Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

100 lat Kółka Rolniczego w Gromadnie

Sto lat temu w Gromadnie założono Parafialne Kółko Rolnicze, które stało się podwaliną pod działające do dziś Kółko Rolnicze. Świętowanie zacnego jubileuszu rozpoczęto mszą świętą w intencji wszystkich członków kółka oraz tych, którzy już odeszli, a także ich rodzin.
100 lat Kółka Rolniczego w Gromadnie

Zebranych na uroczystości w sali wiejskiej w Gromadnie powitał Roman Kowalski, prezes kółka, który przybliżył gościom 100-letnią historię tej organizacji. - Historia pokazała, że pomimo zawieruchy wojennej i niesprzyjającego rolnikom ustroju kółka rolnicze przetrwały. W gminie Wyrzysk do dziś działają trzy, oprócz Gromadna jeszcze w Osieku nad Notecią i Wyrzysku Skarbowym - przypomniał prezes.

Wyjątkowy jubileusz był okazją do złożenia podziękowań i wręczenia specjalnych odznaczeń. Odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowani zostali: Henryk Wełniak, Grzegorz Dróbka, Paweł Zych, Florian Bąk, Andrzej Radka i Krzysztof Malczewski.

Odznaczenia Regionalnego Związku Rolników, Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych otrzymali: Kółko Rolnicze w Gromadnie, Roman Kowalski, Stanisław Wełniak, Leon Piszczek, Grzegorz Kowalski, Konrad Bąk, Henryk Mrotek, Stanisław Mrotek, Sławomir Barciszewski i Jacek Kowalski.

- Życzę, by Kółko Rolnicze w Gromadnie nadal działało i się rozwijało na rzecz swoich członków. Zdobyte doświadczenie przyczyni się do dalszego rozwoju organizacji oraz będzie podkreśleniem trudu każdego rolnika, ponoszonego każdego dnia w oddaniu się z pasją swojej niełatwej pracy - mówiła Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska.

Wsparcia finansowego organizatorom jubileuszu udzielił Powiat Pilski, a wydarzenie było objęte patronatem starosty pilskiego. W uroczystości uczestniczyli starosta Eligiusz Komarowski i radna Iwona Schulz, reprezentująca gminę Wyrzysk w Radzie Powiatu w Pile.

- To dla mnie wielki honor móc uczestniczyć w tej niezwykłej uroczystości. Moje wspomnienia dotyczące dzisiejszych jubilatów są mniej odległe, gdyż pierwszy raz w Gromadnie miałem okazję być 22 lata temu, wtedy jeszcze jako „świeżo upieczony” radny Rady Miejskiej w Wyrzysku. Ale przez ten cały czas, zarówno we wspomnieniach jak i w teraźniejszości, jawicie mi się jako niezwykle zorganizowane i zintegrowane społeczeństwo, dbające nie tylko o piękno miejscowości, ale też o relacje, historię i tradycje. Chciałbym też podziękować radnej Iwonie Schulz, dzięki zaangażowaniu której powiat mógł wesprzeć organizatorów dzisiejszej uroczystości. Iwona Schulz, jak zwykle, okazała się doskonałym ambasadorem gminy Wyrzysk - mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Często mam okazję do bezpośrednich rozmów z mieszkańcami Gromadna. To wyjątkowi ludzie, znani ze swojej gospodarności i zamiłowania do tradycji i działalności społecznej. Ich konsekwentne działania zasługują na uznanie. Organizacja uroczystości 100-lecia powstania Kółka Rolniczego w Gromadnie to kolejne przedsięwzięcie tej społeczności. Tym razem w szczególności dziękuję prezesowi Romanowi Kowalskiemu oraz panom Marcinowi Piszczkowi i Sławomirowi Barczykowskiemu za ich zaangażowanie na linii Powiat Pilski-wieś Gromadno. Współpraca zawsze przynosi pozytywne efekty - podkreśliła Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Zwieńczeniem spotkania był występ najmłodszych mieszkańców Gromadna nawiązujący do jubileuszu Kółka Rolniczego i życia na wsi opracowany przez Agnieszkę Staniewską, a dzieci przygotowały panie Lidia Dróbka i Małgorzata Staniewska.

(fp)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

krotochwila 22.05.2023 08:46
100 lat! Było kiedyś zapytanie: czym różni się buhaj od rolnika? Buhaja się brało za kółko i do duupy (krówki) a rolnika bierze się za duupę i do kółka (rolniczego).

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama