W Pile na placu Powstańców Warszawy odbyły się dzisiaj uroczystości związane z obchodami 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17.00 w mieście zawyły syreny. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica poświęcona Bohaterom Powstania Warszawskiego.
Napis na pomniku głosi: „BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944 – W HOŁDZIE MIESZKAŃCY PIŁY sierpnień 2017 roku”.
Projekt odsłoniętej tablicy nawiązuje do warszawskich kanałów. Ma być symbolem wejścia do podziemi. Kanały podczas Powstania odegrały kluczową rolę. "Powstańcy warszawscy, którzy w trakcie walk trafili do kanałów, wspominają je dzisiaj jako jedno ze swoich najgorszych przeżyć. Brudne, ciemne i śmierdzące niejednemu uratowały jednak życie" - czytamy we wspomnieniach Powstańców - "Rannych często spuszczano na linie. Zdarzało się i tak, że ludzie zwyczajnie spadali. Prosto w zimną, ohydną ciecz, płynącą na dole (...) Wyczerpani kilkoma tygodniami walk, dźwigający broń i rannych, miejscami musieli przemieszczać się niemal na czworaka (...) Martwych znajdowali w kanale regularnie. Dla wielu taki widok okazał się nie do zniesienia. Nie wytrzymywali psychicznie (...)" (Sebastian Pawlina, Ciemność i strach. Kanały w Powstaniu Warszawskim).
***
Podczas dzisiejszych uroczystosci delegacje oraz mieszkańcy złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów, zapalili znicze.
Wspomnienia Bohaterów Powstania i ówczesnych mieszkańców stolicy odczytała Maria Kubica, radna Rady Miasta Piły. Pilscy harcerze przygotowali artystyczną część słowno- muzyczną.
W trakcie dwumiesięcznych walk ok. 16 tysięcy Powstańców straciło życie w walkach o stolicę, 20 tysięcy zostało rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.
Szacuje się, że 72 procent zabudowy mieszkaniowej oraz 90 procent zabytków zostało zrównanych z ziemią.
Napisz komentarz
Komentarze