Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poznańskie Słowiki wystąpią w Zakrzewie

W najbliższą sobotę 20 kwietnia w Zakrzewie odbędą się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę śmierci Księdza Patrona dr Bolesława Domańskiego oraz 35. rocznicę poświęcenia Kaplicy Matki Boskiej Radosnej w Zakrzewie.
Poznańskie Słowiki wystąpią w Zakrzewie

Z tej okazji do Zakrzewa przyjeżdża Chór Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, który wystąpi z koncertem w kościele parafialnym w Zakrzewie.  Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 zbiórką przy kaplicy Matki Boskiej Radosnej, gdzie wystąpią miejscowe chóry „Wrzos” i „Tęcza” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie”. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w rejon grobu księdza Domańskiego, gdzie o godz. 17:30 nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Zakrewie, gdzie o godz. 18:00 rozpocznie się koncert Poznańskich Słowików. Wstęp wolny.

80 lat pięknej historii Słowików

Początki zespołu sięgają jesieni 1939, kiedy to po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie śpiewaków pozostałych z Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego (aresztowanego przez gestapo w październiku) i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich: Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości.

W 1945 oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski im. ks. Wacława Gieburowskiego pod nazwą Poznańskie Słowiki i został jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Pierwszym znaczącym sukcesem chóru po wojnie, stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce potem, w 1950, zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował i promował młodych artystów. Muzyczną pasję poświęcił jednak przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru.

Chór daje rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Występował dla koronowanych głów i prezydentów oraz wielokrotnie dla Papieża Jana Pawła II. Przez 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i mężczyzn.

(amb)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama