Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pamiątki po Solidarności

„Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” to tytuł projektu, który w ramach programu „Patriotyzm Jutra” zrealizowała pilska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana w Pile. W minionym tygodniu – na zakończenie cyklu – z pilską młodzieżą spotkali się m.in. jego bohaterowie - internowani działacze „Solidarności” z regionu pilskiego, a także goście z Archiwum IPN w Poznaniu.
Pamiątki po Solidarności

W ramach zakończenia realizacji projektu „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” odbyła się uroczystość podsumowująca projekt. Wzięli w niej udział bohaterowie całego projektu: internowani działacze „Solidarności” z regionu, wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich, goście z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu: Justyna Pera, dr Paweł Głuszek oraz kierownik Bartosz Rybak. Rozmowę prowadzili ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk oraz Marek Fijałkowski historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, autor wielu publikacji w „Roczniku Nadnoteckim” oraz „Kronice Wielkopolski”. W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z pilskich szkół.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa bardzo cennych pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów itp.

- Serdecznie zapraszamy od poniedziałku, 17 października, do Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, gdzie będzie można oglądać wystawę zgromadzonych pamiątek oraz wystawę multimedialną. Wystawa czynna będzie w godzinach pracy Biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00 – informuje Joanna Wyrwa- Krzyżańska, dyrektor PiMBP. - Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 - 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” - pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – dodaje dyrektorka.

Program realizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, dofinansowano ze środków budżetu państwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama