Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Świętowali rzemieślnicy!

PIŁA  Dzień Rzemiosła w pilskim Cechu Rzemiosł Różnych. Wręczono medale i wyróżnienia
Świętowali rzemieślnicy!

W niedzielę rzemieślnicy zrzeszeni w pilskim Cechu Rzemiosł Różnych świętowali Dzień Rzemiosła. Wszystko rozpoczęło się Mszą Św. i uroczystym obiadem w Skrzatuszu. Na oficjalne uroczystości Cech zaprosił zebranych do Sali Tradycji w siedzibie CRR w Pile. Tam tradycyjnie wręczono wyróżnienia i dyplomy oraz dziękowano rzemieślnikom za ich trud i zaangażowanie w szkolenie uczniów w zawodach rzemieślniczych.

Wśród gości Dnia Rzemiosła byli m.in. Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Ewa Krupka – Zaręba, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, przedstawiciele Pilskiego Bractwa Kurkowego TARCZA z prezesem Marianem Giełczykiem, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Franciszek Rzywucki – Honorowy Członek CRR w Pile i wielu innych. Przywitał ich Jan Janczewski, Starszy Cechu, który tak mówił o pracy rzemieślników:

- Rzemiosło jest dziedziną gospodarki prowadzoną przez osoby fizyczne, często osobiście. Są to na ogół małe warsztaty pracy, zazwyczaj zatrudniające od jednej do kilkunastu osób. Warsztaty rzemieślnicze wytwarzają dobra codziennego użytku, świadczą usługi w zakresie napraw i konserwacji oraz usługi takie jak fryzjerskie czy szewskie. To najstarsze formy wytwórczości i usług w Polsce. Coraz więcej zakładów odchodzi jednak do lamusa. Rzemieślnicy nie mają komu przekazać swojej wiedzy. Zastępują ich maszyny oraz nowe zawody, o których kiedyś nikt nie słyszał. Dzisiaj zdziwienie budzą zawody takie jak zecer, balwierz, telefonistka czy repasator pończoch! Rzemiosło musi więc iść z duchem czasu - mówił Starszy Cechu Jan Jaczewski.

I tak też się dzieje. Dzisiaj zawody rzemieślnicze wracają do łask poprzez kształcenie dualne. W szkołach młodzież uczy się teorii i przedmiotów zawodowych, a na praktyki trafia do zakładów rzemieślniczych.  Ze 140 zakładów zrzeszonych w pilskim Cechu, 82 prowadzą praktyczną naukę zawodu m.in. w specjalnościach fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, wędliniarz, kucharz. Cech jako instytucja nadrzędna sprawuje nadzór nad szkoleniem zawodowym, kontroluje uprawnienia pedagogiczne i mistrzowskie.

- Droga ucznia w rzemiośle jest klarowna; po 3 latach nauki otrzymuje tytuł czeladnika, który uznawany jest w całej Unii Europejskiej; po kolejnych trzech latach może starać się o uprawnienia mistrzowskie i założyć własną działalność gospodarczą. Dlatego podnosimy rangę szkolenia zawodowego. Specjaliści zawsze są w cenie – zaznaczył Jan Janczewski.

W trakcie uroczystości złożono wiele podziękowań za wspieranie Cechu i wspomaganie szkolnictwa zawodowego. Tu Starszy Cechu szczególnie wyróżnił Starostwo Powiatowe w Pile. Tradycyjnie wręczono także medale, wyróżnienia i dyplomy rzemieślnikom prowadzącym wzorowo swoje zakłady. 

Na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie przyznał Złoty Medal im. Jana Kilińskiego „za zasługi dla rzemiosła polskiego” – otrzymał go Stanisław Pirch, właściciel Pralni Sonia w Pile za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz za działania na rzecz promowania regionu dzięki osobistemu zaangażowaniu w rozwój gospodarczy.

Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie przyznał również wyróżnienie Honorową Odznakę Rzemiosła -   za operatywność, wprowadzanie nowych technologii i dynamiczny rozwój firmy otrzymał ją Franciszek Miedziński, współwłaściciel PPHU „Chrupek” w Złotowie.

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu przyznała natomiast srebrne odznaki „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Otrzymali je długoletni, zasłużeni pracownicy zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w pilskim Cechu: Elżbieta Złocińska, Krzysztof Gawron i Henryk Majewski - pracownicy Piekarni Rogalik W.J. Dudek w Trzciance; Jolanta Thiede, Henryk Fendorf i Edward Sikora– pracownicy Zakładu Instalacji Sanitarnych C.O. i Gazu Marian Madej,  a także Marta Nisiewicz oraz Aneta Osendowska – pracownice pilskiej Pralni Sonia. Nagrodzony także został Robert Bassa, pracownik Salonu Fryzjerskiego IDA Jadwiga Chmara w Pile.  

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał ponadto dyplomy jubileuszowe za długoletnie prowadzenie działalności gospodarczej. 30 lat zakład rzemieślniczy prowadzą: Henryk Chróst – Zakład Zegarmistrzowski w Pile i Piotr Nawrocki – Usługowy Zakład Mechaniki Pojazdowej w Wyrzysku.

Na koniec uroczystości glos zabrał wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich, który gratulował nagrodzonym rzemieślnikom jak i Zarządowi Cechu Rzemiosł Różnych ich zrzeszających.

-  W dniu waszego święta życzę wam, by nigdy nie zabrakło ludzi, którzy chcieliby korzystać z waszych usług, żeby nigdy nie zabrakło młodych ludzi, którzy chcieliby być waszymi naśladowcami i kontynuować wasze dzieło - mówił A. Kubich. Wicestarosta - w imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego – złożył na ręce Jana Janczewskiego, Starszego Cechu, list gratulacyjny w podziękowaniu za prowadzoną działalność.

bek

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sandra 12.05.2019 13:13
Hej, umówię się z Panami na dyskretne i sekretne schadzki. Mam 21 lat jestem po rozwodzie i nie oczekuje mężczyzny na stałe. Zachęcam do kontaktu przez ten portal : http://www.czatkobiet.pl/xsanderx

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama