Przed nami VII już edycja Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. Motywem wiodącym tegorocznej imprezy jest „Kryminał w 100-lecie Policji Państwowej”. Festiwal będzie odbywał się w dniach 3-6 kwietnia 2019 r. a odwiedzi Piłę w tym roku cała rzesza tzw. „kryminalistów” – czyli autorów książek kryminalnych z Katarzyną Bondą i Markiem Krajewskim na czele – których dzisiaj już absolutnie nikomu przedstawiać nie trzeba!
VII Festiwal Kryminału "KRYMINALNA PIŁA" 3 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie Piotr Liana, który przedstawi "Świat trucicieli, czyli jak trują autorzy kryminałów"…
Dzień pierwszy…
- A mówiąc jeszcze inaczej, zdradzi wszystko o „Truciźnie - subtelnej broni mordercy” – precyzuje Leszek Koźmiński, zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile, jeden z organizatorów pilskiego Festiwalu. Piotr Liana to magister farmacji, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor powieści "Persona non grata" i "Echo serca".
O godz. 18.30 – także pierwszego dnia festiwalu – z czytelnikami spotka się Jędrzej Pasierski, który zadebiutował w 2018 roku książką „Dom bez klamek”, którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. „Roztopy” to druga książka z tego cyklu. Wkrótce ukaże się też thriller jego autorstwa, którego bohaterem jest prawnik środowiskowy.
… i kolejne
W kolejnych dniach czekają nas jeszcze większe niespodzianki, bo zaplanowano m.in. spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą – autorką, której nikomu już przedstawiać nie trzeba, a która opowiadać będzie o „Czterech żywiołach Saszy Załuskiej”, czyli zakończonej niedawno tetralogii kryminalnej („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony pająk”). W czwartek, 4 kwietnia, spotkamy się natomiast z Kazimierzem Kyrczem – autorem książek kryminalnych, z gatunku fantastyki oraz horrorów, a na co dzień - oficerem krakowskiej policji. Najbardziej jego znana powieść to „Dziewczyny, które miał na myśli” – jest to historia z pogranicza kryminału i … psychologicznego horroru. A co zainteresuje naszych Czytelników, Kazimierz Kyrcz pochodzi z naszych rejonów – urodził się w Człopie, ma tu rodzinę i zdarza się mu się u nas spędzać urlop.
Wśród gości „Kryminalnej Piły” będą także autorzy nominowani do Nagrody Kryminalnej Piły: Ryszard Ćwirlej – pochodzący z Piły autor retrokryminałów milicyjnych, których akcja toczy się głównie w Poznaniu, ale bywa, że i w Pile; Marek Krajewski – także piszący retrokryminały, tyle że o Wrocławiu; Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, autor m.in. „Najgorsze dopiero nadejdzie”; Jacek Ostrowski - autor „Ostatniej wizyty”, powieści nawiązującej do porwania płockiej lekarki w latach 70.; i Małgorzata Rogala, która zyskała rozgłos dzięki serii opowiadającej o przygodach policjantki, Agaty Górskiej i policjanta, Sławka Tomczyka. Ich nominowane książki to kolejno: „Już nikogo nie słychać”, „Mock. Pojedynek”; „Skaza”, „Paragraf 148”; „Grzech zaniechania”. Kto zwycięży, dowiemy się w sobotę 6 kwietnia, ale zanim to nastąpi, organizatorzy zapraszają na spotkanie z autorami – będzie to panel dyskusyjny na temat „Czy policjant jest najlepszym bohaterem kryminału? Fikcja literacka a rzeczywistość służby kryminalnej”.
Kryminalna gra
Oczywiście tradycyjnie, oprócz autorów kryminałów, Piła gościć będzie w ramach festiwalu techników kryminalistyki, policyjnych śledczych, psychologa Bogdana Lacha (którego pilanie dobrze już znają z poprzednich edycji imprezy).
Odbędzie się tradycyjnie Kryminalna Gra Miejska – z Joanną Opiat-Bojarską – autorką powieści kryminalnych, która – jak sama twierdzi – zaczęła pisać „przez przypadek”, a właściwie z nudów, podczas choroby. Zadebiutowała groteskową i autobiograficzną powieścią „Kto wyłączy mój mózg”, która jest zapisem jej zwycięskiej walki z paraliżem ciała i chorobą autoimmunologiczną. Od 2014 publikuje w wydawnictwie Czarna Owca.
- W tym roku Kryminalna Gra Miejska będzie miała nową formułę, otwartą. Tak więc już nie tylko zespoły szkolne mogą wziąć udział w zabawie, ale wszyscy chętni: rodzice z dziećmi, grupy przyjaciół itd. – mówi Leszek Koźmiński.
Jest jeszcze inna bardzo dobra wiadomość. Otóż Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”, decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego, będzie wspierany dodatkowymi funduszami w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury w latach 2019-2023. A wszystko to dzięki zaangażowaniu Fundacji Kult Kultury http://kultkultury.pl
- Cieszy to nas niezmiernie, zwłaszcza, że pośród 51 złożonych projektów 5-letnich, fundusze przyznano jedynie 17 projektom, pośród których tylko nasz jest literacki, reszta obraca się wokół muzyki i teatru – mówi Leszek Koźmiński.
Zapraszamy na festiwalowe spotkania: zapowiada się naprawdę interesujący tydzień z „Kryminalną Piłą”!
E.Kin
fot. Cezary Piwowarski
Michał Kobyliński
Creative Commons Attribution 3.0 Unported license
Termin 3-6 kwietnia 2019 r.
wstęp wolny (poza Wieczorem Dobrego Kina)
środa, 3.04.2019 r. - Sala Kameralna, RCK
17.00 – Piotr Liana „Świat trucicieli, czyli jak trują autorzy kryminałów”
18.30 – spotkanie autorskie - Jędrzej Pasierski „Beskid niski i kryminalna zagadka”
czwartek, 4.04.2019 r. - RCK
17.00 – spotkanie autorskie - Kazimierz Kyrcz jr – „Policjant autorem kryminału”
18.00 – Wieczór Dobrego Kina – 2 x film kryminalny - obowiązują bilety
18.30 – „Jak Tomasz Komenda wyszedł z więzienia?” – spotkanie z dziennikarzem TVN Grzegorzem Głuszakiem i policyjnym śledczym
piątek, 5.04.2019 r. - RCK
9.00, 11.30 – warsztaty z zagadką dla dzieci wczesnoszkolnych – Agnieszka Urbańska i technik kryminalistyki
17.00 – spotkanie z psychologiem Bogdanem Lachem – „Zabójstwo masowane – czy można skazać za zabójstwo bez odnalezienia zwłok”
18.30 – spotkanie autorskie - Katarzyna Bonda – „Wokół tetralogii kryminalnej”
sobota, 6.04.2019 r. - aula Szkoły Policji w Pile
10.00-14.00 – Kryminalna Gra Miejska z Joanną Opiat-Bojarską
15.00 – panel dyskusyjny „Czy policjant jest najlepszym bohaterem kryminału? Fikcja literacka a rzeczywistość służby kryminalnej” - nominowani do Nagrody Kryminalnej Piły: Ryszard Ćwirlej, Marek Krajewski, Robert Małecki, Jacek Ostrowski, Małgorzata Rogala
16.00 – ogłoszenie laureatów Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018
Imprezy towarzyszące:
wystawa „Z wizytą w warsztatach pisarskich wielkopolskich autorów powieści kryminalnych”
warsztaty kryminalistyczne „Druga strona literackiej fikcji” (4-6.04.2019 r.)
Napisz komentarz
Komentarze