Mieczysław Ślesicki urodził się w Trzciance. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a swoją działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Współzakładał gazetę „Głos Trzcianki”, której został redaktorem naczelnym. Publikował tam artykuły, felietony i reportaże. W 1995 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Gniazdo”, a w kolejnych latach: „Zakładnik” - 1998; „Awaria” - 1999; „Pod platanem” - 2002; „Rekonesans” - 2004; „Kopuła” - 2010; „Brukselski trop” - 2018.
Za znaczący debiut literacki Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku odznaczony prze Prezydenta RP Krzyżem Zasługi dla Wielkopolan natomiast za działalność pedagogiczną otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 roku pisarz został udekorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.
Twórczości Mieczysława Ślesickiego nie należy zamykać w granicach tego, co przyjęło się nazywać literaturą popularną. Poruszane przez niego problemy wyrastają ponad tradycję literatury.
Pisarz stara się ją poszerzyć o nowe zagadnienia. W jego dorobku dominuje poszukiwanie trwałych wartości i wzorów duchowych. Próbuje dokonać obrachunku z ideami XX wieku.
(kg)
Napisz komentarz
Komentarze