Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

590 urodziny Chodzieży

„Wszystkie drogi prowadzą do Chodzieży”, a przynajmniej część z nich, na co często powoływali cię goście, którzy w sobotę 2 marca dotarli do sali ChDK. Takiej celebry dawno w Chodzieży nie było. Trwająca przeszło trzy godziny uroczystość nie pozbawiona była elementów patriotycznych, naukowych, religijnych, a w wielu momentach uatrakcyjniona została wątkami osobistych przeżyć.
590 urodziny Chodzieży

Na zaproszenie radnych i burmistrza Jacka Gursza obchody uświetnili wyjątkowi goście z wicemarszałkiem Sejmu RP Moniką Wielichowską, posłanką na Sejm Marią Janyską, senatorem Adamem Szejnfeldem, marszałkiem województwa Markiem Woźniakiem i Honorowym Obywatelem Chodzieży paulinem oj. Eustachym Rakoczym. Salę wypełnili przedstawiciele organizacji społecznych, samorządowcy, radni gmin z terenu powiatu oraz tłumnie przybyli chodzieżanie. 

      Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania mazurka Dąbrowskiego, po czym wykład – prelekcję na temat genezy średniowiecznych korzeni miasta wygłosił pracownik Wydziału Historii UAM mediewista prof. Zbyszko Górczak. Natomiast o swoim przywiązaniu do miasta, w pogadance pełnej osobistych wątków i wzruszających momentów nawiązał szanowany w Chodzieży emerytowany lekarz prof. Jerzy Sapuła. To on jako pierwszy stwierdził, że Chodzież była jego przeznaczeniem i z jego perspektywy wszystkie drogi wiodły do tego miasta.

 

   

   Jak dalej skomentował to burmistrz Jacek Gursz – jesteśmy szczęściarzami, iż przyszło współpracować nam z tak wartościowymi ludźmi. Przy okazji, ku zaskoczeniu niektórych przypomniał on postać poprzednika z przed lat, lewicowego burmistrza Wojciecha Nowaczyka - który wielokrotnie powtarzał - „kocham Chodzież”.  – Jestem szczęściarzem że mam okazję współpracować z ludźmi, tworzącymi społecznikowską siatkę stowarzyszeń i organizacji, których jest w Chodzieży ponad 70. Jestem szczęściarzem, bo tu działają szkoły, wspaniałe przedszkola, seniorzy… Chodzież ma w sobie coś co łączy w działaniu lekarzy, przedsiębiorców, księży, młodzież. Chodzież inspiruje. Nie jest może idealna, ale jest nasza…

 

   

   Kolejnym uroczystym punktem było wręczenie Hieronimowi Dregerowi honorowemu prezesowi Bractwa Kurkowego najwyższego brackiego odznaczenia – Krzyża Wielkiego, Orderu Zasługi. Następnie prowadzący Maciej Strzeliński poprosił na scenę pięciu obywateli miasta, którzy z rąk burmistrza i przewodniczącej rady Mirosławy Kutnik otrzymali symboliczne „Serce dla Chodzieży”. Wybrana piątka czyli „Zwyczajni wśród niezwyczajnych”, jak nazwał ich burmistrz,  to Anna Gawarecka, Eugenia Kępińska, Edward Michor, Danuta Wrzeszcz i znany artysta plastyk - Alfred Aszkiełowicz. Po wybiciu pamiątkowej monety i obdarowaniu nią honorowych gościom głos zabrała wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, a następnie wszyscy ważniejsi goście. W krótkiej lecz emocjonalnej wypowiedzi oj. Rakoczy przypomniał  o związkach Chodzieży z Jasną Górą oraz o symbolice odbudowanego pomnika jedynego takiego w Polsce z sylwetkami powstańca, Chrystusa i Krzyża. Tą część zakończył starosta powiatu, Mirosław Juraszek, który przekazał na ręce burmistrza zbiór 800 płyt z nagraniami Kuriera Chodzieskiego realizowanego przed laty w Chodzieży cyklicznego programu lokalnej telewizji. Część oficjalną zakończyło odegranie hymnu Chodzieży oraz przyjęcie uchwały przez Radę Miejską dotyczącą 590-lecia istnienia miasta.

 

   

   Część artystyczną zapewnił występ chóru chodzieskiego chóru kameralnego Exaudi oraz folkowo-klasycznego Tria Taklamakan. 

Pik

  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama