Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wielki zlot na małych torach

Po raz siódmy do Białośliwia zjechali miłośnicy kolejek wąskotorowych 600 mm.
Wielki zlot na małych torach

Choć święto ciuchci trwało w sobotę i niedzielę, to najzagorzalsi pasjonaci wąskotorówek mogli już w piątek obserwować rozładunek taboru na białośliwskiej stacji. Nazajutrz – już oficjalnie – pojazdy zaprezentowały się w widowiskowej paradzie przed kilkusetosobową widownią, wśród której obecni byli m.in. starosta pilski Eligiusz Komarowski, wicestarosta Stefan Piechocki i wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski. Na torach pojawiły się m.in. drezyna drogowo-szynowa z Ostrowa Wielkopolskiego, lokomotywa spalinowa DL6 z 1958 roku, pracująca kiedyś w kopalni torfu w Grądach koło Gryfic, po modyfikacji wyposażona w silnik od… Ursusa C330 oraz przedziwnej konstrukcji rower szynowy. Zachwyt wzbudziła lokomotywa Gls30, odbudowana kilka lat temu w wersji lux w warsztacie pilskiego Interloku, własność Waldemara Wilandta. Tabor Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa reprezentowały WLS-ki Ld1-1 i Ld1-3 oraz przywrócona do życia niespełna dwa lata temu rumuńska spalinówka Lyd2-56 Maybach, ochrzczona imieniem "Rubinek". W kłębach pary wyjechały na paradę parowozy Borsig z poznańskiej kolejki parkowej Maltanka (rocznik 1925) oraz Px 38-805 (rocznik 1936), noszący od 2002 roku imię Leon dla upamiętnia wieloletniego przewodnika po Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Leona Lichocińskiego.

- Kochamy lokomotywy spalinowe, ale parowóz to jest to! Nie ma piękniejszego dźwięku od tego, jak parowóz stygnie po jeździe – zapewniał prowadzący imprezę Jacek Jędrzejczak.

Przez dwa dni zlotu odbywały się kursy na trasie Białośliwie - Kocik - Białośliwie i Białośliwie - Pobórka Wielka - Białośliwie. Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu zorganizował zajęcia animacyjne dla dzieci, na starszych zaś czekała wieczorna dyskoteka.

(msz)

Czytaj także w najbliższym wydaniu TN



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama