- To ważne żebyśmy zawsze pielęgnowali pamięć o naszej historii– mówił starosta Eligiusz Komarowski. - Życzę Państwu sukcesów i kolejnych jubileuszy
Ćwierć wieku temu Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Pile skupiało ponad 1300 osób, dziś ma ok. 300. - Zajmujemy się przede wszystkim pielęgnowaniem kultury i języka niemieckiego. Prowadzimy naukę języka niemieckiego dla różnych grup wiekowych. Mamy swój chór, który popularyzuje niemieckie pieśni, posiadamy bogatą bibliotekę z literaturą i prasą niemieckojęzyczną. Sprawujemy też patronat nad dwoma pilskimi przedszkolami publicznymi: nr 17 im. Krasnala Hałabały i nr 8, w których dzieci zapoznają się z tradycjami niemieckimi i podstawami języka niemieckiego. Udzielamy też informacji i pomocy przybywającym do naszego miasta turystom niemieckojęzycznym. spotykamy się z gośćmi odbywającymi podróże sentymentalne, a i my składamy rewizyty po drugiej stronie Odry – powiedział Edwin Kemnitz, przewodniczący NTSK w Pile.
Towarzystwo należy do Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu. Współpracuje też z wieloma stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej m.in. w Złotowie, Chojnicach, Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu, z Heimatkreis Schneidemühl e.V., Landsmannschaft Westpreußen e.V., z władzami partnerskiego miasta Piły Cuxhaven, a także z innymi organizacjami działającymi w Niemczech i Danii oraz z tutejszym Towarzystwem Miłośników Miasta Piły. Siedziba Towarzystwa mieści się przy ul. 11 listopada 3a.
(pp)
foto: Andrzej Niśkiewicz i Roland Hau
Czytaj także we wtorkowym wydaniu TN
Napisz komentarz
Komentarze