Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Naczelny Rabin Polski gościł w Pile

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich przyjechał w poniedziałek do Piły. Jego wizyta miała związek z promocją wydania polskiego tłumaczenia książki Petera Cullmana pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin. Gość oddał też pokłon pilskim Żydom pod pomnikiem w miejscu dawnej synagogi, znajdującym się na terenie Szkoły Policji.
Naczelny Rabin Polski gościł w Pile

Temat spotkania dotykał historii, tolerancji, kultury i tradycji. Michael Schudrich otrzymał od prezesa stowarzyszenia Effata, Artura Łazowego, pierwszy egzemplarz książki „Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu” oraz oprawione zdjęcie nie istniejącej już dzis synagogi. Starosta, Eligiusz Komarowski wręczył gościowi białe róże. Natomiast zgromadzona w sali publiczność, głównie młodzież pilskich szkoł ponadgimnazjalnych, zadawała rabinowi pytania. Miedzy innymi, czy takie przedsięwzięcia jak dzisiejsze, czyli wydanie książki o życiu Żydów w Pile, mają dla niego znaczenie i czy warto pamietać o historii.

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich:- Jeżeli człowiek nie wie skąd jest, jak było wcześniej, nie może budować przyszłości. Żydzi byli tutaj i mieszkali przez wiele lat, razem budowali to miasto. Potem przyszła okupacja - straszne czasy, ale nie możemy zmienić historii. Mamy jednak obowiązek pamiętać. Należy pamiętać też jak przed wojną wszyscy tu wspólnie pracowali i dziś jest to dla nas lekcja tolerancji i tego, że kiedy jest współpraca, jest duża szansa na sukces. Im więcej tej współpracy, tym większy sukces.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski o spotkaniu:- Uważam, że była to doskonała lekcja historii naszej małej ojczyzny, że była to również lekcja tolerancji i szacunku do innej wiary, tradycji i kultury. Często o tym zapominamy, że miejsce, w którym żyjemy powstawało przez stulecia i kształtowało je wiele pokoleń różnych narodowości, a ich dorobek należy również szanować – powiedział 

Po spotkaniu rabin z gospodarzami wydarzenia oraz młodzieżą odbył spacer pod pomnik stojący w miejscu dawnej synagogi na terenie Szkoły Policji.

Promocja książki pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin odbędzie się 29 czerwca o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Promocja zostanie połączona z otwarciem okolicznościowej wystawy. Wydawca, Stowarzyszenie Effata już dziż serdecznie zaprasza na to niecodzienne wydarzenie.

***

Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami.

W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi.

8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama