Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne uhonorowane

Już od 25 lat działa w Pile Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W minioną sobotę odbyły się uroczyste obchody tego jubileuszu. Patronował im starosta pilski Eligiusz Komarowski, który przyznał Towarzystwu specjalną nagrodę za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. W uroczystościach uczestniczyli m.in. goście z Niemiec - ze Związku Byłych Pilan oraz członkowie dawnej wolnej prałatury w Pile.
Niemieckie  Towarzystwo Społeczno-Kulturalne uhonorowane

- To ważne żebyśmy zawsze pielęgnowali pamięć o naszej historii– mówił starosta Eligiusz Komarowski. - Życzę Państwu sukcesów i kolejnych jubileuszy

Ćwierć wieku temu Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Pile skupiało ponad 1300 osób, dziś ma ok. 300. - Zajmujemy się przede wszystkim pielęgnowaniem kultury i języka niemieckiego. Prowadzimy naukę języka niemieckiego dla różnych grup wiekowych. Mamy swój chór, który popularyzuje niemieckie pieśni, posiadamy bogatą bibliotekę z literaturą i prasą niemieckojęzyczną. Sprawujemy też patronat nad dwoma pilskimi przedszkolami publicznymi: nr 17 im. Krasnala Hałabały i nr 8, w których dzieci zapoznają się z tradycjami niemieckimi i podstawami języka niemieckiego. Udzielamy też informacji i pomocy przybywającym do naszego miasta turystom niemieckojęzycznym. spotykamy się z gośćmi odbywającymi podróże sentymentalne, a i my składamy rewizyty po drugiej stronie Odry – powiedział Edwin Kemnitz, przewodniczący NTSK w Pile.

Towarzystwo należy do Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu. Współpracuje też z wieloma stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej m.in. w Złotowie, Chojnicach, Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu, z Heimatkreis Schneidemühl e.V.,  Landsmannschaft Westpreußen e.V., z władzami partnerskiego miasta Piły Cuxhaven, a także  z innymi organizacjami działającymi w Niemczech i Danii oraz z tutejszym Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Siedziba Towarzystwa mieści się przy ul. 11 listopada 3a.

(pp)
foto: Andrzej Niśkiewicz i Roland Hau

Czytaj także we wtorkowym wydaniu TN 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama