Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje unijne dla firm

Konserwacja figury kalwaryjskiej

Na cmentarzu parafialnym w Białośliwiu rozpoczęły się prace demontażowe związane z kompleksową renowacją figury kalwaryjskiej.
Konserwacja figury kalwaryjskiej

Obiekt zlokalizowany w centralnej części cmentarza został ustawiony w 1926 roku z inicjatywy pierwszego białośliwskiego proboszcza i budowniczego kościoła, ks. Tadeusza Kopczyńskiego (1888-1941).

- Monumentalna figura kalwaryjska wykonana została w poznańskiej firmie „Stanisław Pankau. Zakład Artystyczno-Kościelny”. Była ona kontynuatorką wcześniejszej, powstałej jeszcze w XIX wieku, firmy artystycznej „Józef Szpetkowski Spółka - Poznań, Warszawa, Wilno”, która specjalizowała się w wyrobie stacji drogi krzyżowej, pomników a także całego wyposażenia kościelnego i dekoracji malarskich świątyń. Przejęta od Szpetkowskiego przez Pankaua w 1912 roku poznańska firma zatrudniała wielu fachowców i posiadając obszerną wiedzę oferowała liczne wyroby artystyczno-kościelne. Swoje oferty i wyroby przedstawiała również na licznych wystawach przemysłowych i anonsach prasowych – mówi Wojciech Coblewski, historyk, dyrektor białośliwskiego gimnazjum.

Prac konserwatorskich podjęła się „Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych - Arkadiusz Ostasz” z Chełma, a ich inwestorem jest białośliwska parafia. Wszystkie zabiegi konserwatorskie nad elementami rzeźbiarskimi będą prowadzone w chełmskiej pracowni, natomiast prace związane z fundamentami i cokołem monumentu na miejscu. Przewidziany termin zakończenia prac konserwatorskich przewidziany jest na koniec października.

(msz, woco)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama