Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Skandal w złotowskiej „jedynce” - nowe fakty!

ZŁOTÓW  Szóstoklasiści buszowali w e-dzienniku… Troje uczniów klasy VIa, którzy zostali przesłuchani przez policję w obecności rodziców, przyznało się do stawianych im zarzutów
Skandal  w złotowskiej „jedynce” - nowe fakty!

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotowie włamała się do systemu informatycznego szkoły - tzw. e-dziennika i poprawiała oceny. Jak długo trwał ten proceder? To ustala złotowska policja. I nie tylko to, bo przy okazji wyszły na jaw inne niecne zachowania w Internecie. Sprawa w tym tygodniu trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Co grozi uczniom? I co na to dyrekcja szkoły?

Jak udało się ustalić naszej redakcji, włamania dokonały dwie lub trzy uczennice klasy VIa. Było to możliwe dzięki temu, że uczennice weszły w posiadanie haseł dostępowych do e-dziennika. Dzięki temu poprawiły część ze swoich ocen – do czego się przyznały. Niewykluczone jednak, że poprawione też zostały oceny innych. W tej sytuacji, do wyjaśnienia sprawy, pod znakiem zapytania stoją oceny końcowe grupy uczniów. O jak dużą grupę może chodzić – tego jeszcze nie wiadomo.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie, Maria Monika Klein, niewiele mówi o sprawie. - Na tym etapie, kiedy prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, dla jego dobra oraz dla dobra uczniów naszej szkoły, nie mogę zdradzać szczegółów. Mogę jedynie potwierdzić fakt próby włamania do naszego e-dziennika - mówi dyrektor placówki. Dodaje, że szkoła, jako pierwsza w rejonie, bo od 5-ciu już lat, stosuje z powodzeniem e-dzienniki.

Dają one nauczycielom, uczniom i rodzicom wiele udogodnień. Przede wszystkim bieżącą informację o wynikach w nauce. Dostęp do tych informacji powinien być jednak odpowiednio zabezpieczony, choćby w taki sposób, że kilkukrotne wpisanie błędnego hasła powinno blokować możliwość dalszych prób.

- Do tej pory nie miałam powodów, aby narzekać na taki system pracy. Jako pierwsi wprowadziliśmy elektroniczne dzienniki i byliśmy z tego bardzo zadowoleni. Dzięki systemowi, szkoła miała nieograniczony kontakt z uczniami, a przede wszystkim z rodzicami, umożliwiający bieżące informowanie o wynikach nauczania, czy wydarzeniach z życia szkoły. Dotychczas nie odnotowaliśmy prób złamania systemu. To pierwszy taki przypadek - komentuje Maria Monika Klein.

Na chwilę obecną trudno mówić o tym, co grozi sprawcom włamania. Za fałszowanie dokumentów grożą uczniom poważne sankcje. Z kolei dla nauczycieli to komplikacje w wystawianiu ocen końcowych, a tak się nieszczęśliwie złożyło, że proces ten właśnie dobiega końca.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KPP w Złotowie, sierż. sztab. Maciej Forecki, postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policjantów z Zespołu Prewencji Kryminalnej Patologii Nieletnich, dowodzi, że troje uczniów klasy VIa, którzy zostali przesłuchani przez policję w obecności rodziców, przyznało się do stawianych im zarzutów. Oznacza to, że w sposób nieuprawniony weszli oni w posiadanie hasła do systemu elektronicznego szkoły i dokonali modyfikacji własnych ocen. - Nie wiadomo mi nic na temat tego, czy uczniowie ci dokonywali zmian ocen innych uczniów szkoły. Wiadomo natomiast, że zmiany takowe były dokonywane w zakresie swoich ocen - wyjaśnia Maciej Forecki. I dodaje, iż sprawa jeszcze w tym tygodniu trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Odrębne postępowanie karne dotyczy czynów polegających na wielokrotnym znieważeniu nauczycieli w przestrzeni internetowej. Jak do tego dochodziło? O tym więcej już jutro w papierowym wydaniu Tygodnika Nowego. 

Agnieszka Mackojć-Barabasz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama