„SIWE DZIECKO” – wystawa prac graficznych i rysunku Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego to wystawa retrospektywna, zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Artysty. Zaprezentowane zostaną zarówno prace plastyczne jak i fragmenty z bogatej twórczości literackiej Autora, poety i prozaika. Podczas wernisażu usłyszymy wiersze Tadeusza Wyrwy – Krzyżańskiego w interpretacji Włodzimierza Ignasińskiego - filologa, instruktora teatralnego i recytatora.
„Szkice w ołówku, rysunki i grafiki Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego, opatrzone nierzadko odautorskim komentarzem układają się w świadomości odbiorcy w rodzaj lirycznego notatnika, w logiczną (i jakże bolesną zarazem!) sekwencję obrazów i wyznań, czynionych bez poufałości, powściągliwie, eleganckim szeptem, na półtonach, niekiedy w teatralnej, przejmującej ciszy. To świat nieostrych czerni, całej gamy szarości i bieli, wymagający bliskiego, uważnego spojrzenia. Świat, w którym studium przedmiotu okazuje się równie istotne jak wnikliwa analiza osobowości (utrwalonego na kartce papieru, czy nieco pożółkłym kartonie) wizerunku człowieka – Wielkiego Samotnika, filozofa i myśliciela, estety” – pisze we wstępie do katalogu wystawy Małgorzata Dorna.
O poezji Tadeusza Wyrwy – Krzyżańskiego wypowiada się natomiast Dariusz Tomasz Lebioda w swoim „Dzienniku Ornitologa”.
„Tadeusz Wyrwa-Krzyżański należy do wąskiego grona najwybitniejszych nowoczesnych poetów polskich i można go śmiało postawić w rzędzie najważniejszych innowatorów naszego języka (…). Poezja tego autora jawi się jako szlachetna walka z pozą i udawaniem, z chwilowymi modami i fanaberiami – walka z materią języka i słowa, chęć utrzymania kierunku i żelaznej konsekwencji twórczej, nawet za cenę najwyższą (…).”
Zapraszamy: 19 października (piątek) 2018 roku o godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 19.10-10.11 2018
Galeria BWAiUP, ul. Okrzei 9/2, www.galeriabwa.pila.pl
67 213 11 82, e-mail:[email protected]
_____________________________________________________________________________
Tadeusz Wyrwa – Krzyżański:
Urodził się 21 października 1947 w Kuźnicy Czarnkowskiej. Mieszka i pracuje w Pile. Uhonorowany odznaczeniem ,,Zasłużony dla kultury polskiej” (2006).
Jest autorem 4 tomów prozy i 37 tomów poetyckich, m.in. ,,Dom ust” (1977, Poznań, Wydawnictwo Poznańskie), ,,Wyprawa przeciwko podróży” (1989, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy), ,,Wybrane wiersze” (2006, Bydgoszcz, Instytut Wydawniczy ,,Świadectwo”), ,,Miary do trumny” (2014, Piła, BWAiUP). Ogłosił 9 książek dla dzieci. Wiersze dla dzieci znajdują się obecnie w podręcznikach szkolnych wydawanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą na ponad 20 wystawach, m in.: „Tuszowanie, tuszowanie” Galeria na Pięknej, Warszawa 1989; „Wspólnota utrat” Galeria „Hadar”, Kraków, 1992; „Pastele”, BoreyArtGallery, Skt. Petersburg,1993; „Rysunki”, BWA Leszno, 1994; „Pokaz I”, Hamburg, 1996; „Z księgi symboli”, BWA Piła,2004.
Ukazało się 7 jego tek graficznych.
Redagował i wydawał almanachy, a także książki poetów: Janusza Żernickiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Leszka Żulińskiego i wielu innych.
Za swoją pracę twórczą otrzymał m.in. Nagrodę redakcji „Ziemia Nadnotecka”, Nagrodę Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha, za najlepszy debiut w prozie, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, Nagrodę ,,Czerwonej Róży” – Pierścień, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (wspólnie m.in. z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem), Nagrodę UNESCO – Światowego Dnia Poezji.
Włodzimierz Ignasiński:
Laureat wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Aktor - znanego w latach 80-tych - Teatru Poezji "FAKT", współpracował też z Teatrem Regionalnego Związku Inwalidów w Poznaniu. W Trzciance animator sztuki słowa i kultury języka polskiego, twórca amatorskiego zespołu teatralnego "LOTKA' i teatrzyków dziecięcych, wychowawca pokoleń recytatorów. Obecnie dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.
Napisz komentarz
Komentarze