Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Piła a Niepodległa- sympozjum

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły zaprasza na Sympozjum „Piła a Niepodległa”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 5 grudnia 2018 roku w godzinach 11.00 – 13.30 w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji (sala kameralna).
Piła a Niepodległa- sympozjum

W programie m.in. wykłady i komunikaty: Piła w latach I wojny światowej 1914 – 1918, Marek Fijałkowski; Zasługi rodu Drygasów, Michał Początek; Udział pilan w pracach Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, Roman Chwaliszewski; Związek Polaków w Niemczech, Oddział w Pile, Robert Kolasa; Towarzystwo Śpiewu Kościelnego „Halka”, Przemysław Wojnarowski; Kościół na drogach do wolności w XX wieku, ks. Jarosław Wąsowicz SDB; Stan upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Pile, Wojciech Kicman; Relacje między Polakami a żołnierzami, więźniami obozu jenieckiego w Pile, w świetle dokumentów i wspomnień, Maciej Usurski; Kształtowanie się państwowości polskiej na terenach północno – zachodniej Wielkopolski w świetle zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Pile, Danuta Żebrowska; Towarzystwo Miłośników Miasta Piły a Niepodległa, Jacek Stróżyński.

Moderator Maria Bochan prezes TMMP

Sympozjum towarzyszą wystawy.

Maria Bochan:- Plakaty patriotyczne z okresu walk o niepodległość 1918-1921" to wystawa zorganizowana przez Muzeum Stanisława Staszica, prezentująca 19 plakatów, wśród których są plakaty werbunkowe, egzemplarze upamiętniające ważne wydarzenia historyczne oraz plakaty zachęcające obywateli do okazywania hojności na potrzeby wojska. Większość obiektów związana jest z wojną polsko-bolszewicką 1920 r., ale są również plakaty poświęcone powstańcom wielkopolskim i walce o wytyczenie granic na Śląsku. Wszystkie plakaty pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski” - to wystawa przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Ekspozycja przybliża sylwetki bohaterów tamtych trudnych dla Polski dni. Prezentowany jej fragment przedstawia sylwetki 9 osób związanych z historią miasta Piły.

Organizator sympozjum: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Partnerzy: Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Koło Nr 9 w Pile, Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama