Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Salezjanie w Pile Od 1979 roku po dziś dzień - wystawa na jubileusz

PIŁA 40-lecie Inspektorii Salezjańskiej pw. Św. Wojciecha w Pile
Salezjanie w Pile  Od 1979 roku po dziś dzień  - wystawa na jubileusz

Salezjanie w Polsce mogą poszczycić się przeszło stu dwudziestoletnią już historią. Inspektoria św. Wojciecha z siedzibą w Pile została powołana do istnienia dekretem Przełożonego Generalnego ks. Idziego Vigano dnia 16 grudnia 1979 r. W tym roku mija 40 lat od tej chwili.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile Ziemowit Niedźwiecki oraz Inspektor Salezjańskiej Prowincji św. Wojciecha w Pile ks. Roman Jachimowicz SDB zapraszają do oglądania wystawy „Duchowe dziedzictwo św. Jana Bosko. 40 lat Salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile". Wystawę można oglądać do 26 maja br.

Towarzystwo św. Franciszka Salezego (Societas Sancti Francisci Salesii; skrót zakonny SDB) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Ks. Jan Bosko swoje życie poświęcił młodzieży i dzieciom, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Salezjanie przybyli do Polski w 1898 r. Pierwszą ich placówką był zakład w Oświęcimiu. Zgromadzenie w Polsce rozwijało się bardzo prężnie, bo już w 1933 nastąpił podział na 2 prowincje zakonne (warszawska i krakowska).

- Salezjanie w Polsce mogą poszczycić się przeszło stu dwudziestoletnią już historią. W latach 1892-2019 Zgromadzenie wpisało się w dzieje polskiego Kościoła wieloma sukcesami na polu wychowania młodzieży, pracy duszpasterskiej w parafiach, pracy naukowej. Dynamiczny rozwój Towarzystwa św. Franciszka Salezego w Polsce, był przyczyną powoływania na poszczególnych etapach jego historii nowych zakonnych jednostek administracyjnych, zwanych u salezjanów inspektoriami. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w roku 1979, kiedy z dotychczasowych dwóch polskich prowincji warszawskiej i krakowskiej wydzielono dwie nowe inspektorie: pilską i wrocławską. Inspektoria św. Wojciecha z siedzibą w Pile została powołana do istnienia dekretem Przełożonego Generalnego ks. Idziego Vigano dnia 16 grudnia 1979 r. W skład nowej inspektorii weszły placówki salezjańskie z północno-zachodniej części Polski, wydzielone z dotychczasowej inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Określone zostały zewnętrznymi granicami ówczesnych diecezji: chełmińskiej, gdańskiej, gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, szczecińsko-kamieńskiej i włocławskiej. Było to wówczas łącznie 57 placówek, które tworzyły 15 erygowanych kanonicznie wspólnot zakonnych – przypomina historię pilskiej inspektorii ks. Jarosław Wąsowicz SDB.

W ciągu ostatnich 40 lat inspektoria pilska odnotowała znaczny rozwój. Powiększyła nie tylko liczbę współbraci i domów zakonnych, ale także rozpoczęła działalność na wielu nowych odcinkach. Przede wszystkim wskrzeszona została salezjańska działalność pedagogiczna w szkołach i ośrodkach wychowawczych. Po roku 1989, kiedy zmieniły się okoliczności, Kościół mógł powrócić do prowadzenia szkół. Salezjanie podjęli to wyzwanie z dużym zaangażowaniem i rozmachem. Dzisiaj szkoły salezjańskie należą do najliczniejszych w gronie szkół katolickich, a spośród wszystkich czterech polskich inspektorii, najwięcej szkół prowadzonych jest przez prowincję św. Wojciecha w Pile. Ponadto wspomnieć należy także o prężnym rozwoju salezjańskich oratoriów, świetlic terapeutycznych, ośrodków wychowawczych, powstaniu domów dziecka, które dokonały się w ostatnich latach.

Na terenie inspektorii pilskiej działalność wśród młodzieży prowadzą liczne grupy i stowarzyszenia.

- Wśród nich wymienić należy Salezjańską Organizację Sportową (SALOS RP), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ruch „Światło – Życie”, Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną i Pustynię Miast. Od lat funkcjonuje Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. Prowadzi ono aktywną działalność na rzecz realizacji charyzmatu ks. Bosko w różnych ośrodkach naszej inspektorii. Dla całości obrazu pracy salezjanów inspektorii pilskiej dodać należy, że wielu z nich jest zaangażowanych w pracę dydaktyczną i naukową na wyższych uczelniach m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Na terenie Inspektorii św. Wojciecha znajduje się też Wyższe Seminarium Duchowe Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie – wymienia ks. Jarosław Wąsowicz.

Prezentowana wystawa wpisuje się w cykl imprez o charakterze jubileuszowym organizowanych w roku 2019 przez Inspektorię św.Wojciecha. Przygotowana została we współpracy z Muzeum Okręgowym w Pile. Zgromadzone na niej eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej i związane są z historią Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce oraz z historią Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

(bek)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?
Reklamadotacje rpo
Reklama