„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” - tak opisał Jędrzej Moraczewski nastrój entuzjazmu i wzruszenia, jaki ogarnął naród polski w dniu 11 Listopada 1918 r.
„Odzyskanie niepodległości w oczach ówczesnych” to tytuł wystawy jaką zaprezentowano w Galerii na Poddaszu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Ekspozycja została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
- Składa się z 11 plansz, na których zostali przedstawieni twórcy polskiej niepodległości, a przede wszystkim ich poglądy, wypowiedzi: Józef Piłsudski, Józef Haller, Roman Dmowski, Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Eugeniusz Kwiatkowski. Co prawda, w/w różnili się politycznymi poglądami, a także politycznymi wyborami, jednakże ich zasługi dla powstania niepodległej Polski i jej rozwoju są niezaprzeczalne – mówi Ewa Fijałkowska z Galerii na Poddaszu PWSZ.
- Wystawa jednocześnie stanowi przyczynek do zainteresowania się biografiami, a zarazem dokonaniami ludzi walczących o niepodległość na tle historii II Rzeczypospolitej. Jest także swoistym hołdem złożonym tym osobom. Opracowując materiał do wystawy korzystałyśmy przede wszystkim z księgozbioru naszej Biblioteki Uczelnianej jak również z materiałów zawartych w „Księdze Pamiątkowej 1918-1928. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej". Zależało nam na faksymiliach dokumentów i zdjęć, by móc uchwycić klimat tamtych lat – wyjaśnia kurator wystawy Irena Łosoś.
Wystawę można zwiedzać w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile do dnia 30 listopada br.
Napisz komentarz
Komentarze