Około trzystu bezpłatnych miejsc parkingowych, prawie 10 kilometrów chodników i ścieżek pieszo-rowerowych, nowe przystanki i autobusy, a także specjalne centrum przesiadkowe - to tylko niektóre ze zmian, jakie będą efektem ruszającego właśnie w Chodzieży projektu związanego z transportem i komunikacją. W sumie projekt jest wart ponad 16,5 mln złotych - z czego blisko 13 milionów pochodzić będzie z dofinansowania.
Równie ważne jak infrastruktura drogowa jest nowy tabor. Nowoczesne autobusy są oczkiem w głowie burmistrza. Przybędą dokładnie cztery miejskie Solarisy (dziewięcio-metrowe), plus jeden o napędzie elektrycznym. Przy okazji zmodyfikowane zostaną trasy, m. in. lepsze będzie połączenie z cmentarzem. - W planie ujęte zostaną możliwe do realizacji sugestie mieszkańców. Chcę dodać iż autobus elektryczny nie zostanie przypisany do konkretnej linii. W zależności od potrzeb będzie kursował na różnych trasach - mówi burmistrz Jacek Gursz.
„Mobilność miejska” - jak roboczo nazywano ten projekt - to największa chodzieska inwestycja nie tylko w bieżącym roku, ale także na przestrzeni ostatnich kilku lat. Porównywalną wartość i zakres miał jedynie zakończony dwa lata temu projekt Miejskich Wodociągów, związany z uporządkowaniem gospodarki ściekowej na terenie Chodzieży i gminy Chodzież.
Dla przeciętnego mieszkańca ważne są chodniki. Według zapowiedzi przybędzie ich niemal 10 kilometrów. Powstaną na drogach gminnych, ale również na powiatowych. O nowe trotuary wzbogaci się m. in. ul. Notecka, Dąbrowskiego, Ofiar Gór Morzewskich, Mostowa, Paderewskiego, Kasprzaka, Młyńska, Leśna, Kochanowskiego. Pojawi się także ok 40 nowych wiat przystankowych i bardzo potrzebne parkingi: w rejonie plaży miejskiej, na Kasprzaka przy Zakładach Porcelany, przy górnej kaplicy i przy MOSiRze - Trzeba zaznaczyć, że wybór ulic nie jest przypadkowy tylko wynika z zasad i warunków konkursu unijnego, z którego otrzymujemy dofinansowanie. To nie wszystko, w przyszłym roku na jeziorze Miejskim ma pojawić się nowy statek.
Nakłady na transport mają się także przełożyć na zmianę podejścia mieszkańców do kwestii poruszania się po Chodzieży. - By przekonać chodzieżan do wybierania „dwóch kółek” zamiast auta, budowane będą ścieżki pieszo-rowerowe, a także wspomniane parkingi buforowe wyposażone w stacje roweru miejskiego - dodaje burmistrz.
- Projekt mobilności wspólnie z wągrowieckim zostały najlepiej ocenione w Wielkopolsce. Postrzegam to jako nagrodę za 2-letni trud przygotowywania koncepcji do konkursu.
pik
Napisz komentarz
Komentarze