Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

JUŻ PO RAZ 28. Bukowińskie Spotkania

PIŁA/ JASTROWIE   Z wiankami, pochodniami, śpiewem i tańcami - wczoraj zakończył się kolejny Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
JUŻ PO RAZ 28.  Bukowińskie Spotkania

Bukowina to niewielki, wielonarodowościowy region karpacki. Jako jednostka polityczno - administracyjna funkcjonowała i w ramach Austrii, i Rumunii. Obecnie jej północna część znajduje się w granicach Ukrainy, południowa -  w Rumunii. Bukowina to miejsce bliskie więc Rumunom, Ukraińcom, a przez pokolenia życzliwe także dla szukających lepszego jutra Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Ormian, Rosjan, Romów. Jej bogata mozaika etniczna, kulturowa i religijna to różne języki, świątynie, ale i wspólne wsie, ulice i podwórka. Stąd też idea eksponowania obrazu Bukowiny i promowania jej bogatego folkloru, która dała początek Międzynarodowemu Festiwalowi Folklorystycznemu. Po raz pierwszy zorganizowano go w Polsce w 1990 roku (wtedy o nazwie Festiwal Górali Czadeckich). W minionym tygodniu uczestniczyliśmy w 28. już „Bukowińskich Spotkaniach”. 

Początki festiwalu związane są z powstaniem i działalnością zespołu „Jastrowiacy” z Jastrowia i kontaktom, jakie nawiązywał on z innymi grupami polskich emigrantów z Bukowiny. Od tamtych chwil minęło 28 lat. A „Bukowińskie Spotkania” mają się nad wyraz dobrze! – mieliśmy okazję przekonać się o tym w miniony weekend. Festiwalowe prezentacje zagościły w Jastrowiu i w Pile.

Jastrowie – po kielichu!

„Bukowińskie Spotkania” już w środę 21 czerwca rozpoczęły się w Jastrowiu barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta. Na ulicy Konopnickiej zespoły prezentowały ludowe, bukowińskie obrzędy weselne. W obrzędach uczestniczyli widzowie, ba, nawet kielicha szło wychylić!

W czwartek 22 czerwca kolejna atrakcja spotkań – Smaki Bukowiny oraz druga część bukowińskich wesel.

A w sobotę nad Jeziorem Dużym w Jastrowiu miało miejsce piękne widowisko dotyczące nocy świętojańskiej oraz Festiwal Zjawisko. Widzowie byli barwnym pokazem zachwyceni - uczestniczyły w nim festiwalowe zespoły. Była to prawdziwa podróż w czasie, do dawnych tradycji. Dopełnieniem były wrażenia multimedialne - woda i ogień oraz laser show - pokaz przestrzenny.

Wianki na Gwdzie

Pilskie pokazy miały podobny scenariusz. Wszystko rozpoczęło się korowodem grup. Centralnym punktem festiwalu był tradycyjnie deptak, gdzie prezentacje zbiegły się z atrakcjami oferowanymi w ramach Jarmarku Świętych Janów. Nazajutrz występy zespołów z Ukrainy, Rumunii i jednego węgierskiego  przeniosły się do parku na Wyspie. Tam około godziny 20.30 dotarł korowód z wiankami, pochodniami, śpiewem i tańcami – przy przystani rozpoczęła się Pilska Noc Świętojańska, którą zwieńczył - grubo po godzinie 22.00 - spektakl „Indygo” Teatru Ognia Nam Tara. Wszystko robiło wrażenie. Bohaterem była także przepiękna tego wieczoru pilska Gwda, na wodach której przedstawiono ceremonię związaną z nocą świętojańską. Było kolorowo, swojsko, tanecznie, wesoło, międzynarodowo i pilsko! Brawa dla organizatorów!

Tę pilską, a zarazem i polską odsłonę „Bukowińskich Spotkań” zakończył niedzielny koncert finałowy na  deptaku. Teraz festiwal przeniesie się na Ukrainę, Węgry i do Rumunii. W sierpniu powróci do nas – do Polski. Konkretnie do Dzierżoniowa.

eKi, jj

zdjęcia: K. Szczelczyk, jj

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?
Reklamadotacje rpo
Reklama