Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Spotkanie z Mieczysławem Ślesickim

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Krzyżu Wlkp. miało miejsce spotkanie autorskie powieściopisarza, dziennikarza i pedagoga, Mieczysława Ślesickiego. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze przy udziale wychowanków, których w Szkole Podstawowej w Krzyżu Wlkp. uczył niegdyś pan Mieczysław.
Spotkanie z Mieczysławem Ślesickim

Mieczysław Ślesicki urodził się w Trzciance. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a swoją działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Współzakładał gazetę „Głos Trzcianki”, której został redaktorem naczelnym. Publikował tam artykuły, felietony i reportaże. W 1995 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Gniazdo”, a w kolejnych latach: „Zakładnik” - 1998; „Awaria” - 1999; „Pod platanem” - 2002; „Rekonesans” - 2004; „Kopuła” - 2010; „Brukselski trop” - 2018.

Za znaczący debiut literacki Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku odznaczony prze Prezydenta RP Krzyżem Zasługi dla Wielkopolan natomiast za działalność pedagogiczną otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 roku pisarz został udekorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.

Twórczości Mieczysława Ślesickiego nie należy zamykać w granicach tego, co przyjęło się nazywać literaturą popularną. Poruszane przez niego problemy wyrastają ponad tradycję literatury.

Pisarz stara się ją poszerzyć o nowe zagadnienia. W jego dorobku dominuje poszukiwanie trwałych wartości i wzorów duchowych. Próbuje dokonać obrachunku z ideami XX wieku.

(kg)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama