Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

70 lat Szkoły Policji w Pile – uroczystości pełne wrażeń

70 lat Szkoły Policji  w Pile – uroczystości pełne wrażeń

Szkoła Policji w Pile obchodziła swoje 70-lecie, świętując bogatą historię i dorobek w kształceniu pokoleń policjantów. Dokładnie 70 lat temu, 15 września 1954 roku, jednostka została powołana do realizacji zadań edukacyjnych dla funkcjonariuszy polskiej Policji. Z tej wyjątkowej okazji zorganizowano szereg wydarzeń, w których udział mógł wziąć każdy – od najmłodszych po dorosłych, zarówno zainteresowanych służbą w Policji, jak i tych, którzy po prostu chcieli wspólnie celebrować ten jubileuszowy dzień.

Na placu Staszica w Pile odbyły się uroczyste obchody jubileuszowe z okazji 70. rocznicy powstania Szkoły Policji w Pile.

Z okazji jubileuszu kadrze wykładowej i pracownikom cywilnym szkoły, wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe. Funkcjonariusze otrzymali także awanse na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystości odbyła się defilada pododdziałów słuchaczy szkoły z udziałem Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Szkoła Policji w Pile powstała 15 września 1954 r. Początkowo odbywały się tu jedynie kursy posterunkowych. W 1960 r. wprowadzono szkolenie referentów operacyjno-dochodzeniowych. Był to początek specjalizacji, z której do dzisiaj znana jest Szkoła Policji w Pile. W następnych latach szkolenia zaczęły uwzględniać podział na specjalistów od zwalczania przestępstw kryminalnych i gospodarczych.

10 maja 1991 roku odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Szkole. 11 września 2004 roku na swoje 50-lecie Szkoła została wyróżniona odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” w dowód uznania za działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz otaczanie opieką dzieci, ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Obecnie w Szkole kształcą się kadry policji kryminalnej. Prowadzone są kursy dla techników kryminalistyki oraz kursy specjalistyczne dla policjantów służby kryminalnej w zakresie: wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, działań werbunkowych oraz z zakresu nadzoru nad czynnościami procesowymi wykonywanymi przez Policję.

W Szkole odbywają się również szkolenia na kursach podstawowych dla nowo przyjętych policjantów. W skali roku przez Szkołę przewija się kilka tysięcy słuchaczy biorących udział w różnorodnych szkoleniach.

***

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która była dedykowana nie tylko obecnym funkcjonariuszom i pracownikom szkoły, ale również tym, którzy przez lata służyli w tej placówce. Wspomniano byłych policjantów oraz pracowników, którzy przyczynili się do budowy historii Szkoły Policji w Pile, oddając hołd ich zaangażowaniu i poświęceniu w kształcenie nowych kadr Policji.

Centralnym punktem obchodów była impreza plenerowa na placu Staszica, gdzie powstało specjalne Miasteczko Policyjne.

Na odwiedzających czekały liczne atrakcje i stoiska przygotowane nie tylko przez różne szkoły Policji, ale również przez jednostki terenowe oraz inne służby mundurowe. Całe rodziny mogły uczestniczyć w grach i zabawach, a także z bliska zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem używanym na co dzień przez funkcjonariuszy. Na najmłodszych czekały policyjne maskotki, a dla tych, którzy rozważają karierę w Policji, przygotowano informacje o rekrutacji i przebiegu służby.

Szczególną atrakcją były pokazy przygotowane przez różne formacje Policji. Tłumy gromadziły się, aby podziwiać występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która zaprezentowała swoje umiejętności muzyczne, oraz Motocyklowej Asysty Honorowej, która wykonała efektowne manewry.

Na scenie pojawiła się również elitarna jednostka BOA - Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji KGP, prezentując swoje zaawansowane techniki interwencyjne.

Nie zabrakło także pokazów z udziałem koni – pododdziały konne KWP w Poznaniu i KWP w Szczecinie zachwyciły precyzją manewrów. Widzowie mogli również podziwiać pokaz wyszkolenia słuchaczy Szkoły Policji w Pile, którzy zaprezentowali techniki interwencyjne oraz pokaz musztry policyjnej, a także zobaczyć pokaz umiejętności psów służbowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, które odgrywają kluczową rolę w działaniach Policji.

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz specjalnego pojazdu „Tajfun IV” Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Prezentacja możliwości tego zaawansowanego pojazdu, w tym samogaszenie, przyciągnęła uwagę wielu osób.

Podczas prezentacji w Miasteczku Policyjnym grał i śpiewał zespół muzyczny Avans - zespół ten od lat tworzy tradycję Szkoły Policji w Pile, występując na wyjątkowych uroczystościach.

Równolegle, w historycznym budynku Szkoły Policji, odbywał się Dzień Otwarty. Zwiedzający mieli wyjątkową okazję poznać kulisy funkcjonowania jednostki – od sal dydaktycznych, poprzez specjalistyczne pracownie, aż po nowoczesne metody szkolenia przyszłych policjantów. Dzięki specjalnie przygotowanemu harmonogramowi zwiedzania, każdy zainteresowany mógł zobaczyć, jak wygląda codzienna praca i nauka w tej prestiżowej instytucji.

Mimo nieprzychylnych prognoz pogody, aura okazała się sprzyjająca, co pozwoliło wszystkim na wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu. Dzień pełen emocji, wrażeń i atrakcji pozostawił niezapomniane wspomnienia zarówno wśród obecnych, licznych odwiedzających. Jubileuszowa rocznica była nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad historią i przyszłością Szkoły Policji w Pile. To wydarzenie pokazało, jak ważną rolę odgrywa ta placówka w kształceniu i doskonaleniu kadr Polskiej Policji, a także jak silnie jest związana z lokalną społecznością.

***

Gratulacje kadrze, pracownikom cywilnym, wszystkim, którzy budowali historię Szkoły, na ręce insp. Marka Ujazdy, Komendanta Szkoły Policji w Pile, w imieniu samorządu Powiatu Pilskiego złożyła Małgorzata Karwacka, przewodnicząca Rady Powiatu w Pile, Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Paweł Jarczak, zastępca prezydenta Piły:

- Jubileusz stanowi okazję do refleksji nad bogatą historią Państwa jednostki oraz podziękowania za wkład w kształcenie i przygotowywanie kolejnych pokoleń funkcjonariuszy do pełnienia odpowiedzialnej i trudnej roli, jaką jest służba na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Wyrażam uznanie za nieustanną determinację w podnoszeniu standardów edukacyjnych placówki, kontynuując wizję swoich poprzedników w zmieniających się na przestrzeni lat warunkach społeczno- politycznych kraju. Wyrażam głęboką wdzięczność za Państwa trud i wieloletnie zaangażowanie, które budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Niech Państwa praca przynosi satysfakcję i gotowość na nowe wyzwania – mówił P. Jarczak.

(red)

fot: Szkoła Policji w Pile

Powiat Pilski 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szary zucek 11.11.2024 13:46
W tej szkole był posterunek MO. 25 lipca 1982 sierżant Kamiński w komendy milicji lał mnie pałą służbową po moim starciu z grupą zomowców. Sierżant Kamiński nie żyje bo umarł.

JaMu 12.11.2024 17:59
To zdarzenie opisywał Jacek Ciechanowski w dziele "Solidarność pilska w podziemiu 1981 - 1989", że gość u którego się dekował, lał się z zomowcami na placu Staszica w nocy 25 lipca 1982. I co jest dziwne? Że go nie zabili.

o kapuście 16.11.2024 20:27
Najważniejsze teksty w trybie "uprzejmie donoszę" pisał Ciechanowski jako kapusta - stukacz Stokłosy, kiedy poszedł na współpracę dla wydobycia się z kłopotów, na które sam zapracował swoją nieudolnością biznesową. Stokłosa nie omieszkał ujawnić agenturalnej roboty Ciechanowskiego dla senatora.

abecadło z pieca spadło 16.11.2024 20:29
Pamiętamy pozycję książkową "W szponach władzy".

walet trefl 17.11.2024 10:30
Ten fakt, że nasz bohater CiJa miał kontakt z organami i odsiedział, dostał reprymendę w sprawie karnej o wyłudzenia pieniędzy, nie przeszkodził mu kandydować do Senatu. Nieudacznicy często idą do polityki organizować życie ludowi pracującemu miast i wsi. Tworzą wokół siebie aurę męczennika za sprawę sukcesu narodu, kiedy sami są dalecy od sukcesu.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama