Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„Aktywny Maluch”, „Aktywna Kultura” - programy wsparcia dla samorządów i nie tylko

W piątkowe popołudnie na zorganizowanej przez Posła RP Henryka Szopińskiego w Złotowie konferencji omówiono: Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022–2029, oraz program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
„Aktywny Maluch”, „Aktywna Kultura” - programy wsparcia dla samorządów i nie tylko

- Programy, które wspólnie przedyskutowaliśmy dotyczyły wspólnego dobra mieszkańców - podkreślał poseł Henryk Szopiński. Aktywny Maluch jest częścią nowej rządowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi. Kolejnym tematem, który również został poruszony dotyczył wzmocnienia sektora kultury i sektora kreatywnego poprzez wspieranie realizacji projektów służących rozpowszechnianiu osiągnięć kulturalnych oraz zwiększanie znaczenia kultury w życiu społecznym, w tym za pomocą narzędzi i zasobów internetowych.

- Dzięki zwiększonej puli pieniędzy, a mamy ich do rozdysponowania 6,5 mld zł, mogą powstać nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Niestety aż 40 % gmin w Polsce nie ma żadnego miejsca opieki nad dziećmi, ale pojawiła się szansa by to zmienić – rozpoczął poseł Henryk Szopiński. W Złotowie nie ma publicznej opieki nad dziećmi w wieku od roku do lat 3, są jedynie prywatne mini żłobki lub można skorzystać z opiekunów dziennych – poinformował burmistrz Złotowa, Jakub Pieniążkowski. 

W gminie Złotów, jak zaznacza wójt Gminy Złotów, Piotr Lach- nie ma żłobków publicznych dla dzieci w tym przedziale wiekowym. Wójt gminy Zakrzewo, Marek Buława podkreślił, że program Aktywny Maluch, ma szansę zaistnieć w gminie Zakrzewo: - Gmina Zakrzewo popiera tę inicjatywę. Powstaje już żłobek, który będzie połączony z budynkiem istniejącego przedszkola publicznego w Zakrzewie. Mieścić się będą dwie sale żłobkowe wraz z salą na 150 osób.

- Niezmiernie cieszy fakt, że wskutek licznych konsultacji i wsłuchania się w sygnały samorządowców program nabrał nowego kształtu - informowali z kolei Burmistrz Gminy Łobżenica, Robert Biskupiak oraz Anna Ziarnek, Zastępca Burmistrza OkonkaJak powiedziała Alicja Wenda, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łobżenicy - w przypadku jednostek samorządu terytorialnego środki mogą być przeznaczone na budowę lub renowację żłobków i klubów dziecięcych, to ważny zapis w programie.

- Chcemy, aby rodzice mogli łączyć wychowanie dziecka z aktywnością zawodową i zależy nam aby dzieci mogły skorzystać z opieki w placówkach publicznych - podkreślali wspólnie zebrani przedstawiciele samorządu z powiatu złotowskiego. Na ten moment są publiczne żłobki w Gminie Lipka, Jastrowiu, Krajence, Tarnówce, Łobżenicy. - Warto dodać, że żłobek w Krajence był pierwszym publicznym żłobkiem utworzonym na terenie Złotowszczyzny, obchodził nawet już swój jubileusz 5-leciaŚrodki finansowe z KPO mogą być przeznaczone na tworzenie miejsc opieki wyłącznie w żłobkach i klubach dziecięcych, w tym miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki - dopełnił poseł Szopiński.

Dofinansowanie tworzenia miejsc dotyczy zadań realizowanych maksymalnie przez 2 lata, a w przypadku gmin – 3 lata, należy pamiętać, że wnioski można składać do końca czerwca, a ich rozwiązanie poznamy pod koniec lipca. Kolejna tura naboru to miesiąc lipiec i potrwa do końca września. Nie jest wymagany wkład własny

Tematem, który również wzbudził spore zainteresowanie jest program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, którego celem jest zapobieganie długoterminowym negatywnym skutkom pandemii COVID-19 oraz zachęcanie do transformacji zielonej i cyfrowej w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. W ramach programu, w bieżącej alokacji, przeznaczono 130 mln zł do wykorzystania na przedsięwzięcia sektora kultury i przemysłów kreatywnych. Projekty będą realizowane w sześciu segmentach: sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec, muzealnictwo i kultura ludowa. - Instytucje kultury, organizacje pozarządowe, mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o wsparcie projektów w ramach Programu grantowego. Natomiast program stypendialny przeznaczony jest dla osób fizycznych – przekazał wieloletni animator kultury Henryk Szopiński. Jak dodała Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce, Ewa Brożek - dotacje dają szansę na realizację projektów m.in. związanych z cyfryzacją i ekologią wśród lokalnych społeczności. Informacja o rozpoczęciu wdrażania finansowania była od dłuższego czasu wyczekiwana w środowiskach kultury – zaznaczyli: Arkadiusz Porbes, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce, jak również Ilona Sawczuk-Kruk, Dyrektor CUW w Jastrowiu.

Uczestnicy konferencji wspólnie podkreślali, że rozpowszechnione zostaną w instytucjach samorządowych a także wśród potencjalnych zainteresowanych informacje o możliwości wzięcia udziału w programie wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, a także w programie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch”.

W konferencji oprócz posła RP Henryka Szopińskiego, udział wzięli: Jakub Pieniążkowski - burmistrz Złotowa, Piotr Lach - Wójt Gminy Złotów, Robert Biskupiak - Burmistrz Łobżenicy, Alicja Wenda - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łobżenicy, Marek Buława - Wójt Gminy Zakrzewo, Anna Ziarnek - Zastępca Burmistrza Okonka, Ewa Brożek - Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce, Ilona Sawczuk-Kruk - Dyrektor CUW w Jastrowiu, Arkadiusz Porbes - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce, Arkadiusz Michalski - burmistrz Krajenki, Tomasz Michalski - Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Złotowie.

Kamila Łańska

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mariusz Sz 28.06.2024 14:53
Aktywny maluch jest dobry w prokreacji.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama