Organizatorem turnieju sponsorowanym przez Małgorzatę Łazar-Kuberę, córkę Leopolda Łazara, był Nadnotecki Związek Brydża Sportowego (NZBS)! Warto wspomnieć, że pierwszy memoriał rozegrany został w 2015 roku. Przez dwa ostatnie lata memoriał nie był organizowany ze względu na pandemię.
Leopold Łazar żył 83 lata. Płk. dr Leopold Łazar, przez wiele lat był Prezesem WKS SOKÓŁ w Pile. To niedościgniony Inspirator i współorganizator Centrum Strzelectwa "Tarcza", związany przez lata z pilska siatkówką.
Dzisiaj koledzy od brydża wspominają jest jako niedościgłego wzoru zachowania przy brydżowym stoliku.
- Emocje związane ze sportową rywalizacją nie przeszkadzały mu w zachowaniu dżentelmeńskiej postawy, przez co wzbudzał powszechne uznanie wśród społeczności brydżystów. Posiadał on tytuł mistrza klubowego – mówi nam Andrzej Małdziński
Dzięki staraniom NZBS tegoroczny turniej otrzymał rangę Otwartego Turnieju Par opatrzonego dwoma gwiazdkami (OTP**), co oznacza że jego uczestnikom przyznawane są arcymistrzowskie punkty klasyfikacyjne tzw. „a-PKL-e”. Przełożyło się to pozytywnie na frekwencję, albowiem na starcie turnieju stanęły aż 32 pary. Był to turniej z największą frekwencją od czasów kiedy NZBS był organizatorem turniejów w ramach cyklu Grand Prix Polski Par prawie 20 lat temu. Do Piły przyjechali brydżyści z ponad dwudziestu ośrodków brydżowych z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego w tym m.in. z Poznania, Gorzowa, Słupska, Bydgoszczy, Szczecinka, Złotowa, Białogardu, Rogoźna, Trzcianki, Złotowa, Czarnkowa. Wśród startujących był 1 arcymistrz oraz 20 mistrzów międzynarodowych, w tym zawodnicy mający w swej karierze występy na szczeblu ekstraklasy oraz I Ligi. W tym miejscu warto przypomnieć, że w I Memoriale wystartowało 18 par, a w pięciu pozostałych frekwencja mieściła się w przedziale 13-20 par. Otwarcia turnieju dokonali Adam Piszczek – prezes NZBS oraz Edmund Wolski – dyrektor BWA. Tegoroczny Memoriał rozgrywany były w czterech sesjach po 10 rozdań każda. Zwycięzcami okazali się Patryk Szczuczko i Tomasza Kuchta za Szczecinka – wychowankowie Marcina Dobrowolskiego. Ich zwycięstwo należy uznać za dużą niespodziankę, ponieważ do niedawna byli jeszcze juniorami, a obecnie mają współczynnik klasyfikacyjny (WK) odpowiednio 1,5 i 2. Pozostawili oni w tyle plejadę utytułowanych zawodników. Drugie miejsce zajęli pilanie Andrzej Czepnik i Janusz Wygowski. Trzecie miejsce przypadło parze Leszek Hejne (Bydgoszcz) i Andrzej Małdziński (Trzcianka). Ci ostatni, co ciekawe, zagrali ze sobą po raz pierwszy w życiu tworząc parę dosłownie w ostatniej. Pozostałe miejsca w czołowej szóstce zajęli w kolejności: Cezary Kmiecik (Trzcianka) i Robert Włodkowski (Łomnica), Anna Maduzia i Marcin Dobrowolski ze Szczecinka występujący w ubiegłych sezonach na szczeblu ekstraklasy oraz I Ligi oraz Marek Bałabuch i Piotr Zalcman z Bydgoszczy. Nagrody dla najlepszej pary o współczynniku WK< 2 otrzymali Ewa Sumińska i Grzegorz Horak z Trzcianki. Puchary i nagrody wręczał najlepszym prezes NZBS Adam Piszczek. Ze względu na to, że impreza trwała prawie 6 godzin organizatorzy zapewnili uczestnikom bezpłatny catering. Ponadto uczestnicy mogli się raczyć bezpłatną kawą i herbatą. Słowa uznania należą się sędziemu klasy państwowej Marcinowi Woźniakowi z Poznania, który bardzo sprawnie poprowadził zawody.
Pani Małgorzata Łazar-Kubera, po turnieju w rozmowie z Adamem Piszczkiem nie kryła satysfakcji z udanego turnieju. Oboje zadeklarowali chęć zorganizowania VII Memoriału Leopolda Łazara w przyszłym roku.
Mariusz Markowski
fot. Tryumfatorzy memoriału
Napisz komentarz
Komentarze