Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wielkopolski pyrczok podbił serca smakoszy

„Pyrczok wielkopolski” pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Dziembówku podbił serca smakoszy i zajął II miejsce w V edycji konkursu „Kulinarna Krajna”. Konkurs zorganizowany został w Ośrodku Upowszechniania Kultury w Szydłowie przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.
Wielkopolski pyrczok podbił serca smakoszy

„ Moltych z pyry” - oto tegoroczna tematyka konkursu „Kulinarna Krajna”. Chodziło oczywiście o potrawy przygotowane z ziemniaków. W konkursie rywalizowało 13 zespołów z terenu powiatu pilskiego, w tym dwa zespoły z gminy Kaczory - do walki o tytuł najsmaczniejszej ziemniaczanej potrawy stanęły Koła Gospodyń Wiejskich z Jeziorek i Dziembówka.

Uczestnikom konkursowych zmagań pomysłów nie brakowało. Na stołach pojawiły się m.in. pyry z gzikiem, cepeliny (kartacze), szagówki, baki (placki ziemniaczane), rolady ziemniaczane, ciasto ziemniaczane, sernik z ziemniaka, pączki, rogale itp. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jeziorkach przygotowały „tradycyjne placki ziemniaczane z gulaszem wołowym”. Z kolei panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dziembówku przyrządziły tzw. „pyrczok wielkopolski”.

„Wielkopolski pyrczok” to jadło z historią. W okolicy znany jest również pod nazwą „pantufczak”. Starsze członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dziembówku pamiętają jeszcze stojący we wsi piec hutniczy (pozostałość po hucie szkła), w którym pieczono pantufczaka. W każdym tygodniu jedna z gospodyń rozpalała piec a wszystkie panie przygotowywały swoje dania i przynosiły do upieczenia w tym piecu. I choć dziś pieca już nie ma, panie nadal przygotowują „wielkopolski pyrczok”. Dalej zachwyca smakiem. A świadczy o tym niezbicie fakt, że „wielkopolski pyrczok” pań z Dziembówka zajął II miejsce w tegorocznym konkursie „Kulinarna Krajna”.

(Pb), (acz)

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mr wokanda 30.12.2019 17:06
Syn ma kakaowe oko. Żona klap-powiekę. A staruch mordę szerszą o 35%. Kurna, co za rodzina!

czytelnik 27.11.2019 21:49
brawo

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama