Dotacje pozyskiwane są na realizację projektów poprawiających infrastrukturę szkolną bądź na organizację dodatkowych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nowy wymiar edukacji można obserwować również w swoim regionie – zobacz, jak Fundusze Europejskie wspierają szkolnictwo w Pile i okolicach.
Od podstawówek do zawodówek
Środki przeznaczono np. na budowę sali gimnastycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, bo w końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch.
Nową jakość edukacji można zauważyć też w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży, gdzie pozyskaną dotację przeznaczono na rozbudowę I Liceum Ogólnokształcącego o centrum nauk przyrodniczych. Młodzież może też korzystać z nowego boiska wielofunkcyjnego.
Kilka lat temu, dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w miejscowości Czajcze z całą pewnością ucieszyły się, kiedy zobaczyły zupełnie nową salę gimnastyczną, na której zajęcia wychowania fizycznego są prawdziwą przyjemnością. A dla Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół przy ul. Teatralnej w Pile zakupiono komputery i tablety, dzięki którym uczniowie jeszcze lepiej poznają cyfrowy świat.
Takiej placówki jeszcze nie było
Zmianę na lepsze przeszło Powiatowe Centrum Edukacji w Pile poprzez przebudowę i rozbudowę budynku. Te działania pozwoliły na stworzenie nowych i innowacyjnych przestrzeni do nauki. Dodatkowo zakupiono specjalistyczne wyposażenie, jak komputery czy sprzęty, dzięki którym uczniowie pozyskają umiejętności potrzebne im do wykonywania zawodu w przyszłości.
– W Pile powstało centrum praktycznej nauki zawodów na najwyższym poziomie – mówi Rafał Zdzierela, starosta pilski – Uczniowie mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, maszyny i narzędzia, jakie znajdą u potencjalnych pracodawców. Nabywają na nim pożądanych na rynku pracy umiejętności i doświadczenia. To stanowi o konkurencyjności tego miejsca w całym subregionie Północnej Wielkopolski.
W ramach realizacji projektu urządzono łącznie 26 pracowni, w tym nowe sale dydaktyczne, np. mechatroniki samochodowej, robotyki, automatyki, spawalnictwa. Wyposażono je w roboty, komputery, drukarki i wiele innych.
– Obecna baza lokalowa i techniczno-dydaktyczna PCE w Pile to elementy mające bardzo istotny wpływ na wysoką jakość i efektywność kształcenia zawodowego. Uczniom stworzono znakomite warunki do nauki, dzięki którym będą profesjonalnie przygotowani do wykonywania zawodów, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy w powiecie pilskim, subregionie pilskim oraz w całym województwie Wielkopolskim – podsumowuje starosta Rafał Zdzierela.
PCE w Pile współpracuje z lokalnymi pracodawcami i na bieżąco współuczestniczy w kształceniu przyszłych fachowców, których brakuje na rynku pracy.
Kolejny krok w rozwoju szkolnictwa w Wielkopolsce
Skala inwestycji w edukacje jest naprawdę szeroka. W ciągu 20 lat obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej ze wsparcia w postaci dotacji unijnych skorzystało 250 wielkopolskich szkół. To jednak nie koniec, bo w końcu „sky is the limit”. Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 pozwala na dalszą budowę i rozbudowę infrastruktury szkolnej – nie tylko modernizację budynków oświaty, ale też zakup sprzętów wspierających nauczycieli w prowadzeniu lekcji.
Zachęcamy do zainteresowania się naborem na dofinansowanie projektów ramach Działania 5.1 Poprawa równego dostępu do wysokiej jakości kształcenia, szkolenia i uczenia się przez całe życie poprzez wsparcie infrastruktury edukacyjnej. W ramach tego konkursu można pozyskać środki na projekty związane z poprawą dostępności placówek edukacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. To już ostatni dzwonek – nabór trwa do 30 września! Więcej szczegółów pod adresem funduszeue.wielkopolskie.pl.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
Napisz komentarz
Komentarze