Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„Tarcza” zniknie. Będzie nowe osiedle mieszkaniowe

Osiedle Leśne – taką nazwę może nosić zagospodarowany budową mieszkaniową wielorodzinną teren, na którym dziś leży Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”. Po ponad dwóch latach szukania pomysłu na tę część miasta, prezydent Piotr Głowski zaprezentował plany z nią związane.
„Tarcza” zniknie. Będzie nowe osiedle mieszkaniowe

Autor: Krzysztof Kuźmicz

Przypomnijmy, że gdy zapadała decyzja o wyodrębnieniu „Tarczy” z zasobów miejskich niemal pewna przejęcia obiektu była Szkoła Policji w Pile, która potrzebowała strzelnicy w związku z planem likwidacji tej leżącej przy obwodnicy miasta. Rozmowy nie przyniosły jednak efektu i w tym roku gmina Piła rozpoczęła poszukiwania podmiotu, który chciałby przejąć obiekt na wieloletnią dzierżawę. Jak wyliczono, w ciągu 20 lat obowiązywania umowy, z jej tytułu gmina Piła mogłaby liczyć na ok. 800 tys. zł.

W międzyczasie chęć przejęcia terenu zadeklarowało Starostwo Powiatowe w Pile. Do tej pory szczegółów tych negocjacji nie ujawniano, jednak dziś prezydent Piotr Głowski stwierdził, iż do konkretów nie doszło, a po kilku spotkaniach uznano, iż dalsze rozmowy mijają się z celem. Tymczasem na profilu facebookowym Starostwa Powiatowego w Pile przekazano, iż w toku prowadzonych rozmów padła konkretna kwota przejęcia terenu – 4 miliony złotych.

– W toku negocjacji Powiat Pilski rozumiejąc trudną sytuację finansową gminy Piła wyraził wolę przejęcia obiektu za kwotę do 4 milionów złotych – czytamy w komunikacie.

Gmina Piła zmieniła jednak plany wobec tego terenu. W czasie dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Piotr Głowski poinformował, iż nowy plan zakłada budowę osiedla mieszkaniowego w zabudowie wielorodzinnej. Pierwsze budynki mogłyby się pojawić na Osiedlu Leśnym, jak roboczo je nazwano, za około pięć lat.

-Podjęliśmy działania związane z przygotowaniem nowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – powiedział prezydent Głowski.

Zgodnie z nową koncepcją na terenie za obecnym budynkiem CSS „Tarcza” miałyby powstać budynki mieszkalne wielorodzinne w niskiej zabudowie. Z kolei budynek, w którym jeszcze kilkanaście miesięcy temu pod dachem znajdowały się strzelnice mogłyby powstać np. biura, przedszkole czy gabinety lekarskie.

Plany planami, ale sporo do powiedzenia może mieć jeszcze Agencja Mienia Wojskowego, która swego czasu przekazała miastu ten teren jako darowiznę, jednak pod pewnymi warunkami. Przy tworzeniu planów zagospodarowania tego terenu Agencja Mienia Wojskowego nie była traktowana jako strona i nie otrzymywała informacji na temat możliwych scenariuszy. Prezydent Piotr Głowski uważa, iż nie było takiej konieczności, gdyż gmina Piła wypełniła wcześniej warunki darowizny.

-Mamy od pewnego czasu orzecznictwo, które dotyczyło również innych lokalizacji. Ono mówi, że cel nie jest dany na wieczność. Istnieje okres, w którym wypełnia się celowość darowizny i tak jest na pewno w tym przypadku. Jestem przekonany, że AMW nie będzie tego kwestionowała, bo to wiązałoby się z tym, że musiałaby nam zapłacić. Sami im to swego czasu proponowaliśmy, ale stwierdzili, że nie są zainteresowani, więc w związku z tym nie są dziś dla nas partnerem, jeśli chodzi o dalsze działania. Ten projekt może być zrealizowany w ramach działań własnych, czyli decyzji władz miasta, jak i rady – twierdzi prezydent Piotr Głowski.

Zaskoczenia takim obrotem spraw nie kryje starosta pilski Eligiusz Komarowski, który od wielu miesięcy deklarował chęć przejęcia terenu, oferując kilkukrotnie lepsze warunki niż swego czasu planowało uzyskać miasto Piła z tytułu wieloletniej dzierżawy. Zresztą, nie podziela on optymizmu prezydenta Głowskiego i twierdzi, że decyzja o przeznaczeniu terenu pod budownictwo wielorodzinne bez powiadomienia o tym Agencji Mienia Wojskowego może wiązać się z wieloletnimi procesami.

- Dzisiaj okazało się, że nagle z wydzierżawienia strzelnic Piotr Głowski się wycofał, powiatowi odmówił, a na terenach zmodernizowanej 8 lat temu za 10 milionów „Tarczy” będzie - osiedle mieszkaniowe. Jest jeden problem. To melodia przyszłości i według mnie duże ryzyko wieloletnich sporów z Agencją Mienia Wojskowego i... dalsza degradacja terenu – napisał starosta pilski.

Niemniej wydaje się, że decyzja już zapadła. Prezydent Piotr Głowski w czasie spotkania z dziennikarzami poinformował, iż koszty utrzymania niefunkcjonującego obiektu mogą sięgać nawet 1 mln zł rocznie. Stąd też pomysł, by zamiast co roku dokładać do jego utrzymania, sprzedać teren i zasilić budżet całkiem sporą kwotą.

- Dzięki projektowi miasto zyska szansę na rozwój, który mogą zapewnić nowe mieszkania i usługi. Nowe osiedle sprawi również, że ogromny i atrakcyjny teren, zamiast strat liczonych w setkach tysięcy złotych, zacznie gminie przynosić dochody. Ponadto realizacja projektu stworzy okazję rozwoju dla pilskich firm oraz spowoduje powstanie nowych miejsc pracy na budowach dla mieszkańców miasta – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Piły.

 

CAŁY MATERIAŁ PRZECZYTACIE W NAJBLIŻSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO

PREMIERA JUŻ 1 GRUDNIA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama