Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Zobaczyć z bliska

Biblioteka Pedagogiczna w Złotowie przygotowała nie lada gratkę dla miłośników historii.
Zobaczyć z bliska

W dn. 5-6 listopada w Bibliotece Pedagogicznej można wziąć udział w pokazach Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa". To mobilne pokazy filmów VR, podczas których widzowie w wirtualnej rzeczywistości mają okazję spotkać się z wybitnymi postaciami z polskiej historii. Do wyboru jest kilka filmów, każdy jest niezwykłym przeżyciem dla widza.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to przestrzeń, w której popularyzuje się historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” można oglądać produkcje VR, które powstały w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Celem jest popularyzacja historii Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Nowoczesna technologia sprawia, że widzowie mają wrażenie, jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów. W pierwszym etapie (2021) powstały dwa filmy, „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. W 2022 roku do cyklu dołączyło „Kino”. Do produkcji VR Biura „Niepodległa” należą także filmy „Wiktoria 1920” (premiera w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej) oraz „MS Piłsudski – Podwodna Misja” (premiera 2022).

Widzowie mają do wyboru filmy VR:

  • „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;
  • „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;
  • „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;
  • „Wiktoria 1920” – widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy;
  • „MS Piłsudski” – podwodna podróż na pokład MS Piłsudskiego – słynnego polskiego transatlantyku.

Oprócz pokazu teatru złotowskie Stowarzyszenie "Robak" przygotowało niezwykle ciekawą wystawę historyczną, z ekwipunkiem żołnierskim wielu formacji wojskowych! Wystawa będzie jeszcze długo czynna, warto więc zajrzeć do Biblioteki Pedagogicznej w Złotowie! 

Pokazy teatru są limitowane, ale może znajdzie się jeszcze miejsce dla chętnego... Polecamy!

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama