Pierwszy apel dotyczy anulowania skutków wypowiedzenia Porozumienia z dnia 23 grudnia 2010 roku o współpracy w dziedzinach kultury, oświaty, promocji i sportu zawarte pomiędzy Prezydentem Miasta Piły a Starostą Pilskim.
W apelu czytamy:
"Rada Powiatu w Pile wyraża swoje zaniepokojenie w związku z wypowiedzeniem Porozumienia z dnia 23 grudnia 2010 roku o współpracy w dziedzinach kultury, oświaty, promocji i sportu zawarte pomiędzy Prezydentem Miasta Piły a Starostą Pilskim, w dniu 14 lipca 2016 roku.
Wypowiedzenie Porozumienia spowodowało min.: brak współpracy Miasta Piły z Powiatem Pilskim w kwestii organizacji okolicznościowych wydarzeń upamiętniających historię XX wieku, obejmowanie wspólnym patronatem wydarzeń sportowych, kulturowych i oświatowych.
Jednostronne wypowiedzenie porozumienia przez prezydenta Piły, bez jakiegokolwiek uzasadnienia jest dla Rady Powiatu w Pile działaniem niezgodnych z interesami lokalnej społeczności. W swoich skutkach powoduje brak koordynacji w organizowaniu wielu wydarzeń, zwiększenie kosztów ich organizacji. Obecnie wiele podmiotów stowarzyszeń, klubów sportowych wyraża swoje ubolewanie, że zostali postawieni w mało komfortowej sytuacji, gdyż często muszą wybierać pomiędzy patronatem prezydenta ( który w oficjalnych dokumentach podkreśla, że preferuje wyłączność swojego patronatu). Udzielenie patronatu często związane jest także z udzieleniem konkretnej pomocy organizacyjnej czy materialnej dla danego stowarzyszenie.
Biorąc powyższe pod uwagę Rada Powiatu w Pile zwraca się z apelem do Prezydenta Miasta Piły p. Piotra Głowskiego o anulowanie w/w wypowiedzenia i wznowienia współpracy z Powiatem Pilskim dla dobra mieszkańców Piły w zakresie wspólnej współpracy w zakresie kultury, oświaty, promocji i sportu”.
Za przyjęciem apelu głosowało 12 radnych, przeciw było 9.
Drugi apel Rady Powiatu w Pile dotyczy podjęcia działań w związku z wystąpieniem uciążliwości zapachowych.
Oto jego treść:
"Rada Powiatu w Pile wyraża swoje zaniepokojenie występowaniem w ostatnim okresie uciążliwości zapachowych (kompostownia) na terenie miasta Piły będących wynikiem działalności Spółki Wodno-Ściekowej GWDA Sp. z o.o.
Niniejszy apel ma na celu wyrażenie sprzeciwu mieszkańców Piły wobec uciążliwych zapachów utrudniających funkcjonowanie w swoim miejscu zamieszkania, pracy czy wypoczynku. Wspomniany odór dociera do domów, budynków mieszkalnych, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i rekreacyjnych, miejsc pracy. Żądamy podjęcia działań, które w swoim rezultacie przyniosą znaczne ograniczenie lub likwidację utrudniającego życie odoru. Nie może być tak, że w największym mieście powiatu pilskiego otwarcie okna wiąże się z narażeniem na uciążliwy fetor. W zależności od warunków atmosferycznych uciążliwość ta jest w mniejszym lub większym stopniu odczuwalna przez mieszkańców miasta Piły i jest przyczyną interwencji kierowanych do Starosty Pilskiego.
Zdaniem Rady Powiatu w Pile funkcjonowanie ww. Spółki powoduje znaczną uciążliwość dla otoczenia i wymaga pilnych działań mających na celu hermetyzację prowadzonych przez niego procesów, a także ograniczenie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Widząc tak poważny problem i mając na uwadze troskę o komfort życia mieszkańców Piły, Rada Powiatu w Pile apeluje do Prezydenta Miasta Piły o jak najszybsze podjęcie interwencji w zakresie wdrożenia niezwłocznych działań mających na celu ograniczenie uciążliwości zapachowych emitowanych przez ww. Spółkę”.
Za przyjęciem apelu głosowało 12 radnych, przeciw było 3. Jeden radny wstrzymał się od głosu.
Napisz komentarz
Komentarze