Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Park Biocenotyczny zamiast chaszczy

WYSOKA Za parę lat ma zamienić się w oazę zieleni, w której każdy mieszkaniec będzie chętnie odpoczywał w symbiozie z przyrodą
Park Biocenotyczny zamiast chaszczy

Przy ulicy Ogrodowej w Wysokiej otwarto Park Biocenotyczny. Przedsięwzięcie zrealizowała firma OX2. Zrewitalizowany park będzie służył wszystkim mieszkańcom gminy. 

Miejscy rajcy długo zastanawiali się jak zagospodarować zielony teren przy ul. Ogrodowej. Z pomysłem zjawiła się firma OX2, która właśnie wybudowała na terenie gminy Farmę Wiatrową WYSOKA. Postawiono na Park Biocenotyczny. Co to takiego? 

Ogród biocenotyczny zwany również naturalnym, dzikim, naturalistycznym lub ekologicznym to miejsce, w którym naturze pozwala się rządzić własnymi prawami. Jest samowystarczalny i doskonale sobie radzi bez zbytniej ingerencji człowieka. Taki stan można jednak osiągnąć tylko wtedy,  gdy ogród naturalny zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany. W przeciwnym razie bliżej mu będzie do „dzikich chaszczy” typowych dla zbiorowisk ruderalnych niż funkcjonującego w równowadze naturalnego ekosystemu.

Nowy Park Biocenotyczny w Wysokiej jest jedną z największych realizacji OX2 w Polsce w zakresie działań na rzecz bioróżnorodności. 

- OX2 utrzymała istniejące funkcje terenu jako miejsca spotkań oraz rekreacji uczniów szkoły i użytkowników terenu. Zrewitalizowana przestrzeń ma sprzyjać zabawie i edukacji, promując region w zakresie walorów przyrodniczych i kulturowych.

- Cieszymy się, że przekazujemy lokalnej społeczności miejsce, które oprócz walorów edukacyjnych będzie miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców. Taka inicjatywa to także doskonała sposobność na promowanie rozwiązań na rzecz bioróżnorodności wśród naszych pracowników oraz partnerów – mówi Joanna Jakubicka, Environmental and Biodiversity Senior Manager w OX2 Polska.

Miejsce to w Wysokiej na razie „kiełkuje”, ale – jak przewiduje burmistrz Artur Kłysz – za parę lat zamieni się w oazę zieleni, w której każdy mieszkaniec będzie chętnie odpoczywał w symbiozie z przyrodą. 

Park podzielony został na kilka stref. W części miejskiego sadu i polany rekreacyjnej nasadzono drzewa owocowe lokalnych odmian staropolskich, a także dzikie kwitnące krzewy. W drugiej strefie o nazwie „Dziupla”, wyróżnikiem jest landart, który stanowią sztobry wierzbowe posadzone w formie tunelu na planie koła, przecinające istniejącą wierzbę krzewiastą i towarzyszący mu meander prowadzący do wierzby głowiastej. W strefie parkingu planuje się dosiew gatunków łąkowych i wyznaczenie ścieżek, których układ będzie się zmieniał dzięki mozaikowemu koszeniu. 

- Przy projektowaniu przestrzeni, poza uwzględnieniem parametrów środowiskowych, wzięto pod uwagę również czynniki estetyczne, aby nadać kompozycji określony motyw kolorystyczny. Dobrane odcienie kwiatów oscylują w spektrum różowo-fioletowej palety barw. Inspiracją do doboru kolorystycznego była istniejąca roślinność, nadająca charakter i odbiór kolorystyczny terenu, tj. lilaki pospolite, bluszczyki kurdybanki, barwinki pospolite, żmijowce itp. – opisuje wykonawca. 

Zainstalowano także budki dla ptaków, owadów i nietoperzy, są także wyeksponowane mrowiska. Do budowy domków zaangażowano uczniów lokalnej szkoły. Podczas warsztatów dzieci zasiały także łąkę kwietną, która będzie siedliskiem dla zapylaczy. Budki dla ptaków zostały przekazane mieszkańcom gminy Wysoka podczas warsztatów ekologicznych zorganizowanych przez OX2 w ramach obchodów Światowego Dnia Wiatru w Wysokiej. 

Wszędzie pojawiły się także tablice edukacyjne. Miejsce będzie więc strefą wypoczynku, ale i zdobywania wiedzy o przyrodzie, faunie i florze. Wszystko łączy nowopowstała ścieżka oraz specjalna drewniana kładka ułatwiająca poruszanie się po parku. 

Po części oficjalnej wydarzenia, składającej się z prezentacji inwestycji oraz przemówień wybranych przedstawicieli władz i firmy, odbyła się wycieczka z przewodnikiem po parku. Kolejnego dnia firma OX2 zorganizowała także spacer dla najmłodszych mieszkańców, którzy uczęszczają do pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej.

(bek)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama