Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Owsianny: do Sejmiku po rozwój Północnej Wielkopolski

Z pierwszej ręki zna problemy zarówno naszych miast, jak i najmniejszych miejscowości. W Sejmiku Województwa Wielkopolskiego chce walczyć o równomierne lokowanie funduszy – zarówno wojewódzkich jak i europejskich. Północna Wielkopolska potrzebuje w Poznaniu Nowej Energii, a nią jest z pewnością Paweł Owsianny
Owsianny: do Sejmiku po rozwój Północnej Wielkopolski

Znany głównie jako naukowiec, społecznik i rany powiatowy dr Paweł Owsianny stara się o mandat w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z poparciem posła Henryka Szopińskiego. I choć nie porzuca związanych z przyrodą zainteresowań naukowych i służących lokalnym społecznościom działań charytatywnych, to za nowy cel stawia sobie reprezentowanie w Poznaniu Północnej Wielkopolski. Jak sam mówi – „z Nową Energią”. – To w Poznaniu będą rozdzielane kolejne fundusze unijne – wyjaśnia. – Chciałbym zawalczyć o to, by równomiernie zmieniały zarówno duże miejscowości regionu – Złotów, Piłę, Trzciankę, Czarnków i Chodzież, te średnie – jak Jastrowie, Zakrzewo, Lipka, Krajenka, Okonek, Łobżenica, Lubasz, Margonin czy Wyrzysk, aż po najmniejsze – takie jak Bagdad, Debrzno Wieś, Annopole czy Jaktorowo.

Równomierny rozkład funduszy w regionie jest istotny przede wszystkim dla bezpieczeństwa. – Chodzi zarówno o drogi, jak i o bezpieczeństwo – na przykład – energetyczne – mówi. – Co roku na drogach każdego powiatu Północnej Wielkopolski ginie wiele osób, a stan wielu lokalnych dróg nie poprawia bezpieczeństwa jazdy. Wiele zmieniło się na wsiach, ale wiele jest nadal do zrobienia – są takie, w których nadal brak dobrej drogi i bezpiecznego chodnika. Z kolei bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko ta wielka energetyka, ale także mała, przydomowa fotowoltaika, pompy ciepła i termomodernizacja budynków, które muszą być osiągalne z dofinansowaniami dla każdego domu.

Paweł Owsianny doskonale zna rzeczywistość zarówno Złotowa i Piły – największych miast regionu, w którym na co dzień pracuje i się udziela, ale także najmniejszych miejscowości. Urodził się w Bagdadzie w gminie Wyrzysk, a od ponad dwudziestu lat mieszka w Skórce w gminie Krajenka. Można powiedzieć, że rzeczywistości zarówno największych naszych ośrodków, jak i najmniejszych miejscowości, dotyka na co dzień. – Mamy jeszcze naprawdę wiele do zrobienia w zakresie rewitalizacji miast i wsi – tłumaczy dr Owsianny. – To nie tylko ten bezpieczny chodnik. Chodzi przede wszystkim o to, by życie we wszystkich miejscowościach od Piły przez Złotów, po Bagdad, Lotyń i Wersk stawało się lepsze, a kolejne pokolenie zaczęło przynajmniej rozważać związanie swojej przyszłości z regionem i zobaczyło, że połączenie starego z nowymi technologiami daje ku temu nowe możliwości. Nie mam złudzeń: nie zrobimy tego od razu i czeka nas ogrom pracy. Ten projekt musi być rozpisany na lata, ale właśnie dlatego musimy walczyć o lokowanie wielkopolskich i europejskich funduszy w Północnej Wielkopolsce. Dla dobrej przyszłości nas, naszych dzieci i wnuków w zmieniającym się świecie.

Jedną z inicjatyw Pawła Owsiannego była Wszechnica Wiejska w Skórce, w której gościli m.in. Jerzy Stępień – prezes Trybunału Konstytucyjnego czy podróżnik Aleksander Doba. Toczyło się tu życie kulturalne wsi, ale także jak na dłoni było widać problemy z jakimi borykają się animatorzy życia społecznego w małych miejscowościach. – Fundusze na kulturę muszą docierać także do najmniejszych społeczności – do kół gospodyń wiejskich czy ochotniczych straży pożarnych, ale także do małych ośrodków kultury, czyli świetlic – mówi. – Zarówno na tę mniejszą, jak i całkiem dużą kulturę.

Bo bez kultury trudno wyobrazić sobie życie w mniejszych miejscowościach. Takich jak Zakrzewo, gdzie od trzech dekad – za sprawą Henryka Szopińskiego – latem rozbrzmiewa blues. Henryk Szopiński, nie tylko organizator kultury, ale przez 13 lat radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a od prawie pół roku poseł, wspiera Pawła Owsiannego. – Widzę w Pawle swojego następcę w Sejmiku – mówi. – Naszym kandydatem, kandydatem Powiatu Złotowskiego, ale też całej północnej Wielkopolski do Sejmiku Wielkopolskiego - jest dr Paweł Owsianny. Pawła znam wiele lat i zrealizowaliśmy razem kilka projektów. Wiem jakim jest uczciwym i godnym zaufania człowiekiem. Jestem głęboko przekonany, że będzie doskonale reprezentował nas w Poznaniu, że zadba o interesy północnej części województwa, zarówno jeżeli chodzi o projekty Urzędu Marszałkowskiego, jak i fundusze europejskie.

Paweł Owsianny aktywnie działa na rzecz lokalnych społeczności w regionie, a głównymi obszarami jego zainteresowania są: środowisko, aktywizacja seniorów, zdrowie, edukacja a także rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Na co dzień jest dyrektorem Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile, w którym kształcą się informatycy, a w tej chwili trwają prace nad uruchomieniem kierunku lekarskiego. – To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Północnej Wielkopolski – mówi. – W regionie powstaje ośrodek kształcący lekarzy, a bazą dla ich kształcenia praktycznego będą szpitale we wszystkich powiatach regionu, co podniesie bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich.

Oprócz Uniwersytetu pracuje także w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, gdzie wspiera dokształcanie nauczycieli. Bierze również udział w pracach wielu bardziej lub mniej formalnych grup, m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Pile (członek honorowy, opiekun naukowy), czy w Organizacji Turystycznej Północnej Wielkopolski „Dolina Noteci” (były prezes, a obecnie członek Rady Programowej). Jest także jednym z trzech założycieli Fundacji i wiceprezesem Stowarzyszenia Krok Po Kroku HSA w Pile. Stowarzyszenie zajmuje się rehabilitacją społeczną przez nurkowanie osób z niepełnosprawnościami, a jego najważniejszą inicjatywą, o której głośno było nie tylko w całej Polsce, ale na świecie, jest pływająca Baza Rehabilitacji Nurkowej na jeziorze Płocie w Pile (popularne Płotki). Nie ma drugiego takiego obiektu na świecie. Baza została nagrodzona m.in. przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka w ubiegłorocznym konkursie Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski, a projekt jest ciągle rozwijany i w najbliższych latach można spodziewać się kolejnych innowacji w zakresie rehabilitacji. – Moja mama pracowała całe życie w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie, dlatego wspieranie osób potrzebujących mam we krwi. Taka praca społeczna pozwala mi weryfikować, co w życiu jest ważne – dodaje Paweł Owsianny.

Jest także pilotem i przewodnikiem turystycznym, instruktorem nurkowania, kajakarstwa i żeglarstwa, wspierającym dzieci i młodzież w Archipelagu Rozwoju w Złotowie. Jest także organizatorem społecznych wycieczek krajoznawczych w regionie. W dwóch tegorocznych udział wzięło każdorazowo ponad 130 osób. Ściąga turystów w Bory Kujańskie, organizując wycieczki dla oddziałów PTTK i wszystkich chętnych, bo związany jest także z Gminą Zakrzewo. Od kilku lat udział w prywatnej wycieczce można wylicytować także na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a licytacje w każdej edycji przynoszą wpływy rzędu 8 – 12 tysięcy złotych. Prywatnie - jest mężem i tatą trzech córek (23, 21 i 13 lat).

W wyborach 7 kwietnia Pawła Owsiannego będzie można znaleźć na niebieskiej karcie wyborczej do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, na liście Koalicji Obywatelskiej (nr 5), gdzie zajmuje pozycję nr 3.

(red)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama