Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

620 lat Milcza

Z okazji jubileuszu, Gmina Chodzież wydała specjalny folder poświęcony Milczowi. Natomiast mieszkańcy i rada sołecka przygotowali rodzinny festyn z atrakcjami, którego głównym akcentem był okolicznościowy tort skonsumowany podczas imprezy przez mieszkańców.
620 lat Milcza

Zanim sołtys ze sceny zaprosił do zabawy i udziału w imprezie, do Milcza dotarli uczestnicy rajdu rowerowego. Rajd z wątkiem patriotycznym „zahaczył” o Góry Morzewskie - miejsce kaźni dokonanej na Polakach przez niemieckich funkcjonariuszy gestapo, gdzie uczestnicy zapalili znicze. Po drodze do mety kilkudziesięcioosobowa grupa cyklistów kilkakrotnie zatrzymywała się w charakterystycznych miejscach Milcza zapoznając się z historią wsi. Po dojechaniu do mety wszyscy włączyli się do uczestnictwa w festynie.

Organizatorami sobotniego wydarzenia byli sołtys wsi wraz z Radą Sołecką Milcza, Stowarzyszenie NieMilcz - działaj, KGW w Milczu, OSP - Milcz, Urząd Gminy Chodzież oraz Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Gości powitał sołtys wsi Mieczysław Michalak, który na początku nawiązał do historii i pierwszej wzmianki w kronikach, która datuje się na rok 1403. - Wtedy zaczynaliśmy od siedmiu gospodarstw i siedmiu kmieci, które je dzierżawiło. Ok 1690 r. połączono je w folwark Milczek… Teraz jest nas w sołectwie ok. 730 osób. Wielu z nich pomogło nam w organizacji tej imprezy. M.in. prezes Kasia Dahlke, Asia Głód z KGW, Marek Opara wraz z prezesem Rafałem Mantajem z OSP, a w organizacji rajdu Przemek Lasota. Dziękuję za wsparcie przewodniczącej rady Ewie Śliwińskiej i całej załodze Urzędu Gminy z panią wójt, Kamilą Szejner na czele. Na was można zawsze liczyć… 

- Historia Milcza jest dłuższa niż pierwsze pisane wzmianki - dodała Kamila Szejner. - Po latach zaborów Milczewskie Olendry wróciły w 1921 r do Polski. Co wyróżnia mieszkańców Milcza? Pokora i skromność. Tutaj można zawsze liczyć na bezinteresowną pomoc mężczyzn i kobiet, którzy nie pytają się za ile. Wyróżnia was także pracowitość. Milczanie wiedzą co to ciężka praca. Mamy tu najwięcej krów i ona jest symbolem tego 620-lecia. A jak wiadomo rolnictwo to dziś nie łatwa profesja. Milcz to także cisza łąk nad Notecią. Ona też jest nam potrzebna. Dziękuję Wam za ten wkład i pracę i zapraszam już dziś na 700-lecie, które mam nadzieję wraz z panem Mieczysławem poprowadzić za 80 lat…

W dalszej części uczennice ze szkoły podstawowej w Oleśnicy zaprezentowały program taneczny po czym wystąpili wokaliści - Zuzanna Maćkowiak i gościnnie Nikodem Pajączek. Ze sceny zabrzmiały piosenki francuskie, a także przeboje Bruno Marsa, Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego. Na koniec doczekaliśmy się popisu akordeonisty Huberta Hundta.  Głównym akcentem uroczystego jubileuszu był piękny tort z widocznymi datami 1403 – 2023 i z herbem gminy Chodzież, po który ustawiła się kolejka mieszkańców. W międzyczasie na chętnych czekały stoiska z kiełbaskami z rożna i  pysznymi wypiekami przygotowanymi przez panie z KGW.  Na życzenie można było również otrzymać okolicznościowy folder sołectwa. Przez cały czas prowadzone były przez animatorów oraz druhów z OSP zajęcia i zabawy dla najmłodszych. Strażacy na finał przygotowali niespodziankę - kąpiel w pianie, która dla rodzin, maluchów i tych nieco starszych dzieci okazała się prawdziwym hitem.

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak tak, ci co najwięcej narzekali ze nie pójdą pomagać, poszli bo za darmo ogrodzenie i drewno z rozbiórki xd a brama i tak zamknięta bo ponoć kradzieże i wandalizm. Ĝ*wno prawda alarm jest a i tak od otwarcia brama zamknietaData dodania komentarza: 26.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Chlebno rozkwita dzięki wspólnym siłomAutor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama