Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, nauczyciel i teoretyk fotografii, gościł w Pile. W Galerii BWAiUP opowiedział o pracy nad albumem „100 obrazów z historii Polski”. Zebrani mieli niezwykłą okazję odbyć podróż przez ostatnie sto lat historii Polski – historii w pigułce, wyrażoną setką najważniejszych, wg wyboru Zygmuntowicza, fotografii z wydarzeń w naszym kraju. Autorami zdjęć są niejednokrotnie fotografowie bardzo znani jak choćby Chris Niedenthal, Roman Vishniac, David Seymour, czy Adam Bujak.
To była niezwykła podróż przez historię naszego kraju – podróż skondensowana, zagęszczona, zredukowana do stu zaledwie (aż?) wydarzeń z ostatnich stu lat. Andrzej Zygmuntowicz, pracujący nad tym unikatowym wydawnictwem, fotoedytor zdjęć, spośród tysięcy prac wybrał te, które w sposób najbardziej dobitny opowiadają dzieje Polski minionego wieku, jednocześnie – jak podkreślił otwierając spotkanie – pokazując skutek danych zdarzeń, spotkań, sytuacji, akcji. Powstał zbiór gęsty i dobitny, a jednocześnie esencjonalny i bogaty w treść, niezwykle silnie działający na emocje oglądających. Każde zdjęcie wywołuje zachwyt i refleksję, wiele – zwłaszcza te z ostatnich dekad XX wieku – także wspomnienia. Oglądaniu, szczególnie na dużym ekranie, towarzyszy ogromne wzruszenie, czasem sentyment, parę razy śmiech! Odbyć tę podróż powinien każdy.
Wśród uwiecznionych na zdjęciach wydarzeń są m.in. te obrazujące ustanowienie granicy Polski, zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza, przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania przed wybuchem powstania wielkopolskiego, są zdjęcia z czasu II wojny światowej – m.in. likwidacja warszawskiego getta i późniejsze, z czasów PRL-u. Są zdjęcia z Wałęsą w Stoczni Gdańskiej, jest uwieczniony „gest Kozakiewicza”, jest pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce, są puste półki w sklepach i pogo na festiwalu w Jarocinie. Jest Religa przy operacyjnym stole po pierwszym przeszczepie serca, jest Okrągły Stół i Wisława Szymborska, która właśnie dowiaduje się o przyznanej jej nagrodzie Nobla. Uwiecznione jest nasze wejście do NATO i radość z dołączenia do Unii Europejskiej. Jest WOŚP. Jest wszystko…
I jest ikona fotografii z grudnia 1981 roku: zdjęcie Chrisa Niedenthala, której w tym zbiorze po prostu zabraknąć nie mogło.
„Wielu ludzi przedstawia mnie: – To facet, który zrobił zdjęcie "Czas apokalipsy". Zrobiłem też mnóstwo innych zdjęć, ale… cholera, jestem znany z tego jednego zdjęcia” – mówił autor w jednym z wywiadów.
Zdjęcie pokazuje transporter opancerzony scot stojący przez Kinem Moskwa, w którym jeszcze niedawno wyświetlano film F. F. Coppoli „Czas Apokalipsy”. Wieloznaczność i jasność przekazu spowodowały, że fotografia stała się symbolem tamtego czasu, charyzmatem stanu wojennego w Polsce.
Album „100 obrazów z historii Polski” to zbiór zdjęć powstałych w latach 1918-2018. To ostatnia praca Andrzeja Zygmuntowicza. Unikatowy album został wydany przez Fundację Grand Press z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
- W czasie tworzenia zbioru musiało się pojawić pytanie, które to wydarzenia należy wskazać, a które można pominąć. Zapewne każdy ma swoją wizję tego co dla niego osobiście jest kluczowym momentem, kto był najważniejszą postacią, co było wyróżniającym się działaniem. Zbiór zdjęć opowiadających naszą wspólną historię, tworzoną przez ostatnie pokolenia, powinien w rzetelny sposób ukazać co było zbiorowym doświadczeniem całego kraju, niezależnie od indywidualnych poglądów i przeżyć - twierdzi Andrzej Zygmuntowicz.
Autorami zdjęć są zarówno fotografowie bardzo znani - jak Julien Bryan, Roman Vishniac, David Seymour, Władysław Sławny, Adam Bujak, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Krzysztof Miller – jak i bezimienni świadkowie najważniejszych wydarzeń.
***
Andrzej Zygmuntowicz to członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obok własnej aktywności fotograficznej intensywnie działa na rzecz środowiska fotograficznego. W 1991 rozpoczął działalność dydaktyczną - do dziś prowadzi zajęcia w Studium ZPAF, Collegium Civitas i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Bywa kuratorem wystaw, jurorem ważnych krajowych konkursów fotograficznych. Swoimi refleksjami na temat fotografii dzieli się publikując teksty w prasie, katalogach wystaw i albumach fotograficznych.
bek
Napisz komentarz
Komentarze