Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Naczelny Rabin Polski gościł w Pile

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich przyjechał w poniedziałek do Piły. Jego wizyta miała związek z promocją wydania polskiego tłumaczenia książki Petera Cullmana pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin. Gość oddał też pokłon pilskim Żydom pod pomnikiem w miejscu dawnej synagogi, znajdującym się na terenie Szkoły Policji.
Naczelny Rabin Polski gościł w Pile

Temat spotkania dotykał historii, tolerancji, kultury i tradycji. Michael Schudrich otrzymał od prezesa stowarzyszenia Effata, Artura Łazowego, pierwszy egzemplarz książki „Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu” oraz oprawione zdjęcie nie istniejącej już dzis synagogi. Starosta, Eligiusz Komarowski wręczył gościowi białe róże. Natomiast zgromadzona w sali publiczność, głównie młodzież pilskich szkoł ponadgimnazjalnych, zadawała rabinowi pytania. Miedzy innymi, czy takie przedsięwzięcia jak dzisiejsze, czyli wydanie książki o życiu Żydów w Pile, mają dla niego znaczenie i czy warto pamietać o historii.

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich:- Jeżeli człowiek nie wie skąd jest, jak było wcześniej, nie może budować przyszłości. Żydzi byli tutaj i mieszkali przez wiele lat, razem budowali to miasto. Potem przyszła okupacja - straszne czasy, ale nie możemy zmienić historii. Mamy jednak obowiązek pamiętać. Należy pamiętać też jak przed wojną wszyscy tu wspólnie pracowali i dziś jest to dla nas lekcja tolerancji i tego, że kiedy jest współpraca, jest duża szansa na sukces. Im więcej tej współpracy, tym większy sukces.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski o spotkaniu:- Uważam, że była to doskonała lekcja historii naszej małej ojczyzny, że była to również lekcja tolerancji i szacunku do innej wiary, tradycji i kultury. Często o tym zapominamy, że miejsce, w którym żyjemy powstawało przez stulecia i kształtowało je wiele pokoleń różnych narodowości, a ich dorobek należy również szanować – powiedział 

Po spotkaniu rabin z gospodarzami wydarzenia oraz młodzieżą odbył spacer pod pomnik stojący w miejscu dawnej synagogi na terenie Szkoły Policji.

Promocja książki pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin odbędzie się 29 czerwca o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Promocja zostanie połączona z otwarciem okolicznościowej wystawy. Wydawca, Stowarzyszenie Effata już dziż serdecznie zaprasza na to niecodzienne wydarzenie.

***

Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami.

W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi.

8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama