Sąsiedzkie spotkania w Pobórce Wielkiej – sadowniczej "stolicy" gminy Białośliwie położonej w najbardziej sadowniczym regionie Wielkopolski – najpierw odbywały się w niewielkim gronie u progu owocowego sezonu jako "Święto kwitnącej jabłoni". W 2002 roku biesiady przekształciły się w spore "Święto kwitnących sadów", a w 2012 roku w "Regionalne Święto Sadowników".
"Krajeńskie spotkanie sadownicze" to kolejna odsłona imprezy, która w ubiegłym roku powróciła po pandemicznej przerwie w skromniejszym wymiarze z uwagi na trudną sytuację na rynku owoców oraz geopolityczne zawirowania związane z wojną za naszą wschodnią granicą.
Przez lata nie zmieniła się jednak sama formuła spotkania, podzielonego na dwie części: szkoleniową i festynową. W tym roku uczestnicy seminarium sadowniczego wysłuchali wykładów "Zastosowanie innowacyjnych technologii przechowalniczych i pozbiorczego traktowania zbiorów dla utrzymania wysokiej jakości owoców pestkowych i ziarnkowych (dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewice) oraz "Aktualne zalecenia w technologii i ochronie roślin sadowniczych" (mgr Janusz Miecznik, dyrektor ds. rozwoju produktów sadowniczych w Agrosimex). Tradycyjnie było miejsce na prezentacje firm branżowych oraz losowanie nagród wśród uczestników seminarium. W przerwie kawowej panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaserwowały tort.
W części festynowej wystąpiły przedszkolaki z Pobórki Wielkiej, odbył się pokaz mody krajeńskiej, rozegrano konkurencje rodzinne, na dzieci czekał zamek dmuchany, a na wszystkich darmowy poczęstunek.
Muzycznym akcentem "Krajeńskiego spotkania sadowniczego" był recital wokalistki Izabeli Lewandowskiej-Zywer, przy akompaniamencie pianisty Przemka Nowaczyka.
msz
Napisz komentarz
Komentarze