W czwartek, 2 maja, odbył się w Pile Krajowy Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas spotkania wybrano nowe władze Związku, a następnie wręczono honorowe odznaczenia artystom: Jolancie Surmie i Wojciechowi Tilowi. Starosta Pilski uhonorował także Wacława Kubskiego za 40-letnią pracę społeczną jako prezesa związków twórczych.
Podczas walnego Zjazdu ZPARP wybrano władze Związku na kolejne 5 lat. Funkcję prezesa ponownie powierzono Wacłowowi Kubskiemu. I wiceprezesem został Krzysztof Kończewski, II wiceprezesem - Wojciech Til. Sekretarzem Związku została Iwona Widawska-Kubska.
Był to szczególny dzień dla prezesa Kubskiego. Mija bowiem 40 lat od chwili, gdy powołał do istnienia pierwsze stowarzyszenie twórcze. Była to Grupa Plastyczna Plama, w której W. Kubski był prezesem od 1979. Następnie – w 1980 r. – został szefem Pilskiego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych. W latach 1990-1994 pełnił funkcję prezesa w Związku Plastyków, a w latach 1995-2009 w Związku Artystów Plastyków. Na czele Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej stoi od 2010 roku do dnia dzisiejszego. Właśnie został powołany na kolejną 5-letnią kadencję.
Wacław Kubski mieszka i tworzy w Pile. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na wydziale pilotażu. Od zawsze fascynował się także sztukami pięknymi. Kolekcjonował obrazy i poświęcał się własnej twórczości. Brał udział w wielu wystawach. Organizator plenerów malarskich i warsztatów plastycznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową ,,Za zasługi w rozwoju Piły”, medalem ,,Zasłużony Kulturze ,,Gloria Artis” i Odznaką Honorową ,,Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
Wacława Kubskiego za 40-letnią pracę społeczną jako prezesa związków twórczych, za działania na rzecz artystów - w imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego - uhonorował wicestarosta Arkadiusz Kubich. Na wręczonym okolicznościowym grawertonie zamieszczono następujący tekst:
„Wacławie Kubski, od 40 lat jako prezes zarządu Krajowego Związku Plastyków Artystów RP poświęca Pan swój czas i talent na rzecz polskich twórców. Pomaga im Pan bezinteresownie, co jest godne najwyższego uznania. Pana działalność ma znaczący wkład w rozwój kultury polskiej. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.”
Podziękowania prezesowi Kubskiemu za jego zaangażowanie w artystyczne życie kraju i regionu pilskiego złożył także senator Henryk Stokłosa.
***
Podczas spotkania wręczono honorowe odznaczenia artystom:
Odznaką honorową w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego ,,Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" odznaczona została Jolanta Surma ze Złotowa. „Za całokształt działalności artystycznej, kreowanie wrażliwości i wyobraźni mieszkańców Rejonu oraz promocję Wielkopolski” w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego odznakę wręczyła radna Mirosława Rutkowska- Krupka.
- Jest to dla mnie duże wyróżnienie i mobilizacja do dalszej pracy artystycznej. Bardzo się cieszę, że moje działania zostały dostrzeżone. Bardzo dziękuję prezesowi ZPARP, Panu Wacławowi Kupskiemu, że tak dba o swoich artystów – powiedziała Jolanta Surma.
Jolanta Surma jest od 1983 roku członkiem Stowarzyszenia Plastyków "Azyl" w Pile oraz prezesem złotowskiego Stowarzyszenia Artystów "Pasja". Tworzy prace z dziedziny tkaniny artystycznej - makramy. Jej prace były wielokrotnie nagradzane. Makramy J. Surmy zdobią ściany domów w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji, USA, Australii i innych krajach całego świata. Zostały też docenione przez przemysł filmowy - stanowiły scenografię do „Mrocznych cieni” Tima Burtona, z Johnnym Deppem w roli głównej.
***
Tego dnia odznaczono również Wojciecha Tila - odznaką honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej". W imieniu Ministra Kultury wręczył ją Wacław Kubski, prezes ZPARP. Wojciech Til jest pisarzem ikon, członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Pochodzi z Szamotuł. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i – jak twierdzi – to Lublin dał mu pierwszą możliwość zetknięcia się na żywo z kulturą i religią prawosławną (ikoną, muzyką i obrzędami cerkiewnymi). Fascynacja prawosławiem pogłębiła się w latach 90-tych podczas licznych wyjazdów na Białoruś i Ukrainę.
***
Walny Zjazd ZPARP był także okazją do przypomnienia zasług Krzysztofa Kończewskiego, II wiceprezesa ZPARP, który świętował niedawno 45-lecie pracy artystycznej. Pasje i dokonania artysty przedstawiono w kolażu, który stanął w honorowym miejscu i przyciągał spojrzenia zebranych. Główną dziedziną twórczości Kończewskiego jest linoryt.; autor projektów i wykonawca wielu odznak, plakietek okolicznościowych pieczątek; autor projektu monumentalnego pomnika Wojska Polskiego w Śremie. Drugą dziedziną jego twórczości jest muzyka – zwłaszcza piosenka turystyczna. Kończewski był wydawcą wielu śpiewników i organizatorem wielu przedsięwzięć plastycznych, sportowych, turystycznych, a także licznych widowisk „światło- dźwięk- ruch” m.in. takich jak „Dzieje Złotowa”, „Legenda o Złotowie”, czy „Wał Pomorski/ Zdbice”. Nagrodzony wieloma odznaczeniami regionalnymi i ogólnopolskimi.
W II części spotkania odbyło się otwarcie wystawy prac Iwony Widawskiej – Kubskiej. Gości zaproszono także na poczęstunek.
Relację filmową ze Zjazdu można obejrzeć na Facebooku na stronie „Mieszkamy w powiecie pilskim”.
Napisz komentarz
Komentarze