Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Rusza pierwsza misja w pilskiej bazie Lunares. Cel: zbadać percepcję czasu

Jak już informowaliśmy, w Pile na lotnisku stanęła baza do symulowania misji kosmicznych. Jak zapowiadają twórcy projektu, przez kilka najbliższych miesięcy będzie odbywać się tam największy tego typu eksperyment w Europie: analogowi astronauci będą sprawdzać, jak funkcjonuje się w warunkach podobnych do tych panujących na Księżycu lub Marsie. W 2017 roku odbędą się 4 misje.
Rusza pierwsza misja w pilskiej bazie Lunares. Cel: zbadać percepcję czasu

Autor: Habitat Lunares / materiały prasowe

 

Hangar na pilskim lotnisku podzielony jest na dwie części. W pierwszej odtworzono – na tyle, na ile się dało - warunki zbliżone do tych jakie panują na Marsie, w drugiej – mamy krajobraz księżycowy. Powierzchnię hangaru wyłożono bazaltowymi głazami i kruszywem. Obok hangaru – połączone z bazą specjalną śluzą - stanęły kontenery z laboratoriami, kuchnią i sypialnią.

Pierwsza ekipa rozpocznie udział w eksperymencie 15 sierpnia.

Sierpniowa misja ma sprawdzić przede wszystkim jak analogowi astronauci (analogowi astronauci to osoby, które nie są profesjonalnymi astronautami, a wcielają się jedynie w ich rolę - naukowcy lub inżynierowie, którzy przeszli specjalne szkolenia) zachowają się, gdy zostaną całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. Nie będą wiedzieć czy na Ziemi jest dzień czy noc. Ich pory dnia będą symulowane przez toruńskie centrum kontroli. Wszelkie urządzenia i komputery, z których będą korzystać analogowi astronauci, nie będą wyświetlać "ziemskiej" godziny.

Uczestnicy misji będą mogli raz na jakiś czas opuścić habitat i przespacerować się "po powierzchni Marsa lub Księżyca" w hangarze.

Tymczasem w habitacie LUNARES trwa misja testowa, która rozpoczęła się 31 lipca. Nosi nazwę Poland Mars Analogue Simulation 2017 i potrwa dwa tygodnie. W jej trakcie naukowcy z międzynarodowej ekipy - analogowi astronauci z Portoryko, Izraela, Hiszpanii, Francji i Indii - będą przeprowadzać eksperymenty z geologii, robotyki, psychologii, biologii czy astronomii.

Jak podaje portal Kosmonauta.net - sierpniowa misja, która ruszy 15 sierpnia, Lunar Expedition 1, będzie kierowana przez dr Agatę Kołodziejczyk. Wśród sześciorga polskich astronautów znajdą się: dowódca Piotr Konorski, zastępca Mariusz Słonina, oficer komunikacyjna Dorota Budzyń, astrobiolożka Joanna Kuźma, inżynier biomedyczny Grzegorz Ambroszkiewicz i oficer medyczny Matt Harasymczuk. Ich celem będzie zasymulowanie misji księżycowej.

We wrześniu wystartuje trzydniowa misja Moon for Youth for Kids, w której zespół gimnazjalistów będzie uczył się jak działa baza kosmiczna. Uczniowie będą wcielać się w rolę kosmonautów i obsługi misji.

Ostatnią zaplanowaną na ten rok misją w habitacie LUNARES jest ICAres-1 (Innovative Concepts Ares). Jak podkreśla dr Waśniowski, będzie to unikatowa w skali świata misja z niepełnosprawnym (niewidomym) astronautą. Będzie to geolog, Marcin Kaczmarzyk. Ta misja ma na celu opracowanie zaleceń i procedur dla późniejszych misji kosmicznych, podczas których wypadkowi może ulec jeden z członków załogi.

więcej: http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/habitat-w-pile-kosmiczny-eksperyment-w-polsce/lcck3qy

oraz http://kosmonauta.net/2017/08/inauguracja-habitatu-lunares-w-pile/

o otwarciu bazy, w sobotę 29 lipca, pisaliśmy tutaj: 

http://www.dzienniknowy.pl/wiadomosci/719,kosmiczna-baza-na-pilskim-lotnisku

fot: Habitat Lunares / materiały prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama