcu przed Młodzieżowym Domem Kultury.

w poprzednich latach Polacy czytali:

 

2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

2013 – dzieła Aleksandra Fredry

2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza

2015 – „Lalka” Bolesława Prusa

2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

 

2.  Zapraszamy mieszkańców do wspólnego czytania! Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty bądź internetowy. SPODZIEWAMY SIĘ, ŻE WSPÓLNIE CZYTAĆ Z NAMI BĘDZIE OKOŁO 20 OSÓB.

3. Osoby, które nie będą czytać na forum, będą mogły zasiąść na widowni. Dostępne będą egzemplarze książki z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.

4. Zaprezentowany zostanie fragment rękopisu „Przedwiośnia” i różnych wydań powieści ze zbiorów pilskiej Biblioteki.

5. Okolicznościową pieczęcią będzie można ostemplować własne egzemplarze „Przedwiośnia” oraz kartki, które przygotowaliśmy dla mieszkańców.

6. Ciekawa będzie diorama (wystawa) „Powstanie Wielkopolskie – Barwa i Broń. My Polacy”, przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”.

7) O oprawę artystyczną zadbają uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile i reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama