Słowem wstępu: Piła podpisała umowę na dostawę energii elektrycznej za 1 551zł za megawatogodzinę, podczas gdy Białośliwie, Łobżenica, Wysoka czy Wyrzyska zagwarantowały sobie cenę na poziomie 567zł, a Miasteczko Krajeńskie wynegocjowało jeszcze korzystniejsze warunki i uzyskało cenę 453 złotych. Jasno więc widać, że gmina Piła przepłaciła kilkukrotnie. I nie jest to jedynie błąd prezydenta Głowskiego, za który odpowiada on i nikt inny. Konsekwencje dotykają także każdego mieszkańca, chociażby z powodu wyższych kosztów funkcjonowania wszystkich instytucji i spółek miejskich, takich jak Urząd Miasta Piły, MOSiR, Regionalne Centrum Kultury, Miejskie Zakład Komunikacji, Aquapark, szkoły podstawowe, hale i inne obiekty sportowe. Lista jest naprawdę potężna. Zresztą nie trzeba szukać daleko, bo kilka dni temu ogłoszono podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. To oczywiście najbardziej jaskrawy przykład rosnących kosztów, które zmuszają do podwyżek, a hulaszcza polityka finansowa prezydenta Głowskiego nie ułatwia działania instytucjom czy spółkom miejskim. Ich koszty działalności rosną, a oczywiście dziurę muszą zasypywać pilanie płacąc więcej za usługi.
Kwestię umowy na dostawy energii elektrycznej, która nazwana została jedną z najdroższych w kraju, a która tylko w pierwszym kwartale tego roku mogła wygenerować straty rzędu bagatela 3 mln zł chciała poruszyć radna miejska Emilia Piechocka. Zwróciła się ona z konkretnymi pytaniami do prezydenta Piotra Głowskiego, jednak odpowiedzi trudno uznać za zadowalające. Oto całość korespondencji pomiędzy radną a prezydentem.
PYTANIE: Jaka była wartość dostaw energii elektrycznej dla Gminy Piła na rok 2022 zaoferowana przez TAURON w formularzu ofertowym złożonym w przetargu na dostawy energii?
ODPOWIEDŹ: Prowadzone postępowanie przetargowe dotyczyło zakupu energii poprzez zakontraktowanie dostaw na giełdzie. Kwota podana w formularzu ofertowym była kwotą służącą do skalkulowania oferty, nie była to cena zakupu.
PYTANIE: Jakie wydatki poniosła Gmina Piła na zakup energii elektrycznej od TAURON w I półroczu 2022?
ODPOWIEDŹ: Kwota wydatkowana na zakup energii elektrycznej zawarta jest w sprawozdaniach z wykonania planu wydatków budżetowych opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej.
PYTANIE: Ile % środków przeznaczonych na realizacje umowy zostało wykorzystanych w I półroczu 2022 roku?
ODPOWIEDŹ: Środki przeznaczone na zakup energii elektrycznej zostały wykorzystane zgodnie z zaangażowaniem wynikającym z umów.
PYTANIE: Jaką jest cena zakupu energii w IV kwartale 2022 w zł/MWh netto?”
PYTANIE: Jaką jest cena zakupu energii w I kwartale 2023 w zł/MWh netto?”
ODPOWIEDŹ: Urząd Miasta zabezpieczył dostawy energii elektrycznej na ostatni kwartał 2022 roku i pierwszy 2023 roku. Zgodnie z oczekiwaniami samorządów – w parlamencie trwają prace nad ustaleniem cen za ten okres i na następne kwartały. Jesteśmy w ścisłym kontakcie ze Związkiem Miast Polskich, który zgłasza uwagi na ścieżce legislacyjnej
Jak więc widać, na żadne z pytań radna nie uzyskała konkretnej odpowiedzi. Wszystkie są wymijające, nie nawiązują do sedna sprawy. Prezydent kluczy, tworzy własną narrację, zbija z głównego wątku, wyraźnie pokazując, iż temat przepłacenia za dostawę energii elektrycznej jest mu nie na rękę.
Napisz komentarz
Komentarze