Klub Dobrego Klimatu to inicjatywa stosunkowo młoda, ale robiąca wiele pozytywnego zamieszania. Na swoim koncie ma już liczne akcje oczyszczania różnych części miasta z dzikich wysypisk, a pod koniec ubiegłego roku jego członkowie poprosili pilan o rzucenie im wyzwań, oczywiście o charakterze proekologicznym. Jednym z takich pomysłów była budowa plonownika. Tę część zadania wykonali pracownicy Altvatera.
- Solidny regał z materiałów z odzysku zbudowali pracownicy Altvater Piła, spółki należącej do ENERIS Surowce. Jeśli pomysł się sprawdzi, plonowniki staną na terenie innych ogrodów działkowych. Bardzo liczymy na współpracę Zarządów ROD-ów, które są kluczem do popularyzacji projektu – informuje Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, Specjalista ds. Komunikacji i Wizerunku w Altvaterze.
Zasady korzystania z regału są proste: można brać wszystko, co znajduje się w środku bez konieczności zostawiania czegoś w zamian.
- Szkoda, żeby owoce i warzywa trafiały do kompostownika lub - co gorsza - na śmietnik, skoro ktoś może jeszcze je wykorzystać - podkreśla dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. - W Polsce marnujemy stanowczo zbyt dużo jedzenia. To się na szczęście zmienia i plonownik jest kolejnym krokiem, by marnotrawstwu żywności zapobiegać. Zachęcam też do dzielenia się niewykorzystanymi nasionami lub sadzonkami, których okresowo mamy w nadmiarze.
Napisz komentarz
Komentarze