Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Wielkopolscy Terytorialsi podsumowali 2023 rok

Miniony rok dla żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej był okresem intensywnego działania. Terytorialsi uczestniczyli i prowadzili wiele szkoleń a także brali udział w operacjach wspierających administrację publiczną i społeczności lokalne.
Wielkopolscy Terytorialsi podsumowali 2023 rok

Rok 2023 był z pewnością rokiem aktywnie prowadzonej rekrutacji. Brygada wzbogaciła się o dwie kolejne kompanie: kompanię saperów oraz kompanię szkolną. W minionym roku szeregi Brygady zasiliło blisko 1000 ochotników. Aktualnie w 12 WBOT służy blisko 2700 żołnierzy, a Wojska Obrony Terytorialnej osiągnęły w skali kraju 40 tys. żołnierzy-ochotników.

 

 

Warto przypomnieć, że stałym rejonem odpowiedzialności brygady są dwa województwa: Wielkopolska i Ziemia Lubuska. Cała formacja, w tym również 12 WBOT, przyjęła w 2022 roku zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego w MON, które z powodzeniem realizowała również w minionym roku. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

Szkolenie

Niemal każdy weekend w brygadzie był czasem szkoleń rotacyjnych w macierzystych batalionach – zorganizowano ponad 30 weekendów szkoleniowych. Aby trafić w szeregi wielkopolskiej brygady, należy odbyć szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Takich szkoleń w ciągu roku odbyło się osiem (w tym również osiem przysiąg wojskowych). Umiejętności nabyte podczas ćwiczeń rotacyjnych okazują się przydatne w życiu codziennym. Okazuje się, że wielkopolscy Terytorialsi często znajdują się pierwsi na miejscu wypadków i tragicznych zdarzeń i udzielają pierwszej pomocy.

 

 

Żołnierze 12 WBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu „Agrykola” odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Ponadto, 12 WBOT podpisała porozumienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile, w ramach której przeprowadzała szkolenia dla leśników. Brygada współpracuje również z siedmioma szkołami prowadzącymi OPW (oddziały przygotowania wojskowego). Terytorialsi wielokrotnie brali też udział w szkoleniach z medycyny pola walki. Dodatkowo, brygada uczestniczyła w ćwiczeniach m.in. z partnerami z USA.  

Szkolenia z partnerami z US ARMY

Największymi przedsięwzięciami szkoleniowymi były niewątpliwie strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. Bojowe strzelanie w Wędrzynie było ostatnim elementem realizowanego, we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois kursu operatorów ppk. Javelin. Szkolenie teoretyczne odbywało się w oparciu o 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie. W kursie wzięli udział żołnierze z niemal wszystkich Brygad WOT. Końcowe strzelanie przeprowadzono w kooperacji z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

 

 

Kolejnym, spektakularnym ćwiczeniem było również szkolenie z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Scenariusz zakładał, że wojska przeciwnika zaatakowały szkołę. W wyniku ostrzału, kilkudziesięciu uczniów zostało rannych. Na pomoc wezwano pododdział Terytorialsów. Tym razem żołnierze – medycy, ćwiczyli procedurę MASCAL w szkole we Włoszakowicach. Ratownicy musieli podczas ćwiczenia nie tylko przeprowadzić triage, czy udzielić pierwszej pomocy medycznej. Ich zadaniem była również ewakuacja rannych w zmiennych warunkach bojowych, w tym - wezwanie śmigłowca medycznego (procedura MEDEVAC). Oba szkolenia odbyły się przy współpracy z CS WOT, a bazą szkoleniową był 125. blp w Lesznie.

Procedurę MASCAL trenowali także Terytorialsi ze 151. blp w Skwierzynie. Do wspólnego szkolenia zaprosili ich stacjonujący w Skwierzynie żołnierze z 15 Brigade support battalion (batalion wsparcia). Podczas szkolenia combat medic, żołnierze doskonalili umiejętności w zakresie wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, które na polu walki stanowią główną przyczynę śmierci. Dodatkowo, przypomnieli sobie zasady sprawdzania drożności dróg oddechowych, odbarczania odmy płucnej czy zaopatrywania ran klatki piersiowej. 

Spur Ride

Amerykańscy żołnierze zaprosili również skwierzyńskich Terytorialsów do udziału w Spur Ride – czyli do walki o ostrogi. To tradycja amerykańskiej kawalerii. Ćwiczenia odbywały się pod nadzorem amerykańskich instruktorów, w pełnym umundurowaniu i z plecakiem. Aby dotrzeć na poszczególne punkty i zaliczyć konkurencję, uczestnicy musieli pokonać kilkunastokilometrową trasę.

Zarządzanie kryzysowe

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła wiele zmian w zakresie zarządzania kryzysowego. Jednym z uchwalonych przedsięwzięć jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów CWCR i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

 

 

W minionym roku przeprowadzono wiele szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Żołnierze 12 WBOT uczestniczyli m.in. w Regionalnym Ćwiczeniu Ratowniczym pod kryptonimem „Lubuskie żywioły”, w ćwiczeniu RENEGADE/SAREX-23. Na terenie Wielkopolski, a dokładnie w Poznaniu, żołnierze szkolili się w ramach ćwiczenia pk. „Przyjazna energia” wraz z pracownikami ENEA zasilanie osiedla Bajkowego w energię elektryczną za pomocą kontenerowej elektrowni polowej. 

Wsparcie Granicy

Żołnierze WOT nieprzerwanie, od ponad dwóch lat, pełnią służbę na polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2023 r. obecni są również na polsko-słowackiej granicy państwowej. Ramię w ramię z wojskami operacyjnymi i Strażą Graniczną czuwają nad bezpieczeństwem Polaków.

Misją działania Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Swoim przygotowaniem, wyszkoleniem i podejmowanym działaniem, każdego dnia pokazują, że z powodzeniem wywiązują się z tej misji. Żołnierze WOT są Zawsze Gotowi do działania i Zawsze Blisko swoich lokalnych społeczności.

Anna Jasińska-Pawlikowska

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama