Obiekt zlokalizowany w centralnej części cmentarza został ustawiony w 1926 roku z inicjatywy pierwszego białośliwskiego proboszcza i budowniczego kościoła, ks. Tadeusza Kopczyńskiego (1888-1941).
- Monumentalna figura kalwaryjska wykonana została w poznańskiej firmie „Stanisław Pankau. Zakład Artystyczno-Kościelny”. Była ona kontynuatorką wcześniejszej, powstałej jeszcze w XIX wieku, firmy artystycznej „Józef Szpetkowski Spółka - Poznań, Warszawa, Wilno”, która specjalizowała się w wyrobie stacji drogi krzyżowej, pomników a także całego wyposażenia kościelnego i dekoracji malarskich świątyń. Przejęta od Szpetkowskiego przez Pankaua w 1912 roku poznańska firma zatrudniała wielu fachowców i posiadając obszerną wiedzę oferowała liczne wyroby artystyczno-kościelne. Swoje oferty i wyroby przedstawiała również na licznych wystawach przemysłowych i anonsach prasowych – mówi Wojciech Coblewski, historyk, dyrektor białośliwskiego gimnazjum.
Prac konserwatorskich podjęła się „Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych - Arkadiusz Ostasz” z Chełma, a ich inwestorem jest białośliwska parafia. Wszystkie zabiegi konserwatorskie nad elementami rzeźbiarskimi będą prowadzone w chełmskiej pracowni, natomiast prace związane z fundamentami i cokołem monumentu na miejscu. Przewidziany termin zakończenia prac konserwatorskich przewidziany jest na koniec października.
(msz, woco)
Napisz komentarz
Komentarze