- Dziękujemy Panu za wkład w dokumentowanie i upowszechnianie regionalnej historii nie tylko powiatu pilskiego, ale również byłego województwa pilskiego. Jest Pan autorem wielu monografii, dzięki którym możemy poznać historię wielu miejscowości i ich mieszkańców wcześniej nieznaną – powiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
Roman Chwaliszewski to historyk z wykształcenia, regionalista i prawdziwy pasjonat.
- Praca była dla mnie przyjemnością. Po prostu uwielbiam sięgać po teksty źródłowe, do archiwów i je opracowywać. Nudzić na emeryturze na pewno się nie będę. Pracuję na przykład nad monografiami wsi Czajcze, Gromadna i Pobórki Wielkiej na 600 – lecie tych miejscowości – opowiada.
Jest też członkiem licznych komitetów, na przykład Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.
Za swoją pracę zawodową został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy odznaką za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał również Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami.
Został także nagrodzony tytułem Ambasador Powiatu Pilskiego i uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem "Dobosz Powstania Wielkopolskiego".
Roman Chwaliszewski podjął pracę w 1968 roku w szkole podstawowej w Wyrzysku, jako nauczyciel historii. Po 10 latach trafił już do Muzeum Okręgowego w Pile.
W 1990 roku został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Pile. Po likwidacji województwa pilskiego pełnił stanowisko kierownika pilskiej delegatury, choć instytucja ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę.
Napisz komentarz
Komentarze