Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Piła poszła w tango!

Ulicami miasta w sobotę przeszedł III Marsz Równości
Piła poszła w tango!

Przez Piłę w sobotę przeszedł III Marsz Równości. Było tęczowo i… bardzo pilsko! Przemarsz, w którym brały udział osoby LGBTQ+ i ich sojusznicy, odbywał się pod hasłem „Piła Wita Równość!”, nawiązującym w oczywisty sposób do legendarnego już, pilskiego neonu „Piła wita” na wieżowcu w centrum. Co więcej: marsz wyruszył przy dźwiękach przeboju „Piła tango” pilskiego zespołu Strachy na Lachy. Wcześniej muzycy – wraz z organizatorami - poprzez Facebooka zapraszali na marsz wszystkich mieszkańców. Zaproszeniu towarzyszyło hasło: „Piła idzie w tango!” Były też pilskie jelenie na chorągiewkach i plakatach. A poza akcentami pilskimi, było po prostu tęczowo. Uczestników marszu poprowadziły – występując na  kolorowej platformie – trzy drag queens z Haunted House Of Utopia: Lelita Petit, Flame of Utopia i Aira. Były flagi, chorągiewki, naszywki, plakietki i wielobarwne koszulki, parasolki, torby, plecaki…

-Dzisiaj stawiamy na zabawę, ma być fan. O ważnych sprawach mówimy przez cały rok – zaznaczali organizatorzy marszu. - "Nie zabijaj!" oraz "Beka ponad honor"! - to nasze dzisiejsze hasła - precyzowali, nawiązując do nazwy programu Jakuba Poczętego, pochodzącego z Bydgoszczy komika i stand-upera. 

Był jednak czas i na ważne rozmowy. Zanim marsz wyruszył, na pilskiej Wyspie odbył się Piknik Równości, podczas którego prowadzone były panele dyskusyjne. 

- Dlaczego „Piła Wita Równość”? Równość jest fundamentem sprawiedliwego społeczeństwa. Niezależnie od naszej płci, rasy, orientacji seksualnej czy pochodzenia etnicznego, zasługujemy na równe szanse i prawa. Dlatego wierzymy w działanie na rzecz równości i aktywne wspieranie inicjatyw, które promują szacunek i tolerancję. Czas, abyśmy jako społeczeństwo dążyli do zlikwidowania wszelkich barier i uprzedzeń. Tylko wtedy możemy stworzyć świat, w którym każda jednostka może odnieść sukces i żyć bez obawy o swoją tożsamość – przekonują organizatorzy pilskiego marszu.

Na pikniku głos zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych, rodzice osób LGBTQ+ ze stowarzyszenia My Rodzice, rozmawiano także o transpłciowości. W rozmowie uczestniczyła Daniela Frygier – pedagożka specjalna, terapeutka w nurcie Trzeciej Fali, arteterapeutka, interwentka kryzysowa i certyfikowana trenerka TUS. Można było m.in. w rozmowie z psychologiem dowiedzieć się jakie są strategie psychologiczne pomagające rodzicom w tworzeniu przyjaznego i akceptującego środowiska dla dziecka LGBTQ+. 

- Pani Daniela Frygier specjalizuje się w wsparciu socjoterapeutycznym i pomocy psychologicznej młodzieży i dorosłych. Wspiera osoby uzależnione, współuzależnione i Dorosłe Dzieci. W swoim gabinecie udziela konsultacji terapeutycznych online osobom dorosłym i parom ze społeczności LGBTQ+ i w spektrum autyzmu oraz ich bliskim. Prowadzi bezpieczną przystań dla kobiet z dziećmi w ramach interwencji kryzysowej. Zajmuje się profilaktyką uzależnień, psychoedukacją i pracą socjoterapeutyczną z młodzieżą. Prowadzi warsztaty grupowe z elementami biblioterapii i bajkoterapii. Ponadto posiada doświadczenie zawodowe z osobami niepełnosprawnymi i jako pedagog resocjalizacji współpracowała z Telefonem Zaufania. Natomiast prywatnie Pani Daniela jest miłośniczką natury i pasjonatką świadomego życia, uwielbia obserwować, odkrywać oraz doświadczać wewnętrznych i zewnętrznych krajobrazów. Tworzy przestrzeń w gospodarstwie agroturystycznym z zagrodą edukacyjną. Poza tym jest entuzjastką empatycznej rozmowy, szczęśliwą kobietą i mieszkanką wsi – przedstawiono gościa III Marszu Równości w Pile. 

- To, co dzieje się w Polsce, zależy od nas wszystkich, i te marsze są dowodem na to, że społeczeństwo jest gotowe do zmiany na lepsze. Wspólnie możemy dążyć do Polski, w której każdy człowiek jest traktowany z szacunkiem, niezależnie od swojej orientacji czy tożsamości płciowej. Dzięki takim inicjatywom jak Marsze Równości, ta wizja staje się coraz bardziej realna – argumentują uczestnicy pilskiego marszu z Fundacji Wiara i Tęcza - Nas chrześcijan LGBT i naszych sojuszników nie mogło tu zabraknąć. Uczestniczymy w marszach, chcemy być widoczni, chcemy pokazać że w społeczności LGBTI+ obecni są również chrześcijanie i wiara nie wiąże się koniecznie z homofobią.

Marsz wystartował z Parku na Wyspie. Przeszedł przez Zamość - Rondem Solidarności, ul. Browarną i Młodych, następnie obok galerii VIVO, dalej Aleją Piastów do wieżowca „Piła wita”.  Potem uczestnicy wrócili na Wyspę, gdzie odbyło się after party. Tańce trwały do północy. Przed publicznością wystąpiły także drag queens.

Na trasie przemarszu ustawili się, tradycyjnie, przeciwnicy tęczowej akcji – ale nie było ich wielu. Mieli z sobą transparenty mające dyskredytować liderów ruchu LGBT. 

Znacznie liczniej stawili się policjanci. - Funkcjonariusze będą dbać o bezpieczeństwo uczestników oraz na bieżąco regulować ruch i kierować pojazdy najbliższymi objazdami – zapowiadała Komenda Powiatowa Policji w Pile.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obserwator 06.09.2023 21:21
Zdjęcie 45 przedstawia rewelacyjną scenkę rodzajową. Widać jak gej w czarnej czapce bejzbolówce czai się na lesbijkę okutaną w niebieską tkaninę z gwiazdkami, w serduszkowatych okularach.

Helena i Parys 06.09.2023 14:23
Była propozycja Mariusza Szalbierza, fanatyka homoseksualizmu ze wsi Białośliwie, zorganizowania 18 lipca 2014 roku w Pile imprezy dewiacyjnej "Lipcowe rżnięcie w Pile" Dzisiaj Piła już zerżnięta proponuje „Piła idzie w tango!” A wtóruje prezydent Głowski w nadziei, że dostanie parę głosów więcej.

pupa boli ok 06.09.2023 14:26
Tango, to z bolcem. Według redaktora naczelnego FP bolec jest "tłokiem czekoladowym" w razie spółkowania zbiedronizowanego.

jaro 05.09.2023 12:13
Bardzo fajna impreza to była, mam nadzieję że za rok już w normalnym cywilizowanym kraju

bosman 04.09.2023 15:42
lgbtq+ to zęza cywilizacji.

Entropia 04.09.2023 15:38
Fundamentem sprawiedliwego społeczeństwa jest wolność. Równość, to śmierć wszechświata.

kaczuszka i mak 29.08.2023 12:03
Na zdjęciu 40 dziewczynka trzyma dwie flagi z jeleniami. Widać, że martwi ją brak pędzla. I czym ten jeleń ją zadowoli?

kolorów kupa 29.08.2023 12:00
Na podstawie tych zdjęć trzeba stworzyć katalog miejscowych dewiantów. Tak jak Kiszczak w akcji "Hiacynt".

gienek 27.08.2023 14:04
Brawo, świetna impreza

FGH 03.09.2023 16:51
Faceci z imieniem na E to przeważnie pedały, geje: Edward, Edmund, Eugeniusz, Eligiusz, Euzebiusz, Ewaryst, Ernest, Eryk, Erhard, Edwin...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama