Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sygnaliści, wabiarze i festiwal poroży

To nie jest standardowy festyn jakich dziesiątki, a może setki odbywają o tej porze na terenie całego kraju. „Festiwal” w nazwie zobowiązuje i można się było o tym przekonać odwiedzając w sobotę Zespół Szkół Leśnych w dawnym zamku w Goraju. Atrakcji, jedynych w swoim rodzaju konkursów oraz występów było co niemiara.
Sygnaliści, wabiarze  i festiwal poroży

Choć wydawało się, że pogoda pokrzyżuje szyki organizatorom, wszystko poszło według ustalonego harmonogramu. Już od wczesnych godzin rannych rozpoczęła się krzątanina przy stoiskach zaproszonych wystawców, organizacji i Lasów Państwowych. Z godziny na godzinę tereny przyległe zaczęli zapełniać goście z bliższych i dalszych okolic, także z gminy Lubasz i samego Goraja. Wielu przyjechało w mundurach o różnym odcieniu zieleni. Szyku dodawały akcesoria: myśliwskie rogi i sygnałówki, a także wierni przyjaciele człowieka - psy różnych ras myśliwskich. Jeszcze przed godziną 9:00 dokonano oficjalnego otwarcia.

Jak wcześniej zapewniał Sławomir Jaroszewicz - łowczy okręgowy i przewodniczący zarządu Okręgowego PZŁ w Pile, warto było przyjechać do Goraja. To właśnie łowczy wspólnie z nadleśniczym Nadleśnictwa Sarbia Maciejem Strawą zadbali, by wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem i wspólnie doglądali całości. Atrakcje goniły atrakcje. Wśród nich największe zainteresowanie ze względu na ogólnopolski charakter wzbudził XV Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni. W konkursie tym wzięła udział w tym roku rekordowa ilość uczestników bo aż 34 ( w ub. roku 33). I tak pierwsze miejsce zajął Tomasz Maliński z nadleśnictwa Sarbia, drugie miejsce Andrzej Misiak (nadleśnictwo Człopa), trzecie miejsce Tomasz Gurzyński (Nowe Miasto Lubawskie).

Nie mniej widzów gromadziły pod namiotem atrakcyjne w formie prezentacje w ramach XXIII Wielkopolskiego Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. Swoich fanów miały także XV Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich, VII Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni, a także III Pilski Turniej Łuczniczy. Całości towarzyszyły występy chórów i zespołów wykonujących utwory o tematyce myśliwskiej i leśnej.

To nie wszystko. Jeśli komuś wydaje się to mało mógł posłuchać wykładu nt. biologii i ekologii dzika – lub uczestniczyć w warsztatach kuchni myśliwskiej prowadzonych przez Krzysztofa Lechowskiego. W trakcie festiwalu podsumowano także coroczny konkurs plastyczny pt. „Łowiectwo w oczach dziecka” przeznaczony dla uczniów szkół sześciu powiatów pilskiego okręgu łowieckiego. O skali przedsięwzięcia świadczyć może ilość podmiotów i placówek - ponad 80, które wzięły w nim udział. Grand Prix konkursu trafiło do Magdaleny Lisieckiej (praca przestrzenna) z SP w Łeknie, a wyróżnienia otrzymali: Jakub Szcześniak (klasa IIa) Publiczne Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach i Aurelia Szdzuij x Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Wysokiej. W kat. Przedszkola I miejsce zdobył Oskar Kurliński (6 lat) Krajenka, kat. klasy I-III: Zuzanna Cofał – Złotów/ Górzna, kat. kl. IV-VI: Antonina Wawrzyniak z Wyrzyska, w kat. Gimnazja: Aleksandra Gryka z Gimn. Nr 5 w Pile.

Atrakcją był koncert na scenie przed zamkiem zespołu ZIELONO MI Jerzego Stachurskiego i biesiada z udziałem zespołu muzycznego GORAJSKIE ECHO na zamkowym dziedzińcu.

- Festiwal w Goraju od lat mobilizuje wszystkich zainteresowanych tematyką myśliwską w naszym regionie - komentuje łowczy Sławomir Jaroszewicz. - Chętnie widzimy u nas całe rodziny, a także wszystkich tych, którym bliska jest przyroda i wypoczynek na świeżym powietrzu. Jak widać sympatycy łowiectwa, lasu i edukacji ekologicznej nie zawiedli. Mam nadzieję że podobnie będzie w przyszłym roku.

pik

 

 

 

XXIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

- Goraj Zamek’ 2017

 

Zespoły

Klasa D – 1 m. Zespół Trębaczy Myśliwskich N-ctwo Okonek

Klasa A – 1m. - Zespół Trębaczy Myśliwskich N-ctwa Krucz

Klasa G –2m. - Zespół Sygnalistów Myśliwskich Wilk N-ctwo Sarbia; 4m. - Zespół Trębaczy Myśliwskich z Goraja; 5m. - Zespół Trębaczy Myśliwskich Zdrój N-ctwo Zdrojowa Góra w Pile

 

Soliści

Klasa D: 2m. - Wojciech Niezgódka N-ctwo Okonek; 3m. - Ignacy Trzebiatowski N-ctwo Okonek

Klasa C – 6m. - Patrycja Baryła ZSL Goraj; 7m. - Marcel Kaczmarek ZTM Złotów; 10m. - Stanisław Górecki ZTM Złotów

Klasa B – 8m. - Michał Czapiewski N-ctwo Okonek

Klasa A 1m. - Hubert Szrama N-ctwo Krucz

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama