Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Konserwacja figury kalwaryjskiej

Na cmentarzu parafialnym w Białośliwiu rozpoczęły się prace demontażowe związane z kompleksową renowacją figury kalwaryjskiej.
Konserwacja figury kalwaryjskiej

Obiekt zlokalizowany w centralnej części cmentarza został ustawiony w 1926 roku z inicjatywy pierwszego białośliwskiego proboszcza i budowniczego kościoła, ks. Tadeusza Kopczyńskiego (1888-1941).

- Monumentalna figura kalwaryjska wykonana została w poznańskiej firmie „Stanisław Pankau. Zakład Artystyczno-Kościelny”. Była ona kontynuatorką wcześniejszej, powstałej jeszcze w XIX wieku, firmy artystycznej „Józef Szpetkowski Spółka - Poznań, Warszawa, Wilno”, która specjalizowała się w wyrobie stacji drogi krzyżowej, pomników a także całego wyposażenia kościelnego i dekoracji malarskich świątyń. Przejęta od Szpetkowskiego przez Pankaua w 1912 roku poznańska firma zatrudniała wielu fachowców i posiadając obszerną wiedzę oferowała liczne wyroby artystyczno-kościelne. Swoje oferty i wyroby przedstawiała również na licznych wystawach przemysłowych i anonsach prasowych – mówi Wojciech Coblewski, historyk, dyrektor białośliwskiego gimnazjum.

Prac konserwatorskich podjęła się „Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych - Arkadiusz Ostasz” z Chełma, a ich inwestorem jest białośliwska parafia. Wszystkie zabiegi konserwatorskie nad elementami rzeźbiarskimi będą prowadzone w chełmskiej pracowni, natomiast prace związane z fundamentami i cokołem monumentu na miejscu. Przewidziany termin zakończenia prac konserwatorskich przewidziany jest na koniec października.

(msz, woco)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama