Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Zamiłowanie do sportu ma w genach

Uwielbia jazdę na rolkach i taniec, ale nie tylko! Zanim połknęła tenisowego bakcyla było pływanie, siatkówka, a nawet akrobatyka! Ba, już jako 4 latka biegała razem z tatą okrążenia wokół boisk sportowych…
Zamiłowanie do sportu ma w genach

 

Obserwujemy jej rozwój od dawna. Błysnęła nam ostatnio podczas Międzynarodowego Tennis Europe w podpoznańskiej Sobocie. Jej pojedynek z pewną Dunką – nie, nie była to Caroline Woźniacki - rówieśniczką Josefine Bente Malling, wspominany był kilka dni…

O tenisie w Grodzie Staszica, na łamach Tygodnika Nowego, było ostatnio wiele. Sporo miejsca poświeciliśmy, a to z uwagi na zamiłowania utalentowanego czarnkowianina, 17 letniego Wojtka Zalewskiego czy progresję umiejętności pilanina Jakuba Gogulskiego.

Jak wiemy olbrzymią rolę w ich sportowym życiu odgrywają rodzice. Nie inaczej jest w przypadku Wiktorii Lorek.

- Cieszymy się że nasza córka codziennie wybiera sport, a nie siedzenie przed komputerem – podkreślają zgodnie jej rodzice: Paweł i Monika.

*

Wiki jest zawodniczką Uczniowskiego Klubu Sportowego Mario Piła i chodzi do klasy 5C w Szkole Podstawowej Numer 11 w Pile

*

Tenis ziemny to piękny sport. To jednak nie tylko pasja, fascynacja, hobby, ale bardzo duże pieniądze.

Dla zwykłego zjadacza chleba niewyobrażalne wręcz, jeśli chodzi o cały cykl wychowania i wyszkolenia zawodnika czy zawodniczki, którzy mogą prezentować wcale nie najwyższy światowy poziom.

Zdaniem jednej z europejskich federacji tenisa, koszt wychowania profesjonalnego zawodnika wynosi – w przeliczeniu na polskie złotówki - ponad 1,5 miliona złotych…

O wielkich pieniądzach można mówić w przypadku światowych sław. To już galaktyczne kwoty i nie ma tutaj raczej miejsca, by się nad tym tematem pochylać.

My już spoglądając na same koszty - za wyszkolenie na poziomie krajowym – łapiemy się za głowę.

*

Ale czego nie robi się dla ukochanych dzieci. Paweł i Monika nie planują na siłę wielkiej kariery Weroniki, nie ulegli bowiem – jak wielu - wyobraźni działającej na sukces finansowy np. Agnieszki Radwańskiej.

Dla dziecka chcą jak najlepiej, aby przede wszystkim miało pasję i zdrowo się rozwijało.

Zdaniem rodziców Wiktorii, tenis jest bardzo uniwersalnym sportem. Łączy w sobie wiele dziedzin, znakomicie wpływa na motorykę, co powala ich latorośli na wszechstronny rozwój sportowy.

 

*

Paweł Lorek: Faktycznie żeby zostać zawodnikiem na wysokim poziomie trzeba poświęcić czas i finanse oraz mieć zdrowie.

Wiktoria chętnie trenuje tenis i ma zapał, a reszta rzeczy, to my jako rodzice, musimy zorganizować.

*

W rodzinie Lorków sport zajmuje ważne, wręcz osobliwe miejsce. Tata od zawsze charakteryzował się wielce ambicjonalnym podejściem do futbolu. Gdy strzelał gole wziętym bramkarzom Lecha Poznań, ręce same składały się do oklasków.

Wiktoria toteż od najmłodszych lat przejawiała predyspozycje sportowe. Już jako 4 latka razem z tatą biegała okrążenia wokół boisk sportowych. Uwielbiała jazdę na rolkach i taniec, ale nie tylko. Trenowała różne dyscypliny sportu: pływanie, siatkówkę, akrobatyka, ale najbardziej spodobał się jej tenis ziemny.

To był jej wybór!

*

Swoje pierwsze kroki Wiktoria stawiała na korcie mając 5 lat. Od roku gra zawodniczo, tzn. ma treningi codziennie, a w weekendy jeździ na turnieje w Polsce gdzie gra z najlepszymi zawodniczkami z kraju i Europy!

Wiktoria zna już dwa języki obce angielski i hiszpański. W turniejach międzynarodowych jest to bardzo ważny aspekt.

Zaczynała w kategorii Tenis 10 o Puchar Agnieszki Radwańskiej. Obecnie gra w kategorii Skrzatki do lat 12.

Uczyła się gry u trenera Mariusza Szczecińskiego. Obecnie trenerem Wiktorii jest Wojciech Jura, mający spore doświadczeniem związane z tenisowymi innowacjami szkoleniowymi..

- W 2019 roku brałam udział w Mistrzostwach Polski Kołobrzegu oraz Halowych Mistrzostwach Polski 2020 w Sobocie/Poznania. Do dzisiaj mam na swym koncie około 50 turniejów ogólnopolskich i wojewódzkich, w tym Mistrzostwa Wielkopolski. Brałam też udział w turnieju Tenis Europe – wylicza Wiki.

W tygodniu trenuje w Pile. Codziennie po 90 lub 120 minut. W czwartki jeździ do Poznania na treningi ogólnorozwojowe oraz w weekendy na turnieje. Raz w miesiącu ma konsultacje z trenerem Kadry Polski do lat 12.

Jest tego sporo, bowiem tenis ziemny to dyscyplina sportu, która wymaga od zawodnika ogromnego zaangażowania i wkładu pracy.

Jej rodzicom bardzo zależy na tym by, Wiktorii ten sport sprawiał przyjemność i dopóki będzie chciała grać i trenować, będą ją wspierać.

- Naszym zdaniem ma ogromne możliwości na osiągnięcie wielu sukcesów, pod warunkiem, że będzie wytrwale dążyła do celu – uważa Paweł.

*

 

Swoje nieprzeciętne umiejętności i charakter pokazała ostatnio na kortach centrum tenisowego w Sobocie/Poznania.

Turniej Tenis Europe TOP 12 lat zgromadził na starcie zawodniczki z Polski, Rosji, Niemiec, Rumunii, Danii, Łotwy, Francji, Finlandii i Ukrainy. Był to bardzo mocno obsadzony turniej, w którym grały Mistrzynie powyższych krajów. Wiki w swojej grupie miała dwie, znacznie wyżej notowane w rankingu Polki oraz zawodniczkę z Danii.

I właśnie pojedynek z Josefine Bente Malling wspominany był najdłużej.

W pierwszym secie zawodniczka z Danii wygrała 6”1, w drugim secie Wiktoria zrewanżowała się wygrywając 6:4. Emocje sięgnęły zenitu w secie trzecim, tzw. super tie breaku, granym do 10 punktów.

Zawodniczka z Danii prowadziła już 9:4, a zatem jedna piłka dzieliła ją od zwycięstwa. Wiktoria doprowadziła do wyniku 10:9 dla Wiki, by wygrać cały set 15:13.

I to jest właśnie najsilniejsza strona Wiktorii. Nigdy się nie poddaje, gra i walczy o każdą piłkę do końca.

Nikt na turnieju nie mógł uwierzyć, że Wiktoria wygrała jeszcze ten mecz…

*

Wiki jest bardzo silna mentalnie, szybko naprawia swoje błędy. Jak zdarzy się przegrany mecz, chcę się szybko zrehabilitować i czeka na kolejny mecz, aby znowu zagrać. Ma to po ojcu.

Zresztą sportowe geny odziedziczyła po Pawle i charakter Moniki, a to z pewnością dobrze wróży na przyszłość..

Mariusz Markowski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama