W tym roku także trwa konkurs, w którym można otrzymać pieniądze na rozwój oferty turystyczno-kulturalnej w Pile i okolicach. Poprzednie nabory zakończyły się sukcesami – w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej ze wsparcia finansowego skorzystało w Wielkopolsce ponad 130 różnego rodzaju instytucji kultury! Dzięki temu możesz zwiedzać i poznawać region, jego historię oraz korzystać z rozrywek takich jak udział w festiwalach czy warsztatach. Przeczytaj artykuł, by zobaczyć, kto skorzystał z dofinansowań w ubiegłych latach i na co można otrzymać pieniądze w tym roku.
Zwiedzaj i odkrywaj
Wielkopolska oferta kulturalna bogaci się z roku na rok. Przykładem jest Kaplica przy ul. Staszica w Złotowie, której budowę ukończono w 1906 roku. Zabytkowa budowla przeszła remont przy wsparciu Funduszy Europejskich. Kaplica zyskała nowy dach, bramy oraz drzwi zewnętrzne. Renowację przeszły również neogotyckie wnętrza kaplicy, gdzie zobaczyć można takie eksponaty, jak np. elementy żołnierskiego ekwipunku.
Z dofinansowania skorzystał również kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca w Gołańczy. Naprawiono w nim zniszczenia, które powstały na skutek pożaru z 2019 roku. W jego wyniku spłonęły m.in. zabytkowe, dziewiętnastowieczne organy, figury i obrazy. Teraz można zwiedzać odnowione wnętrze kościoła, podziwiać witraże, dekoracje malarskie oraz nową obudowę organów wraz z instrumentem.
Są takie obiekty, w których toczy się życie lokalnych społeczności. Jednym z nich jest Regionalne Centrum Kultury „Fabryka emocji” w Pile. – W ofercie RCK znajdziemy koncerty, spektakle teatralne, seanse filmowe, widowiska, spotkania autorskie, wystawy, sympozja i prelekcje, konkursy, imprezy plenerowe o rożnym charakterze (muzyczne, rekreacyjne, jarmarki, widowiska, spektakle, wystawy, pikniki itp.). Wydarzenia te mają zróżnicowany charakter, zaspakajając rożne gusta odbiorców. – mówi Mirosław Nalepa, główny specjalista z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile.
RCK skorzystało ze wsparcia Funduszy Europejskich na rozwój infrastruktury oraz działalności kulturalnej. – Uzyskaną dotację przeznaczyliśmy na modernizację obiektu w zakresie termomodernizacji oraz remontu hali, szatni, toalet wraz z salą kameralną dostosowując budynek dla potrzeb osób z niepełnosprawnością (winda). Przeprowadzono też wiele imprez i cykli szkoleń dla 300 osób w ramach TV Młoda Energia dla młodych adeptów sztuk medialnych – mówi Mirosław Nalepa.
Zmień pomysł w działanie
Powyższe inicjatywy możesz zwiedzać i odkrywać dzięki temu, że kilka lat wstecz ktoś podjął decyzję o wzięciu udziału w naborze. W tym roku także jest okazja! Ruszył konkurs 7.3 Kultura i turystyka, który potrwa do 27 września 2024 r.
Dofinansowanie można otrzymać m.in. na działania na rzecz dziedzictwa kulturowego i rozwój usług w dziedzinie kultury oraz na zwiększenie walorów turystycznych w obszarach miejskich i innych niż miejskie. Dotację mogą uzyskać takie projekty, jak: utworzenie turystycznych szlaków tematycznych czy modernizacje muzeów i innych ośrodków kultury. W konkursie mogą wziąć udział instytucje nauki i edukacji, organizacje społeczne, związki wyznaniowe, służy publiczne, administracja publiczna, a nawet przedsiębiorstwa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Jesteś przedstawicielem muzeum, organizacji lub samorządu? Nie czekaj, zgłoś projekt i przekaż informację dalej. Pamiętaj, że zmiany tworzymy razem! Więcej informacji o naborach znajdujesz na stronie: www.funduszeue.wielkopolskie.pl. Obserwuj także nasze profile w social mediach i zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniają Piłę i okolice już od 20 lat!
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
Napisz komentarz
Komentarze