Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Nagrody dla na honorowych dawców krwi

Z okazji 60 – lecia krwiodawstwa PCK uhonorowano najlepszych dawców krwi z rejonu pilskiego. Starostwo Powiatowe w Pile również otrzymało honorowy medal za promocję idei krwiodawstwa i pomoc w organizacji zbiórek krwi.
Nagrody dla na honorowych dawców krwi

Wręczenie odznaczeń odbyło się w 29 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Na uroczystość przybyli honorowi dawcy krwi, zarówno ci z długoletnim stażem, jak i młodsi – uczniowie pilskich szkól, którzy również oddają krew. Gości powitał Mirosław Welc, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile, który zasięgiem działania obejmuje cztery powiaty: pilski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki i wągrowiecki.

Mirosław Welc przypomniał piękne karty historii honorowego krwiodawstwa w Polsce, które zaczęło się w 1958 roku. Początki były takie, że to rodziny chorych zaczęły oddawać za darmo krew. Wcześniej za nią płacono, ale pozyskiwane ilości krwi były niewystarczające.
- Idea honorowego krwiodawstwa się rozrastała, powstawały kluby honorowych dawców. Dzisiaj w powiecie pilskim mamy ponad 9 800 honorowych dawców Rocznie pozyskujemy około 6 tysięcy litrów krwi. Można powiedzieć, że krwiodawstwo ma się dobrze. Dziękujemy dawcom, dziękujemy również tym wszystkim, którzy z nami współpracują, szczególnie Starostwu Powiatowemu w Pile i szkołom, w których propagowana jest idea honorowego krwiodawstwa – mówił Mirosław Welc.
Wagę honorowego krwiodawstwa podkreślił również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- Krwi nie można wyprodukować. Dlatego tak ważna jest Wasza bezinteresowna pomoc. Dzielicie się cennym darem życia z ludźmi będącymi w potrzebie. Taka postawa jest godna największych słów uznania. Oby Wasze grono było coraz liczniejsze - powiedział wicestarosta pilski gratulując wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym Odznakami Honorowymi PCK, medalami i wyróżnieniami.

Starostwo Powiatowe w Pile zostało z kolei wyróżnione Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Przypomnijmy, że od dawna włącza się w organizację zbiórek krwi, w tym roku wspólnie z OR PCK w Pile organizowało akcję mobilnej zbiórki krwi pod hasłem „Krwiodawstwo nie ma wakacji”.
Włączyło się również w głośną akcję bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w ciągu jednego dnia, która miała miejsce w Pile 14 lutego 2017. Zebrano wtedy 229 litrów i 179 mililitrów krwi. Starostwo zorganizowało pobór w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” i to właśnie tu najwięcej osób – w sumie 266 przyszło oddać krew. Łącznie tego dnia w trzech miejscach w Pile oddały ją 524 osoby.
Na koniec uroczystości wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich wręczył podziękowania dyrektorom i uczniom szkół średnich, którzy wzięli udział w XV edycji Turnieju Krwiodawstwa „Młoda krew ratuje życie”.

Dzisiaj w rejonie pilskim PCK działają następujące kluby HDK:
- przy Philips Lighting Poland w Pile
- ZT NSZZ Solidarność PLP
- przy ZT NSZZ Policjantów Powiatu Pilskiego
- przy JRG PSP w Trzciance
- przy OR PCK w Pile
- Międzygminny klub HDK PCK „Ratownicy życia” w Czarnkowie.

Najpopularniejsze akcje, które przyczyniają się do tego, że krwi zbiera się więcej:
„Młoda krew ratuje życie” - dla uczniów szkół średnich I studentów , odbyła się już – 15 edycja , rocznie pozyskuje się od 280-320 litrów krwi
„Ognisty ratownik – gorąca krew” – 11 edycja, dla środowisk strażackich OSP, PSP (Trzcianka, Czarnków, Wyrzysk, , Śmieszkowo – rocznie pozyskuje się od 100 do 130 litrów krwi
„Krwiodawstwo nie ma wakacji” – w tym roku organizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pile, od kwietnia do sierpnia odbyło się 6 mobilnych poborów krwi, łącznie było 120 dawców, zebrano ponad 52 litry krwi
Od wielu lat organizowanych jest corocznie ponad 30 otwartych akcji poboru krwi.
14 lutego 2017 – w Pile ustanowiono rekord Polski w ilości pozyskanej krwi w ciągu jednego dnia: zebrano 229 litrów 179 mililitrów krwi. Akcja odbyła się pod hasłem „Podaruj serce. Oddaj krew” – jej inicjatorami byli studenci PWSZ w Pile.

Odznaczeni i wyróżnieni z okazji „60 lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK” 29.11.2018r.
1.Odznaka Honorowa PCK- nadana przez Kapitułę ZG PCK w Warszawie
czwartego stopnia
Dudek Janusz
Kozłowska Eleonora
Zakrzewski Krzysztof

2. Medal 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK
indywidualnie:
Henyk Edward
Kicman Wojciech
Łado Leszek
Siwiak Krzysztof
Welc Mirosław
Zbiorowy:
Starostwo Powiatowe w Pile

3. Odznaka zasłużony Honorowy Dawca Krwi:
Złota I-go stopnia: 15 litrów kobiety, 18 litrów mężczyźni
Cholewiński Dariusz
Koźlakowski Krzysztof
Musiał Damian
Stec-Wagner Mateusz

Srebrna II-go stopnia, 10 litrów kobiety, 12 litrów mężczyźni
Gembiak Maciej
Ksyta Wojciech
Pepka Renata
Siwarski Mirosław
Wypchło Bartosz

Brązowa III-go stopnia 5litrów kobiety, 6 litrów mężczyźni
Gadek Rafał
Jodda Tomasz
Machała Artur
Prywer Krzysztof
Starszewski Arkadiusz

4. Podziękowania Prezesa OR PCK dla promotorów honorowego krwiodawstwa
Prywer Krzysztof
Zbroja Paweł
Szałek Zbigniew

5.Podziękowania Starosty – podsumowanie XV edycji Turnieju Krwiodawstwa „Młoda krew ratuje życie”
Zespół Szkół Technicznych w Pile
Dyrektor Jacek Sikorski
Koordynator turnieju – nauczyciel Michał Bobrowski
Uczniowie krwiodawcy :
Michał Adamek
Mikołaj Białczyk
Paweł Mrowiński
Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile
Dyrektor Piotr Halama
Koordynator turnieju- nauczyciel Bożena Kaczmarek
Uczniowie krwiodawcy:
Eryk Młynarek
Patryk Opszański
Cezary Pisula
Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile
Dyrektor Urszula Mrall
Koordynator turnieju- nauczyciel Maciej Szymański
Uczniowie krwiodawcy:
Dawid Kamiński
Bartłomiej Kosacki
Emila Spera
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku
Dyrektor Sylwia Jułga
Koordynator turnieju-nauczyciel Katarzyna Senska
Uczniowie krwiodawcy:
Natalia Ciepłuch
Mateusz Dudek
Maja Wolska
Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile
Dyrektor Magdalena Michalska
Koordynator turnieju- nauczyciel Beata Pawlak
Uczniowie krwiodawcy:
Dawid Dymkowski
Michał Kierzynkowski
Jan Vogelsinger
Centrum Kształcenia „NAUKA” sp. z o.o. w Pile
Dyrektor Małgorzata Leniec
Koordynator turnieju- nauczyciel Sławomir Machała
Uczniowie krwiodawcy:
Aleksandra Konopińska
Wiktoria Marchewka
Albert Nowak

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

B R Machała 01.12.2018 11:56
Gratulacje dla Panów Machała Rodzice.

Dumna Żona 30.11.2018 20:47
Gratulacje dla wszystkich a największe dla tego przystojnego Pana z pucharem na zdjęciu, który całe ♥ wkłada w promowanie idei krwiodawstwa wśród młodzieży poświęcając swój wolny czas i środki.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama