Porozumienie w sprawie organizacji debat oksfordzkich 10 października podpisali rektor i prof. PWSZ w Pile, dr hab. Donat Mierzejewski i Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Tematy debat będą różnorodne, od politycznych, społecznych, po tradycję i kulturę. Organizatorem debat będzie PWSZ, ona też zapewni nadzór merytoryczny, a partnerem tego przedsięwzięcia będzie Powiat Pilski.
- To doskonały pomysł. Dzisiaj, kiedy poziom społecznej debaty jest często bardzo niski, a język polski, będący w użyciu coraz uboższy, sztuka rzeczowej dyskusji na argumenty, to na pewno cenna umiejętność, która przyda się młodym ludziom w życiu - mówi Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
Wielki finał nastąpi w maju w przyszłym roku, a debaty mają odbywać się cyklicznie.
Debaty oksfordzkie to umiejętność wystąpień publicznych polegająca na doborze argumentów tak, by przekonać do swojej tezy słuchaczy. Młodzież będzie w ten sposób uczyła się sztuki wystąpień publicznych i rzeczowej dyskusji. Oczywiście musi się również wykazać dużą wiedzą na omawiany temat.
Oto przykłady proponowanych tez do debaty:
Konstytucja 3 Maja to źródło upadku RP?
Roman Dmowski był ważniejszym politykiem niż Józef Piłsudski.
Przybycie uchodźców/imigrantów do Unii Europejskiej wzmocni jej pozycję.
Likwidacja gimnazjów wpłynie pozytywnie na system edukacji w Polsce.
Żołnierze Wyklęci wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawienia się systemowi komunistycznemu.
Unia Europejska to zlepek państw bogatych i biednych (o wartości człowieka nie decyduje liczba chromosomów X, a jego wiedza i umiejętności).
Program wychowawczy szkoły powinni uchwalać rodzice.
W Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od niezdrowej żywność.
Udział dzieci w programach typu "talent show" powinien być zakazany.
Rady Dzielnic w Pile powinny zostać zlikwidowane.
Piła powinna kłaść większy nacisk na ekologię niż na rozwój ekonomiczny.
Alkohol, wzorem Łotwy, nie powinien być w Polsce sprzedawany po 22:00.
Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich sprawują Rektor PWSZ w Pile oraz Starosta Pilski. Nadzór merytoryczny: Instytut Stosowanych Studiów Społecznych PWSZ w Pile (w szczególności dr Romualda Kosmatka – koordynująca międzyuczelnianą I Debatę Oksfordzką w Pile) oraz Wydział Oświaty Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile.
Napisz komentarz
Komentarze