Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, tym samym nazwa ulicy 14 Lutego ostatecznie wróciła do Piły. Jej patronem jest teraz Święty Walenty.
Przypomnijmy: Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną ulica 14 Lutego otrzymała nowe uzasadnienie – stała się datą odnoszącą się do dnia zakochanych. Wojewoda wydał jednak rozporządzenie zastępcze, którym zmienił nazwę ulicy na ul. Piotra Konieczki. Uzasadnienie wskazuje na to, iż wojewoda nie zapoznał się z treścią uchwały podjętej przez pilskich radnych. Z uwagi na te okoliczności, możliwe było odwoływanie się od decyzji w kolejnych instancjach sądu. Ostatecznie zapadła decyzja, że ulica 14 Lutego może pozostać w Pile.
***
14 lutego – to data upamiętniająca powrót Piły do Macierzy. Miasto zostało jednak wyzwolone przez Armię Czerwoną. Po społecznych konsultacjach zdecydowano, że ulica nadal będzie nosiła nazwę 14 Lutego, tyle że jej nowym patronem będzie Święty Walenty. IPN-owi i wojewodzie taka pozorna zmiana oparta na nowej argumentacji dla nazwy wyraźnie nie przypadła do gustu i w tej sprawie dotarło do Piły rozporządzenie zastępcze od Wojewody Wielkopolskiego, którym nadał ulicy 14 Lutego w Pile nazwę Piotra Konieczki.
Opinie pilan w tej sprawie były podzielone. Większość mieszkańców ulicy biorących udział w zorganizowanych konsultacjach społecznych opowiedziała się wówczas za pozostawieniem nazwy 14 Lutego.
Stąd odwołanie radnych od decyzji wojewody. Ten jednak - wydając rozporządzenie – najprawdopodobniej nie był zapoznany z treścią podjętej przez nich uchwały. Stąd możliwe były odwołania w kolejnych instancjach sądu. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, tym samym podtrzymał nazwę - ulica 14 Lutego ostatecznie wróciła do Piły.
- Fundamentalną kwestią, która nam przyświecała, to przywracanie pamięci i budowanie tożsamości o wydarzeniach i bohaterach z dziejów naszego kraju i Wielkopolski – tłumaczył Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. - Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw.
Napisz komentarz
Komentarze